Češi přivezli z Brazílie tři individuální medaile

Češi přivezli z Brazílie tři individuální medaile

Kajakář Jiří Prskavec zvládl roli favorita a v Brazílii se stal podruhé v kariéře světovým šampionem do 23 let. Také v juniorskou deblovou posádku Michael Matějka a Jan Větrovský vkládal český tým už od začátku závodu velké naděje. Titul z minulého roku sice neobhájili, přesto si domů povezou stříbrnou medaili. Třetí individuální medaili přidal Václav Chaloupka, který byl třetí.

Na Mistrovství světa juniorů a do 23 let v brazilském Foz měli Češi hned několik finálových účastí. Tři z nich dokázali proměnit na medaile. Bronz získal kanoista Václav Chaloupka, stříbro vybojovali deblkanoisté Michael Matějka a Jan Větrovský. O poslední zlatou medaili do kompletní sbírky se zasloužil aktuálně nejúspěšnější český kajakář Jiří Prskavec. „Když jsem sedl na vodu, věděl jsem, že když to sklouznu normálně, že medaile bude,“ věřil si mladý závodník. A jak je Prskavcovo dobrým zvykem, ani tentokrát jízdu rozhodně nejistil. „Nejezdím na jistotou. Říkal jsem si, že to tam pošlu jako vždycky,“ přiznal Prskavec, který titulem vylepšil loňský bronz. „Cítil jsem, že musím riskovat. Medaile mi nestačí, chtěl jsem zlato,“ prohlásil odhodlaně Prskavec.

Junioři Větrovský s Matějkou byli druzí o více než vteřinu za francouzskou posádkou. Na trati se ale nevyvarovali osmi trestných vteřin. „Byla to snaha zrychlit naši jízdu, bohužel nám to naopak uškodilo,“ přiznal po závodě Matějka. „Věděli jsme o dvou dotecích, jízdu jsme proto nejistili a jeli jsme dál, jak jsme si řekli,“ řekl Větrovský. „Jsme spokojení a rádi za medaili, ale zlato bylo blízko. Mohlo to skončit i hůř,“ zhodnotil závod zadák.

„Byl jsem dost nervózní a hodně jsem o tom přemýšlel, ale čím byl závod blíž, tím jsem si byl jistější,“ přiznal nervozitu háček deblové posádky Michael Matějka. „Vzhledem k tomu, že jsme mistři světa z loňského roku, tak jsem cítil určitý tlak odpovědnosti,“ uvědomoval si roli favorita také zadák Jan Větrovský. Česká juniorská deblová posádka na MSJ v Brazílii sice titul neobhájila, stříbrnou medaili z individuálního si domů ale odveze. „Naštěstí to vyšlo,“ radoval se Větrovský.

Průběh závodu pro českou deblovou jedničku ale nebyl úplně hladký. „V první kvalifikační jízdě mi Honza za brankou číslo jedna řekl, že zničil pádlo a nemůže moc pádlovat. Naštěstí jsme to ukočírovali dolů a ve finále se už nic podobného neopakovalo,“ prozradil Matějka. „Ukroutil jsem hlavičku, na finále jsem to ale stihl zalepit,“ vysvětlil Větrovský důvod nehody.

Ke třem individuálním medailím český tým přidal ještě osm „placek“ ze závodu týmů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: