Češi ovládli Mistrovství Evropy v raftingu na domácí půdě!

Češi ovládli Mistrovství Evropy v raftingu na domácí půdě!

Na konci prázdnin uspořádal Svaz vodáků České republiky (SVoČR) vrcholnou akci letošní závodní sezóny. A Češi dominovali! V konkurenci 64 týmů z 15 zemí Evropy i světa dokázaly české posádky vybojovat 11 titulů absolutních Mistrů Evropy v raftingu pro rok 2023!

Mistrovství Evropy čtyř (R4) a šestičlenných (R6) týmů se uskutečnilo 21. – 27. srpna na umělé slalomové dráze ve Vodáckém centru České Budějovice a na Vltavě pod Lipnem. V závodním poli byly zastoupeny všechny věkové kategorie od juniorů až po ty nejzkušenější závodníky z kategorie „Masters“.

Sprint na kanále v Českém Vrbném. / F: Vašek Kolář
Sprint na kanále v Českém Vrbném. / F: Vašek Kolář

Kromě evropských posádek přijaly pozvání k účasti i dva mimoevropské týmy. Ženská posádka z USA, která závodila v kategorii R4, vytvořila navíc spolu s britskými raftařkami také šestičlennou posádku a spolu absolvovaly Mistrovství Evropy rovnou v obou kategoriích, i když mimo soutěžní bodování. Dalším týmem, který vážil dlouhou cestu do České republiky, byl mužský tým ze Spojených arabských emirátů.

Head to Head na kanále v Českém Vrbném.
Head to Head na kanále v Českém Vrbném. / F: Vašek Kolář

Úvodní disciplíny šampionátu se odehrály v Českých Budějovicích na umělé slalomové dráze v Českém Vrbném, kde závodníci poměřili síly ve sprintu, v kontaktním vyřazovacím závodě „Head To Head“ a ve slalomu. Diváci okolo slalomové trati vytvářeli úžasnou atmosféru a samotní závodníci si v duchu fair play fandili navzájem, co jim hlasivky stačili. Pořadatelé též zajistili živé vysílání, diváci a fanoušci tak mohli sledovat raftové boje o medaile v přímém přenosu i na dálku.

Slalom v Českém Vrbném.
Slalom v Českém Vrbném. / F: Vašek Kolář

Vyhlášení prvních evropských medailistů proběhlo za doprovodu místních bubeníků Wild Sticks, kteří připravili skvělou kulisu pro slavnostní vyhlášení vítězů. Medaile vítězným týmům předával kromě zástupců pořadatelského Svazu vodáků České republiky i zástupce Národní sportovní agentury Mgr. František Horák a Ing. Jiří Baloun, ředitel závodu Horní Vltava z Povodí Vltavy.

Sjezd na Vltavě pod Vyšším Brodem.
Sjezd na Vltavě pod Vyšším Brodem. / F: Vašek Kolář

V pátek 25. srpna se závodníci všech juniorských kategorií a ženy na menších člunech R4 přesunuli na závěrečnou disciplínu ve sjezdu do Vyššího Brodu, odkud je čekalo necelých 6 km poctivé dřiny do kempu U veverek. Nejrychlejší posádka startovního pole, český tým mladých mužů do 23 let Youngster YES (CZE-JM1), zvládla tento turisticky velmi oblíbený úsek řeky za neuvěřitelných 31 minut a 20 vteřin!

Sjezd na Čertových proudech.
Sjezd R6 na Čertových proudech. / F: Vašek Kolář

Dospělé kategorie se následně přestěhovaly na start nejatraktivnější trati celého šampionátu, na úsek z Loučovic, který vede přes Čertovy proudy a právem se řadí mezi nejobtížnější raftové závodní trati vůbec. Všichni závodníci museli nejprve povinně absolvovat páteční trénink, ve kterém měli prokázat, že jsou tento úsek řeky Vltavy schopni zvládnout. Několik mužských posádek se tak po testu na „Čerťácích“ rozhodlo do závodu R4 (menší a méně stabilní čluny náročnější na ovládání) nenastoupit, ostatní sportovci se s peřejemi o obtížnosti až WW V, velmi trefně pojmenovanými jako „Okno“, „Škvíra“ (v angličtině má realitě více odpovídající přezdívku „Bloody Fingers“) nebo „Schody“ popasovali statečně a kromě jediné posádky všichni závodníci závod dokončili a plni adrenalinu a euforie se sešli v cíli.

Sjezd na Čertových proudech.
Sjezd R4 na Čertových proudech. / F: Vašek Kolář

Závěrečné slavnostní vyhlášení celkových vítězů a den plný skvělých zážitků bohužel narušila velká bouřka. Závodníci si však nenechali zkazit náladu a s úsměvem zvládli i improvizované vyhlašování v těsném, ale vřelém prostoru občerstvení Na Kanále.

Improvizované vyhlášení vítězů.
Improvizované vyhlášení vítězů. / F: Vašek Kolář

Čeští raftaři dokázali vybojovat 11 (!) z celkem třinácti vyhlašovaných titulů Overall, absolutních Mistrů Evropy pro rok 2023 a získali 125 medailí ze 130 možných. Český rafting opět slaví obrovský úspěch. Celkově se šampionát skvěle povedl i po organizační stránce a Česká republika a naše vodácká královna, řeka Vltava, se navždy zapsala do srdcí všech závodníků. „Jsem nesmírně rád, že jsme dokázali, že čeští raftaři stále patří mezi evropskou špičku. A jsem hrdý, že jsme dokázali uspořádat závod světového formátu v realizačním týmu, který tvořili především sami závodníci, za obrovské pomoci dobrovolníků z našich raftových klubů, kteří dali Mistrovství Evropy nejen srdce, ale navíc také týden své dovolené. Upřímná rodinná atmosféra byla obrovskou přidanou hodnotou celé akce, kterou ocenili i samotní závodníci“ říká Libor Peška, ředitel závodu a čerstvý absolutní Mistr Evropy v mužské kategorii.

Celkové výsledky R6

PořadíKategorieTým
1R6 Open MenCZE – OM1PRSI Team Mladá Boleslav
1R6 Open WomenCZE – OW1Bohouš & Spitfire
1R6 U19 MenCZE – YM2TR Hrom
1R6 U23 MenCZE – JM2RK Troja Junioři U23
1R6 U23 WomenCZE – JW2RK Troja Juniorky U23
1R6 Master MenCZE – MM1TR Masters

Celkové výsledky R4

PořadíKategorieTým
1R4 Open MenCZE – OM2TR Hiko
1R4 Open WomenCZE – OW1RK Troja Čoromoro
1R4 U19 MenTUR – YM1
1R4 U19 WomenCZE – YW1RK Troja Juniorky U19
1R4 U23 MenCZE – JM1Youngster Yes
1R4 U23 WomenSVK – JW1
1R4 Master MenCZE – MM1TR Masters

Oficiální web Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6 2023
Výsledky celkového hodnocení Overall
Fotogalerie SVoČR
Facebook SVoČR
Instagram SVoČR

Mistrovství Evropy v raftingu 2023 bylo podpořeno Národní sportovní agenturou a z rozpočtu Jihočeského kraje. Závod ve sjezdu přes Čertovy proudy vedl Národní přírodní rezervací Čertova stěna – Luč a závodníci zde projížděli pouze na základě výjimky ze základních ochranných podmínek Národní přírodní rezervace, kterou uděluje Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: