5 top zahraničních vodáckých destinací

5 top zahraničních vodáckých destinací

Už jste v České republice sjeli všechny možné řeky a napadlo vás, že je čas zvednout kotvy a jet za hranice? Mrkněte se na 5 evropských míst, kde musíte zažít vodu na vlastní kůži.

Ještě před tím, než si zabalíte a dáte zelenou cílové destinaci, nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění. Stojí pár korun na den a budete mít jistotu, že kdyby se vám nedej bože něco stalo, pokryje vám všechny léčebné výlohy. Snadno ho sjednáte i v den odjezdu přes internet a bude vás stát jen pár korun. Tak zbytečně neriskujte, ať už jste začínající vodáci, nebo máte pádlo jako druhou ruku.

Legendární Salza v Rakousku

Rakouská Salza je něco jako legenda, o které slyšel snad každý vodák. Je nejoblíbenější rakouskou řekou vodáků a pyšní se překrásnou průzračnou vodou. Horní tok se hodí na počáteční pádlování a zahřátí svalů. Dolní tok řeky už je složitější a doprovází ho spousta peřejí, které si užije nejeden vyznavač adrenalinových sportů. Na Salze vás rozhodně čeká dobrodružství. Vodu si vychutnáte na kajaku i z raftu.

Rakouská Salza / F: archiv PádlerRakouská Salza / F: archiv Pádler

Nejhezčí soutěska Evropy na řece Ardeche ve Francii

Soutěsku v jihovýchodní Francii vyhledávají především kajakáři. Kouzelné údolí a čarokrásná okolní příroda vám vezmou dech. Proplujte pod kamenným mostem Pont d´Arc, představujícím vstupní bránu do rezervace. V letních měsících je voda příjemně teplá, možná i proto se Ardeche stala vyhledávanou řekou pro rodiny s dětmi, které tu tráví dovolenou. Na jaře je řeka trochu svižnější, takže se rozhodně nudit nebudete. Kajak si můžete půjčit přímo na místě.

Smaragdový klenot – Soča ve Slovinsku

Soca je 140 km dlouhá řeka, která protéká Slovinskem a severní Itálií. Alpská řeka s nadmořskou výškou 1 100 m se vine kolem nejvyššího vrcholu Slovinska – Triglavu. Naláká vás na ni průzračná smaragdová voda a těžké vodácké úseky třídy IV a V, které vyžadují nejenom zkušenosti, ale i trochu odvahy.

Smaragdové vody řeyk Soči / F: archiv Honza RottSmaragdové vody řeky Soči / F: archiv Honza Rott

Za krásou vodopádů do Chorvatska

Teplá a čistá chorvatská řeka Zrmanja rozhodně nesmí chybět na seznamu zahraničních vodáckých destinací. Lehké peřeje, obrovské vodopády, vzbuzující velkolepý dojem, a menší laguny, které potěší oko každého vodáka. Zrmanja nepatří mezi dlouhé řeky, dosahuje délky jen 64 km. Co ale přitahuje každoročně dobrodruhy, jsou peřeje a soutěsky, ve kterých to bublá, zurčí i burácí.

Jezero Lago di Garda v Itálii

Řeky nejsou to jediné, kde se můžete pořádně opřít do pádla. Klidná jezera jsou mnohdy bezpečnější, proto jsou ideálním místem hlavně pro začínající kajakáře. Kdo by neznal jezero na severu Itálie Lago di Garda? Tuhle destinaci milují snad všichni sportovci.  V okolí se dá jezdit na kole, vyrazit na túru, po jezeře pluje spousta plachetnic a milují ho také kajakáři. Pokojné vlnky jezera ocení především začínající kajakáři. Stojíte-li na začátku své vodácké kariéry, rozhodně se vydejte objevovat krásy tohoto italského klenotu.

Lago di Garda / F: Martin BouzekLago di Garda / F: Martin Bouzek

Na vodě nikdy nepodceňujte svou bezpečnost a nepřeceňujte své síly a zkušenosti. Špatné vybavení, záludné vodní víry nebo neznalost vás na vodě může vyjít pěkně draho. Snažte se vždy o tocích ve vybrané destinaci zjistit co nejvíce informací, vezměte si dostatek oblečení a při cestách do zahraničí si vždy sjednejte cestovní pojištění. Využijte např. srovnávač ePojištění. Jedete-li na vodu s partou, nepřehánějte to s alkoholem. Pamatujte na to, že na úrazy utrpěné v alkoholovém oparu se cestovní pojištění nevztahuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: