Bezpečnost na paddleboardu

Bezpečnost na paddleboardu

Tento článek si neklade za cíl být modlou a návodem na to, jak přesně by se mělo co dělat na vodě na paddleboardu, ale beru jej jako dobrý začátek a zejména shrnutí mých zkušeností za posledních 10 let. To, že jsem stále naživu, je myslím dobrým důkazem, že jsem to nedělal úplně špatně.

Paddleboard není kajak, raft, windsurfing, surf nebo kite. Znamená to, že co fungovalo na vašem oblíbeném plavidle, nemusí fungovat tady.

Správně oblečený paddleboardista. Může v klidu vyrazit pádlovat.
Správně oblečený paddleboardista. Může v klidu vyrazit pádlovat.

Vesta – helma – boty!

Tohle je základní trojka, bez které byste se minimálně na řeku neměli vůbec pouštět, také na klidné vodě se budou hodit.

Vesta na paddleboardu má tři funkce. Pomáhá svojí nosností v plavání, ochrání svojí měkkostí před otlučením a v neposlední řadě příjemně hřeje. Pokud pocházíte ze surfingu nebo wakeboardu, zapomeňte na impact vesty. Jejich cílem je ochránit jezdce od nárazu, nosnost je ale nulová. Vesta na řeku by měla mít odpovídající certifikaci a výtlak 50 N a více.

Leash – často můžete slyšet názor, že leashí snadno nahradíte vestu. Rozhodně tomu tak není, leash je sice na vlnách dobrý pomocník, ale na řece při špatném použití zlý pán.

Samonafukovací vesty (Restube atd.) jsou vhodným doplňkem na pádlování na moři, případně rybníce. Musíte však umět včas zhodnotit, kdy už je ten moment k nafouknutí vesty. Na řeky se jedná o naprosto nevhodný záchranný prostředek.

Helmu na paddleboard volte vodáckou (certifikovanou!), která dostatečně chrání celou hlavu včetně temene. Helma by měla dobře sedět na hlavě a nezapomínejte na dotažený řemínek pod krkem. Helma na kolo nebo lezení není dostatečnou ochranou.

Je třeba si uvědomit, že na paddleboardu padáte z mnohem větší výšky a to zejména, pokud se vám zaseknou ploutvičky. Proto je helma na místě i na zdánlivě pohodových řekách.

Boty jsou u paddleboardu náročnější na výběr než u jiných plavidel. Musí v sobě kombinovat ochranu chodidla, ale zase nesmí jít o „pohorky“, ve kterých ztratíte cit a kontakt s prknem. Osvědčeným kompromisem jsou neoprenové boty, například Surfer od Hika. Další osvědčenou variantou jsou obyčejné kecky (spíše s nižší a tenčí podrážkou), do kterých si dáte neoprenové ponožky. Příliš tenké (neoprenové) boty neochrání nohu dostatečně. Z paddleboardu často seskakujete do vody mezi kamení a to na boso, nebo v případě příliš tenkých bot, bolí.

Obtížná místa vždy zajistíme. Zde je krásně připravený kamarád s házečkou, kdyby náhodou...
Obtížná místa vždy zajistíme. Zde je krásně připravený kamarád s házečkou, kdyby náhodou…

Házečka, nůž, lékárnička, chrániče kolen…

Najdete ještě mnoho bezpečnostního vybavení, které stojí za to vozit s sebou. Vydalo by to na samostatný článek. Házečku volte takovou, která se dá snadno připnout k vestě (pozor, důležité je připnout ji na plastové očko, které se v případě nechtěného rozvinutí a zaklínění házečky utrhne), má délku alespoň 10 m a hlavně jste si nejdříve vyzkoušeli její použití. Nůž je dobré mít vždy u sebe a dobře dostupný, ale pozor – na paddleboardu mají běžné kajakové nože tendenci vypadnout z pouzdra, protože se tělo pohybuje jinak. Nůž je tak dobré mít zavřený v přední kapsičce.

Lékárničku alespoň se základním vybavením lze vozit jednu do skupinky.

Tipy k záchraně

– Když jdete kouknout na jez/peřej, berte si s sebou pádlo. Dá se o něj opírat při překonávání velkých kamenů a také za něj můžete vytáhnout kamaráda z vody, kam rukou nedosáhnete. Je to rychlejší než tahat házečku (tu ale mějte u sebe taky!) a stejně účinné.

– Když chcete někoho zraněného vytáhnout z vody, na své prkno vlezte na opačné straně do vody nebo otočte prkno palubou dolů a zachraňovaného převraťte i s prknem na sebe.

– Pokud někam pádlujete se zachraňovaným, položte jej na prkno a klekněte si kolem něj jako na koně. Když budete každý na jedné straně paddleboardu, daleko nedojedete.

Záchrana rozmístěna, můžeme jít do akce
Záchrana rozmístěna, můžeme jít do akce

Paddleboard není kánoe ani kajak nebo raft

Je myslím na první pohled jasné, že se jedná o rozdílná plavidla. Některé postupy fungují stejně, některé jsou jednodušší na paddleboardu, jiné na kánoi či kajaku. To, co spoustu lidí láká na paddleboardu, je snadný nástup v případě převrácení. Nic se nevylévá, nedělá se eskymácký obrat, prostě se zase naleze.

Další velkou výhodou je, že paddleboard jako takový je vlastně záchranná pomůcka. Pokud vyplavete z kajaku, který se naplní vodou, budete mít co dělat jej v proudu někam dotáhnout a zejména v začátcích budete řešit spíš sebe. U paddleboardu je po pádu nejjednodušším řešením se dostat co nejdříve zpátky k prknu a alespoň částečně na něj vyšplhat nebo se ho alespoň chytit jako plovací destičky.

Nafukovací paddleboard je také ta nejměkčí plocha široko daleko, proto pokud padáte, snažte se padat na prkno. Nejhorší pády jsou, když při zadrhnutí ploutvičkami zpevníte celé tělo, narovnáte se a letíte před prkno. Je nutné osvojit si návyk, kdy při zadrhnutí okamžitě povolíte v kolenou a „zhroutíte“ se na paddleboard.

Stromy a jiné překážky jsou zvláště v kajaku velmi nebezpečné. U paddleboardu tomu není jinak, ale je zde obrovská výhoda volného pohybu. Důležité je před překážkou nezmatkovat. Snažit se, pokud možno, co nejvíce zpomalit a pak překážku jednoduše přeskočit, případně na ni alespoň vylézt.

Vzorně oblečený paddleboardista, který nazpomněl ani na chrániče kolen
Vzorně oblečený paddleboardista, který nazpomněl ani na chrániče kolen

Double Chamber plováky

V posledních letech se objevují tzv. „Double Chamber“ plováky se dvěma nezávisle nafukovanými komorami. Výhodou má být vyšší tuhost a bezpečnost na otevřeném moři, kde se při proříznutí jednoho z plováků pádler zachrání přidržováním toho druhého. Vyšší tuhost se neprokázala a jako záchrana bude vždy lepší vesta, případně výše zmíněné samonafukovací pomůcky. Double Chamber je za mne slepá ulička – konstrukce plováku je složitější, plovák je těžší, komplikovaněji se vyfukuje i balí a oprava je prakticky nemožná.

Bezpečnost na vodě je velmi důležitá a měla by jít ruku v ruce se zlepšováním vašich pádlerských schopností. Nepodceňujte ji, okukujte od zkušenějších vodáků a nebojte se zeptat. Také není ostudou, když pojedete na vodě s helmou a vestou, přestože všichni ostatní budou jen v plavkách. Sám už jsem si na helmu a vestu natolik zvykl, že si bez nich připadám polonahý.

S paddleboardem se dá i skákat, zatím to ale umí málokdo
S paddleboardem se dá i skákat, zatím to ale umí málokdo

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Na přehradách se na bezpečnost obecně kašle, občas někdo použije aspoň tu „hopšňůru“ na kotník, aby mu prkno neuplavalo, je to ale spíš výjimka (lidi většinou netuší, k čemu to je). Pro děti platí v zásadě totéž, jen těch plavacích pomůcek je vidět trochu víc (ale povětšinou nevhodných – kruhy a rukávky). Potkat takto (ne)vybavenou rodinku za pěkného počasí uprostřed Lipna není nic výjimečného. Je s podivem, že většinu utopených máme za této situace na jezech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: