Střela – malebná říčka v romantickém údolí

Střela – malebná říčka v romantickém údolí

Střela je malebná řeka nalézající se v západní části naší republiky. Její délka je něco málo pod 100 km, z nichž zhruba 70 (od přehrady ve Žluticích) je sjízdných. Pramení v Tepelské vrchovině a ústí zleva do vodácky notoricky známé řeky Berounky v blízkosti obce Liblín.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Plzeňský kraj
Název řeky
Střela
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
17
Obtížnost
WW I
Sjízdné
na jaře a po deštích
Název vodočtu
Plasy
Nízká voda
65 cm
Střední voda
90 cm
Vysoká voda
110 cm
Úsek
Rabštejn nad Střelou – Mladotice
Nebezpečné jezy

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Průměrný průtok u ústí je cca 3 m³/sec, z čehož lze usoudit, že se nejedná o příliš vodnatou řeku. Vodočet, podle kterého se můžeme řídit, se nachází v Plasech a jako limit je uváděna hodnota 65 cm. Každé září se také koná na Střele tradiční vodácká akce, při které je zajištěn odpovídající průtok k uspokojivému splutí.

V úseku mezi Žlutickou přehradou a městečkem Rabštejn má Střela úzké koryto protkané množstvím občas záludných meandrů, popadaných stromů a zarostlých břehů, takže tato část toku není úplně vhodná pro začátečníky, ale spíše pro vodáky, kteří si chtějí potrénovat náklony v prudších zatáčkách.

Střela je nenáročná krásná říčka
Střela je nenáročná krásná říčka

Obvyklé nástupní místo je poblíž mostu v Rabštejnu nad Střelou, kde se nachází dlouhý sjízdný jez a kde se dá v blízkosti mostu celkem bez problémů zaparkovat. Střela tu vstupuje do velice romantického a málo obydleného údolí, koryto se rozšiřuje, zpřehledňuje a začínají se objevovat lehké peřeje, které ale nepřesáhnou obtížnost WW I. Až do Mladotic, jakožto našeho výstupního místa, není žádná překážka, která by nebyla sjízdná a musela by být přenesena. Na řece se objevují sem tam nízké stupínky a vlnky, jejichž velikost je závislá na množství vody. Dokonce ani stromy, které dokážou znepříjemnit plavbu, by se v řečišti v této etapě objevovat neměly.

V popisovaném úseku se autem k řece nedostaneme. Přístup pro motorová vozidla je jen na začátku a na konci trasy. Výstupní místo nedaleko Mladotic poznáme podle prvního silničního mostu, před kterým se dá skončit plavba na obou březích. Tudy vede silnice č. 201 z Kralovic do Manětína. Přes Manětín a ves Stvolny také musíme projet, pokud přejíždíme mezi startovním a cílovým místem.

Pokud si budete chtít zpestřit cestu nějakým kulturním rozptýlením, za návštěvu rozhodně stojí Rabštejn nad Střelou, kde můžete zhlédnout zříceniny gotického hradu a městské opevnění, barokní zámek nebo židovský hřbitov. Příjemná je taktéž projížďka na kole v tamní kopcovité, leč přenádherné krajině, která přímo vybízí k relaxaci a odpočinutí si od městského ruchu.

Na jezech vám stoupne hladina adrenalinu v krvi
Na jezech vám stoupne hladina adrenalinu v krvi

Stravovací služby hledejte na horním toku ve Žluticích, dále v Rabštejně, Mladoticích anebo v dalším větším sídle na toku, Plasech, které leží ještě cca 10 km pod Mladoticemi. Ubytování je možné v autokempu Žlutice anebo v kempu Liblín, blízko soutoku s řekou Berounkou, což je řeka, se kterou je možno plavbu po Střele spojit. V blízkém okolí tečou i další zajímavé vodní toky, například Úterský potok nebo řeka Teplá, a tak za příznivého vodního stavu můžeme v této oblasti pobýt i trochu déle. Šťastnou plavbu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: