Ležák – říčka zvaná někdy Holetínka

Ležák – říčka zvaná někdy Holetínka

Zajímavá říčkou Železných hor je Ležák. Pramení na hřebeni nad Hlinskem, teče převážně k severu a pod Hrochovým Týncem ústí zleva do Novohradky. Na jeho toku jej posiluje několik přítoků. Za dobrého stavu je sjízdný od památníku Ležáky, výjimečně i výše, ale nejzajímavější je úsek od mostu pod Bošovem, nadlepšený přítokem zvaným Oběšinka.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Pardubický kraj
Název řeky
Ležák (Holetínka)
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
12
Obtížnost
WW I, WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Zaječice
Úsek
Památník Ležáky – Bítovany
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Orientačně se můžeme řídit vodočty na Krounce nebo Novohradce. Pokud je dobře splavná Krounka – teče alespoň 5 m3/s – nebo je 20 m3/s na Novohradce, má obvykle vodu i Ležák. Popisovaný úsek je přístupný pouze po silnici.

Peřej za prvním mostem
Peřej za prvním mostem

Na celém toku hrozí padlé nebo naplavené stromy či nízké lávky, zejména v okolí chat. Z Ležáků nás čeká úzký potok (3 – 5 m) s velkým spádem a rychlým proudem v kamenitém řečišti v úzkém zalesněném údolí. Plavba je poněkud nepřehledná a může nás snadno překvapit padlý strom či nízká lávka. Od mostu u Miřetic se spád náhle zmírňuje a obtížnost klesá. Zpestřením naší jízdy je stupeň u Havlovických rybníků, pod kterým hned následuje malá kaskáda. Před splutím si ji raději prohlédněte.

Blížíme se k dalšímu mostu. Necelý kilometr pod ním přitéká zleva Oběšinka a Ležák je hned o něco širší. Nejčastěji ale začínáme u dalšího mostu pod Bošovem. Na pravém břehu můžeme odstavit jedno až dvě auta. Vplouváme do krásného zalesněného údolí, zprvu s chatami. Jediným problémem je tu několik ostrých zatáček a větve smrků, sahající až nad vodu. Většinou ale máme čas kochat se okolím.

Když asi po 1,5 km uvidíte na levém břehu další chatu, zbystřete. Spád se tu zvyšuje a v řečišti přibývají balvany, tvořící pěkné peřeje. Podplujeme další most. Pokud jste v úvodní peřeji měli nějaký problém, další úsek raději obhlédněte z pravého břehu. Následuje dlouhá peřej, na jejímž konci zleva přitéká Bratroňovský potok. Občas bývá v prudkém proudu peřeje nepříjemný strom. Podplujeme první most v Žumberku a hned za ním je balvanitá peřej v levé zatáčce.

Ležák je vhodný pro zkušenější vodáky
Ležák je vhodný pro zkušenější vodáky

Další vodu nám přidá Kvítecký potok. Ležák je tu už široký 6 – 8 m a plavba je zase o něco přehlednější. Při proplouvání lomem si dejte pozor na kameny, ty napadané z lomu mají ostré hrany. Lom končí asi 200 m za následující mostem. Plujeme dalším údolím s občasnými pěknými peřejemi, sem tam mineme chatu.

Asi po kilometru od mostu je poslední těžší místo – esíčko s peřejí, která táhne ve větším spádu k levému břehu. Po dalším kilometru jsme u mostu na začátku Bítovan. Přímo pod ním je nenápadný stupínek s válečkem. Hned za ním končíme u levého břehu.

Poslední peřej před koncem plavby v Bítovanech
Poslední peřej před koncem plavby v Bítovanech

Dál nejezděte, následuje vysoký nesjízdný jez a říčka je dál výrazně lehčí až nudná. Pokud máte ještě čas, dejte si raději Žejbro, Krounku nebo Chrudimku. Jste u nich do dvaceti minut.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: