Labe – jeden stupeň za druhým

Labe – jeden stupeň za druhým

Řeka Labe není naší nejdelší řekou, ale nejvýznamnější určitě. Její pramen se nachází na Labské louce v Krkonoších (1384 m n. m.) a po 358 km opouští řeka naše území a pokračuje dále do Německa. Vzhledem ke své délce disponuje úseky jak vyloženě turistickými (ZW, od Hostinného), tak i extrémnějšími (až WW V, od přehrady Labská do Vrchlabí).

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Královehradecký kraj
Název řeky
Labe
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
12
Obtížnost
WW I, WW II, WW III
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Labská
Nízká voda
40 cm
Střední voda
50 cm
Vysoká voda
55 cm
Úsek
Vrchlabí – Hostinné

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Celoročně tento úsek sjízdný není, ale myslím si, že je sjízdný relativně často. Je to úsek střední obtížnosti, vhodný pro všechny typy lodí vyjma otevřených kánoí.

Labe má pro vodáky nachystaných spoustu zajímavostí
Labe má pro vodáky nachystaných spoustu zajímavostí

Vhodné místo pro začátek plavby je na začátku Vrchlabí těsně pod jedním nesjízdným jezem. Pokud jedete po silnici ve směru z Hostinného, na začátku Vrchlabí (v Podhůří) minete hřiště po pravé straně. Pak zabočte do první odbočky nalevo a přijedete přímo k řece. Labe v těchto místech krásně teče, šířka koryta se pohybuje okolo 10 m a po několika stech metrech vás čeká kamenitý stupeň sjízdný zprava doleva.

Po celém úseku má řeka dost podobný charakter. Krásně teče, chvíli nás čekají i vodnaté peřeje. Nepříjemný je ale počet vysokých, často nesjízdných jezů, které je třeba přetahovat a od kterých často vedou velice dlouhé náhony, které berou valnou část vody. První takový jez stojí o kilometr níže, naštěstí však jde lodě přetáhnout přímo tělesem jezu.

Po dalších několika stech metrech příjemného pádlování doplujeme k dalšímu nesjízdnému jezu v levotočivé zatáčce. Opět je nutno ho přetáhnout, tentokrát po levé straně. Poté musíme překonat pár sympatických skalních prahů, které zpestří plavbu, následují další a další peřeje až k jezu, který se nachází před silničním mostem na ř. km 227 a je ho nutno přetáhnout po levé straně. V tomto místě se spád malinko zmírňuje a obtížnost zhruba o stupeň klesá. Začínají se objevovat tišiny, které jsou doplňovány občasnými vlnkami a peřejkami. Po další takové tišině dojedeme k nesjízdnému jezu (jeho výška je variabilní a můžeme ho přetáhnout). Po jeho překonání plujeme dále k další nesjízdné vodní stavbě stojící hned za silničním mostem na začátku města Hostinné, kde je nalevo místo vhodné pro skončení a kam se dá zajet autem.

Labe je vhodné pro zkušenější vodáky, ale žádné velké nebezpečí při splouvání nehrozí
Labe je vhodné pro zkušenější vodáky, ale žádné velké nebezpečí při splouvání nehrozí

Doba potřebná ke splutí se pohybuje okolo 3 hodin, záleží na rychlosti překonávání nesjízdných jezů, a samozřejmě je možné pokračovat po řece dále třeba až do Dvora Králové (dalších asi 20 km, obtížnost ZW, sjízdné téměř celoročně).

Dopravně je Labe také dobře dostupné. Jak nástupní, tak výstupní místo se nalézají v těsné blízkosti silnice, která řeku celou dobu také sleduje a spojuje Vrchlabí a Hostinné, kde seženeme i základní potřebné věci. Z přítoků Labe, které stojí za zmínku a sjetí, mohu doporučit Malé Labe v těsné blízkosti tohoto úseku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: