Česká výprava na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě opět prokázala, že právem patří k absolutní špičce

Česká výprava na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě opět prokázala, že právem patří k absolutní špičce

První závodní den Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě (15 – 18. 5.) 2019 ve slovinském Bovci zahájil individuální závod v dlouhém sjezdu, kde česká výprava brala hned pět medailí. Další tři umístění měly bramborovou příchuť a šestá medaile byla zlatá, ale v neoficiální kategorii C2 muži pro Rolence se Suchánkem.

Český tým opět potvrdil neuvěřitelnou sílu, když vybojoval hned pět individuálních medailí. Bojovalo se na pětikilometrové trati, která nesla mnoho technických úseků a byla zakončena sprintovou tratí.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Celý šampionát odstartovala kategorie K1 ženy. Nejvíce nasazená Martina Satková měla během závodu velké potíže, když se v horní pasáži se nečekaně převrátila. Několikrát zkoušela zvednout, jenže žádný pokus jí nevyšel a Martina musela nedobrovolně opustit svou loď.

Nejlepší příčku obsadila Anežka Paloudová. V dlouhém závodě vybojovala 3. místo. „S výsledkem jsem neskutečně spokojená, vůbec jsem s ničím takovým nepočítala a dnešní den naprosto předčil má očekávání. Jsem šíleně vyčerpaná, ještě v pondělí jsem závodila v Račicích na rychlostním kajaku, včera zde natrénovala stopu a hned dnes závodila. Sama nevěřím, že jsem dnešní dlouhý sjezd zvládla,“ usmívala se v cíli Áňa.

S největšími ambicemi mezi singlkanoisty nastoupil do dnešního závodu Ondřej Rolenc, který si dojel pro 2. místo. Dokázal ho porazit pouze legendární chorvatský závodník Emil Milihram. „Má taktika byla jasná. Nasadil jsem tempo hned na startu a technické pasáže jsem si chtěl spíše pohlídat. Netušil jsem, že mi začnou tak rychle tuhnout ruce a svou prvotní frekvenci neudržím. Mezičasy mi říkali, že postupně ztrácím na Emila Milihrama, což potvrdil i výsledek v cíli. Jsem ale naprosto spokojený, protože druhé místo je nádhera,“ komentoval po dojetí Rolenc.

C1M Ondřej Rolenc, 2. místo / F: Aleš Berka, kanoe.cz
C1M Ondřej Rolenc, 2. místo / F: Aleš Berka, kanoe.cz

Čeští kajakáři letos dosáhli nečekaných úspěchů. Svou první individuální medaili z mezinárodního závodu urval Adam Satke. Oproti loňskému roku se posunul o příčku výše a s pouze vteřinovou ztrátou na druhé místo bral Adam bronz. Čtvrté místo opět náleží Čechům a znovu míří do Olomouce, zásluhou Karla Slepici. „Medaile je naprosto úžasná a mám z ní samozřejmě velikánskou radost! Na mezičasech jsme jeli s klukama asi ve dvou vteřinách a spíše jsem ztrácel. Fanoušci naštěstí pomáhali a povzbuzovali a to mne motivovalo. V cíli jsem neviděl na výsledkovou tabuli, takže jsem popravdě moc netušil, jak na tom jsem. Když jsem pak v rozhlase uslyšel, že jsem na bedně, byl to krásný pocit. A to, že jsme tři Češi na třech pozicích za sebou a všichni v první desítce? No nádhera,” komentoval Adam.

Zlato mezi deblkanoisty se podařilo obhájit posádce Daniel SuchánekOndřej Rolenc. Nejobávanějšími konkurenty byly francouzské posádky, jež na loňském šampionátu obsadili všechny tři stupínkové příčky. Letos česká posádka nepustila nikoho před sebe a brala zlato.

Středeční závod otevřely i uzavřely ženské kategorie. Posledními na trati byly singlkanoistky. Nejlepší výsledek zajela Martina Satková, která si spravila chuť po nepovedené jízdě na kajaku. Na startu zkoncentrovala všechny své síly a v tomto závodě brala stříbro. Druhou kategorii odstartovala i Anežka Paloudová, která ke své bronzové medaili přidala ještě bronz ze singlkanoe. O velké překvapení se postarala mladičká závodnice Petra Štěpánková, pro kterou je účast na seniorském mistrovství Evropy dokonce premiérou. Do cíle dojela čtvrtá a zajistila tak další bramborovou medaili olomouckému oddílu.

C1M Vladimír Slanina, bronz / F: Aleš Berka, kanoe.cz
C1M Vladimír Slanina, bronz / F: Aleš Berka, kanoe.cz

Češi ve sjezdu suverénně ovládli zbytek Evropy

Tři starty a tři tituly. Čeští sjezdaři ve čtvrtek 16. 5. nedali na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě šanci žádnému soupeři… Opět ukázali, že právem patří k absolutní špičce sjezdu na divoké vodě.

Čtvrtek na řece Soči patřil závodu hlídek v dlouhém sjezdu. Oproti předchozímu dni opět klesl stav vodní hladiny. Průskoky a cestičky mezi kameny v řece se zúžily. Správná stopa pro tři lodě jedoucí v těsném závěsu za sebou se ještě ztížila. Jak ale řekl šéftrenér reprezentačního družstva Robert Knebel: „Změna je přesně to, co českému týmu hraje do karet.

Již tradičně závod odstartovala kategorie K1 ženy. Česká hlídka ve složení Satková – Paloudová – Hricová nedala ostatním státům žádné naděje. Děvčata vedla po celou dobu závodu a jejich náskok se neustále zvyšoval. V cíli z toho byl titul mistryň Evropy.

Já osobně jsem ráda, že jsem si hlídku vůbec vyjela. Na loňském šampionátu se mi to nepodařilo a to mne opravdu mrzelo. Strach jsem ale měla z toho, že jsem v týmu nejpomalejší. Nikdy jsem z této pozice nejela. Všechno je to na vás a vy nesmíte nic pokazit. Je to obrovský tlak, s kterým se na startu těžko pracuje. S holkami jsme měly jasnou taktiku, která nám klapala po celou dobu závodu. V cíli jsme již věděly, že jsme vyhrály. Pocit strachu na startu vyplavily endorfiny štěstí v cíli,” dodává Klára Hricová.

K1Ž, zlato / F: Aleš Berka, kanoe.cz
K1Ž, zlato / F: Aleš Berka, kanoe.cz

Následovala kategorie 3xC1 muži. Také česká posádka singlkanoistů, ve složení Rolenc – Rygel – Slanina, startovala z nejvíce nasazené pozice. Singlkanoisté potvrdili svou sílu – opět získali evropský titul.

Obhájit zlato na mezinárodním šampionátu je vždy úžasný pocit. Mým úkolem bylo odvézt Láďu na vlně a hnát ho co nejrychleji do cíle. Naše taktika vyšla, ale ze začátku měl nemalé problémy Marek Rygel. Startér mu nepustil poutko a Marek nemohl vyjet na trať. Chvíli trvalo, než se ze všeho vymotal a po zbytek závodu nás jen doháněl. V cíli už jsme byli naštěstí všichni pohromadě. Byla to dřina, ale výsledek stojí za to,” komentuje tahoun singlířské hlídky, Ondřej Rolenc.

Deblířů a singlkanoistek nebyl dostatečný počet, tudíž by byl závod neoficiální, den tedy ukončila kategorie K1 muži a hlídka ve složení Satke – Slepica – Mrůzek opravdu zazářila. Trojice mužů dokázala porazit všechny své soupeře a zvítězit.

Po několika letech se to opět podařilo! Radost z titulu ani nejde popsat slovy. Již na startu jsme věděli, že naše ženy i singlkanoisté zvítězili a to nás hnalo dopředu. Hlídku jsme měli skvěle rozjetou, jelikož jsme v individuálním závodě obsadili třetí, čtvrté a páté místo. Na trati se vyskytlo pár problému, které jsme ale vyřešili. Ve vjezdu do první těžké pasáže Adam Satke eskymoval. Nenechal se rozhodit a pokračoval v rozjetém tempu dál. Za mě tedy neuvěřitelný výsledek, na který jsem ohromně pyšný,” hodnotil v cíli Karel Slepica.

Česká výprava na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě opět prokázala, že právem patří k absolutní špičce
Česká výprava na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě opět prokázala, že právem patří k absolutní špičce

Čeští sjezdaři si za sprint připisují další čtyři individuální medaile

Poslední den mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě (18. 5.) patřil sprintu. Kvalifikovaní závodníci z předchozího dne se v sobotu představili ve finálových jízdách. Z českých reprezentantů se do finále dostalo až 17 lodí. Z nichž čtyři dokázaly vybojovat cenný kov.

Nejnasazenější Češkou na startu byla Martina Satková. Kvalifikaci vyhrála a startovala z poslední pozice. Po těsném souboji dojela do cíle třetí. Páté místo brala Anežka Paloudová. Sedmá skončila Barbora Dimovová a příčku za ní Klára Hricová.

Mezi singlkanoisty si své sprinterské schopnosti schraňoval žatecký závodník Vladimír Slanina. V kvalifikaci obsadil pátou postupovou příčku. Do finále nastoupil s čistou hlavou a v cíli mohl slavit. Vybojoval na sprintu bronz. Šestý skončil Ondřej Rolenc a jedenáctý Marek Rygel.

S tímto jsem opravdu nepočítal. Již s výsledkem z kvalifikace jsem byl spokojený a ve finále jsem chtěl páté místo obhájit. Ani stopa mi příliš nevyšla. Celou klidnou pasáž jsem projel na druhou ruku, než jsem chtěl. Ze strany mne odhodil bublák a já jsem si musel přehodit. Ve finiši jsem nasadil maximální frekvenci a snažil jsem se vyslat to nejlepší, co ve mně ještě je. Jsem překvapen a naprosto spokojen,” hodnotil v cíli Vladimír Slanina

C1Ž Martina Satková, 1. místo / F: Aleš Berka, kanoe.cz
C1Ž Martina Satková, 1. místo / F: Aleš Berka, kanoe.cz

Čeští kajakáři se specializují především na dlouhý sjezd. Tři muži však bojovali ve finále a dojeli si pro pěkná umístění. Nejlepší výsledek vybojoval Karel Slepica, který skončil devátý. Čtrnácté místo bral Adam Satke a patnáctý dojel Filip Hric.

Na startu singlkanositek opět startovaly všechny české reprezentantky. Nejlepší výsledek v kvalifikaci dokázala zajet Marie Němcová, která startovala z druhé příčky. Stejný výsledek obhájila i ve finále. Do cíle dojela druhá a stala se tak vicemistryní Evropy. Nepopulární čtvrté místo patří Martině Satkové. Šestá dojela Petra Štěpánková a jedenáctá Anežka Paloudová.

Mé emoce? Po dojetí mi vždy chvíli trvá, než si to vše uvědomím. Nechám si to projít hlavou a s odstupem času se raduji. Momentálně jsem naprosto nadšena a jen bych se smála. Stopa mi vyšla. Na jedné laguně jsem měla malé problémy, ale o to víc jsem se vyhecovala v cíli,” komentovala Marie po dojetí.

Rolenc se Suchánkem nastoupili i na deblkanoi a ve finále skončili třetí. Těsně za nimi dojela posádka Rygel – Veselý, kteří brali čtvrté místo. Sedmé místo patří dvojici Hendrych – Nachtigal.

Stream: www.youtube.com/CanoeEurope

Výsledky: www.timing-mojstrana.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: