Český pohár ve sjezdu na divoké vodě vyvrcholil mistrovským šampionátem pod Lipenskou přehradou

Český pohár ve sjezdu na divoké vodě vyvrcholil mistrovským šampionátem pod Lipenskou přehradou

Deset jednotlivých závodů Českého poháru roku 2019 bylo zakončeno tento víkend (24. – 25. 8.) závodem pod Lipenskou přehradou. Do celkového součtu se počítaly tři nejlepší sprintové výsledky a stejný počet výsledků z dlouhého sjezdu – tedy šest nejvydařenějších závodů. V neděli se pod Lipnem dokonce jednalo o Mistrovství České republiky v dlouhém sjezdu, které dokonale prověřilo zdatnosti všech špičkových závodníků.

Technická a náročná trať, kterou závodníci ujedou za zhruba čtrnáct minut, obnáší mnoho obtížných pasáží. Startuje se hned pod hrází a závod končí až u bývalé papírny v Loučovicích. Pro titul mistra republiky si dojel v kategorii singlkanoistů pardubický závodník Ondřej Rolenc, čímž potvrdil svou celoroční formu. Druhé místo obsadil Vladimír Slanina a pouhou sekundu za ním dojel Antonín Haleš. V celkovém hodnocení poháru Rolenc vítězí a z Lipna stříbrný Slanina končí druhý. Třetí místo získává brněnský singlkanoista Marek Rygel.

Martina Satková si mezi děvčaty na kajaku vedla po celý rok nejlépe. Letošní sezónu zahájila vítězstvím na dlouhé trati na Kamenici a nyní ukončila Český pohár a MČR výhrou na Lipně. Titul vicemistryně republiky vybojovala Klára Hricová a pro třetí místo si mezi ženami dojela Karolína Paloudová. Celkový pohár ovládla Martina Satková. Druhá, i po vynechání několika závodů, skončila českokrumlovská Anežka Paloudová a třetí příčku obsadila Klára Hricová.

Karolína Paloudová
Karolína Paloudová

I další titul mířil do rodiny Satkových, tentokrát zásluhou kajakáře Adama Stakeho. S osmnácti vteřinovým náskokem zvítězil před Filipem Hricem a získal tak mistrovský trikot. Adam dominuje i v tabulkách celkového Českého poháru, druhý na Lipně dojel již zmiňovaný Filip Hric, čímž v celkovém hodnocení dosahuje rovněž na stříbrnou pozici. Třetí místo z MČR patří legendě sjezdu – Kamilu Mrůzkovi, který v celkovém hodnocení za rok 2019 končí na páté příčce. Třetí místo z poháru si odváží olomoucký kajakář Karel Slepica.

Adam Satke
Adam Satke

Singlkanoistky nejezdí na lipenské trati příliš dlouho. Je to teprve pár let zpět, kdy se první žena odhodlala sjet tuto náročnou trať. Letos poprvé jely ženy i přes slalomovou trať a dokázaly všem, že i ony umí na takto divoké vodě velmi slušně závodit. Své první vítězství na domácí půdě získala Petra Štěpánková, která si v dlouhém sjezdu dojela pro zlato. Karolína Paloudová přidala k bronzu z kajaku ještě stříbrnou medaili ze singlkanoe. Třetí místo v této kategorii vybojovala Marie Němcová.

Petra Štěpánková
Petra Štěpánková

Celkový pohár singlkanoistek vyhrála Martina Satková, jež se ale závodu mistrovství na singlkanoi nezúčastnila. Druhé místo obsadila Marie Němcová a pouhé tři body za ní skončila Anežka Paloudová.

Reportáže a výsledky z jednotlivých závodů českého poháru ve sjezdu na divoké vodě hledejte na www.kanoe.cz.

„S průběhem poháru jsem opravdu spokojena. V žádném závodě jsem neměla nějaké velké problémy a celý pohár bych určitě zhodnotila pozitivně. Přijde mi skvělé, jak se i do obtížnějších závodů zařazují singlířky. Každá zkušenost s divokou vodou mi dává opravdu hodně. Díky zdejší trati na Lipně, kde jsem jela přes slalomovou trať poprvé, jsem se posunula zase o něco dál. Momentálně odjíždím s českou reprezentací na soustředění do Španělského la Seu d’Urgell, kde se koncem září uskuteční mistrovský šampionát, což bude můj poslední velký závod sezóny,“ komentuje celý průběh letošních závodů Marie Němcová.

Marek Rygel a Petr Veselý
Marek Rygel a Petr Veselý

Ani Ondřeji Rolencovi na Vltavě nestačil jeden titul z individuálního závodu. O hodinu později vystartoval na deblkanoi se svým parťákem Danielem Suchánkem. Tato posádka potvrdila roli favoritů a v cíli brala zlatou medaili. Vicemistry se stala dvojice Petr Veselý a Marek Rygel. Tyto dvě posádky jezdily po celý rok velmi vyrovnaně, čemuž odpovídá i výsledek z konečného poháru. Totožný počet bodů a stejný poměr vzájemných vítězství je řadí na dělené první místo. Třetí místo na MČR putuje do Českého Krumlova zásluhou Martina Nováka a Antonína Haleše. Kvůli vynechání většiny závodů končí tato posádka v poháru až na dvanáctém místě. Třetí příčku v konečném hodnocení bere Václav Kristek s Filipem Jelínkem.

Daniel Suchánek a Ondřej Rolenc
Daniel Suchánek a Ondřej Rolenc

Tímto je pohár ve sjezdu pro rok 2019 u konce. Dospělé závodníky teprve čeká vrchol sezóny, jímž je mistrovství světa ve sprintu ve španělském la Seu d´Urgell. Junioři mají pohár stále otevřený a jeho vyvrcholení přijde až za dva týdny mistrovstvím ČR v Českých Budějovicích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: