Čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zaváleli, z mistrovství světa ve španělském Seu putuje do Česka šest individuálních medailí

Čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zaváleli, z mistrovství světa ve španělském Seu putuje do Česka šest individuálních medailí

V roce 2017 ve Francii došlo k opětovnému spojení dvou kanoistických disciplín – slalom a sjezd, letos se závod uskutečnil ve Španělsku na olympijském kanále. Mistrovství světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě bylo oficiálně zahájeno v neděli (22. 9.) a i letos byl závod důležitý z hlediska olympiády, protože každá země zde vyjížděla kvóty pro nadcházející Olympijské hry.

Šampionát odstartoval závod družstev, který se jel ve středu (25. 9.), kde se nejprve představili slalomáři a následně sjezdaři, kteří z minulého roku obhajují celkem sedm medailí. V individuálních bojích se od čtvrtka závodníci museli probojovat přes nabité startovní pole až do finále, které vypuklo v posledním zářijovém víkendu a uzavřelo celé mistrovství.

Z pohledu sjezdového reprezentanta Daniela Suchánka kanál v Seu skrývá nečekané záludnosti: „Kanál vypadá ze břehu jako takové dětské brouzdaliště. Realita je však jiná a trať dokáže závodníka pěkné pozlobit. Kanál je poměrně dlouhý a technický, tudíž je čistý průjezd opravdu složitý a prostor pro chybovaní se ukrývá za každou vlnou. Celý olympijský park je moc pěkný a myslím, že atmosféra bude skvělá!

Celý šampionát ve španělském La Seu d’Urgellotevřel úspěšný závod družstev ve slalomu a hodinu po dojetí slalomových jízd odstartovaly hlídky ve sprintu. České barvy se řadí několik let ke světové špičce, což potvrdil i vydařený týmový závod, kdy si z pěti startů čeští sjezdaři odvezli pět medailí.

Nejprve se na start postavila hlídka C1 mužů, ve složení Vladimír SlaninaOndřej RolencMarek Rygel a mužské družstvo si ze sprintu odvezlo stříbrnou medaili. V těsném souboji je dokázala porazit jen hlídka z Francie, která nastavila vůdčí čas 61 vteřin a 67 setin. Čeští singlkanosté skončili necelé dvě vteřiny za nimi.

Druhé místo a obrovská spokojenost. Jízda v kanále nám vyšla bez jakýchkoliv komplikací, což bylo v tomto závodě hlavním cílem. Naší taktikou bylo, jet v těsném závěsu za sebou a to se povedlo. Jeden závod máme za sebou a těšíme se na další dny,” vyhodnotil Ondřej Rolenc.

Barbora Dimovová / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Barbora Dimovová / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Následovala kategorie žen. České trio kajakářek, které společně startovalo i na mistrovství Evropy, opět přineslo ovoce pro český tým. Barbora Dimovová, Martina Satková a Anežka Paloudová odstartovaly v roli favoritek. Na mezičase ztrácely Češky přibližně půl vteřiny na vedoucí Francouzsky. Finiš našich závodnic otočil s pořadím a v cíli z toho byl titul mistryň světa pro české barvy.

Obhájily jsme titul a to si užívám strašně moc. Bylo to tak rychlé, že si ani nepamatuji žádné  požitky z té jízdy. Je to naprostá pecka a teď se můžeme jen radovat.

Česká děvčata obhajují cenné kovy již několik let. Jejich sprintový výkon potvrdil, že ne nadarmo vládnou zbytku světa. “Abych pravdu řekla, na startu jsem cítila nervozitu. Jela jsem z první pozice a nesměla jsem chybovat. Vše mi vyšlo a my jsme si dojely pro zlato!” dodala Barbora Dimovová.

Kajakářská hlídka v podání Adama Satkeho, Filipa Hrice a Vojty Zapletala si dojela pro třetí místo.

Měli jsme velké komplikace na začátku. Z druhé startovní pozice jsem omylem naskočil na Adamovu vlnu, která mne hodila na hrázku. Ocitl jsem se v místě, kde jsem nikdy předtím nebyl a zbytek trati byla taková drobná improvizace. Adama jsme celou cestu dotahovali a nakonec z toho nebyl vůbec špatný výsledek. Z bronzu jsme velmi nadšeni, protože konkurence je silná,” popsal průběh závodu Filip Hric.

Adam Satke / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Adam Satke / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Neoficiálním závodem se staly ženské hlídky singlkanoistek. Martina Satková s Marií Němcovou a Anežkou Paloudovou se ve své jízdě potýkaly s velkými problémy. Marie dostala v závodě takzvané hodiny. Ztrátu dokázaly dívky vyřešit a dokonce z toho bylo stříbro. “Má tepovka vystoupala asi na maximum, když jsem viděla Marii před sebou na kameni. Problém byl vyřešen, ale ztráta byla příliš velká,” okomentovala Anežka.

Den zakončil závod deblkanoí. Družstvo šesti mužů, ve složení Rygel – Veselý, Suchánek – Rolenc a Slanina – Slanina získali bronz.

Druhý den na mistrovství světa ve sprintu patřil kvalifikaci. Na startovním poli se ukázaly kategorie K1 žen, K1 mužů, C1 žen a C1 mužů. Čeští reprezentanti zaznamenali téměř stoprocentní úspěšnost, jelikož se do sobotního finále kvalifikovalo čtrnáct z šestnácti českých lodí.

Kvalifikační boje odstartovala kategorie K1 žen. Tři ze čtyř českých reprezentantek se probojovaly do finále. Z prvních jízd postupovalo pouze pět nejlepších lodí, mezi něž se dostala Martina Satková (2. místo) a Barbora Dimovová (3. místo).

„Udělala jsem chybu hned na začátku a se samotnou jízdou nejsem zrovna spokojená. Nahoře jsem jela vracákem a ztrátu jsem musela v dolní části tratě dohánět. Vím, že mám v jízdě nějaké rezervy, které budu chtít ve finále vylepšit. Postoupila jsem z první jízdy, což mne dost uklidňuje. Zítra doladím detaily, aby v sobotním finále vše klaplo,” ohodnotila jízdu Barbora Dimovová.

Vladimír Slanina / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Sjezd Seo 2019 / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Anežka Paloudvá s Barborou Bayerovou musely nastoupit i do druhé jízdy. Anežka značně vylepšila svůj výkon z první jízdy, když zajela druhý nejrychlejší čas dne a hladce se probojovala do finále.

Kajakáři vyjeli těsně po dojetí ženské kategorie. V první kvalifikační jízdě se žádný z českých reprezentantů nedokázal probojovat mezi pět nejlepších časů a všichni museli své výkony zopakovat v druhých jízdách. Kajakáři potvrdili sílu českého týmu a trio našich závodníků postoupilo do finále. Z čtvrtého místa se nominoval Vojtěch Zapletal, šestý skončil Filip Hric a z devátého místa postoupil Adam Satke.

V prvních jízdách si velmi dobře vedly ženy na singlkanoi. Marie Němcová ovládla kvalifikaci a dojela si pro první postupovou příčku. Pětici nejlepších žen doplnila ještě Martina Satková s Terezou Kneblovou, jež si taktéž zajistily přímý postup do finále. Anežka Paloudová musela nastoupit i do druhé jízdy. Potvrdila kvality českých závodnic a do sobotního finále se dostala kompletní sestava singlkanoistek.

„Ta jízda byla rozhodně jedna z těch lepších. Mírně jsem vyjela první levotočivou zatáčku, ale dole jsem vše dohnala. Z tisíce nepovedených jízd na tomto kanále, musím dnešní výkon hodnotit kladně. Do finále chci nastoupit s čistou hlavou, protože start z poslední příčky je velmi náročný na psychiku,” dodává Marie Němcová.

Rygel - Vesely / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Rygel – Vesely / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Den velmi zdárně zakončila kategorie singlkanoistů a do finále se probojovali všichni čtyři naši závodníci. Nejvíce zazářil Vladimír Slanina, který se jako jediný probojoval do finále z první jízdy, když v kvalifikaci zajel druhý nejrychlejší čas. Ondřej Rolenc v druhé jízdě zvítězil, Marek Rygel bral třetí příčku a Václav Kristek uzavřel kvalifikační skládačku z páté postupové pozice

„Lepší jízdu jsem zde doposud nezajel. Nyní mohu pošetřit síly na finále a již se nestresovat. Když vše klapne, nějaká šance na medaili tam je, ale to vše uvidíme až pozítří. Není to zde jednoduché a jízdy při tréninku se mi tady nijak zvláště nedařily. Ještě mne čeká kvalifikace v závodě deblů, ale soustředím se především na ten individuální závod,“ okomentoval Vladimír Slanina.

Kvalifikace ve sprintu uzavřely deblové posádky. Marek Rygel s Petrem Veselým skončili po první jízdě na čtvrtém místě, tudíž se přímo kvalifikovali do finále. Poslední, tedy pátou postupovou příčku, obsadila posádka Daniel Suchánek – Ondřej Rolenc.

V horní části jsme málem vyplavali. Z ostra jsme střihli první zatáčku a vlna přicházející z boku nás málem převrhla. Toto nás mírně rozhodilo a já jsem opravdu nevěřil, že by to mohlo stačit na přímý postup. Pod prvním skokem nám vyšla “zlatá voda” a ztráta byla rázem dohnaná. Jsem rád, že se teď mohu v klidu soustředit na zítřek,” zhodnotil Daniel Suchánek.

Michael Šmoldas s Vojtěchem Zapletalem museli své kvality zopakovat v druhé jízdě. Dvojice českých reprezentantů zajela dobrý výsledek a reprezentovala se do sobotního finále. Rodinná deblkanoe Vladimír Slanina – Vladimír Slanina nepodala výkon hodný finále a šampionát pro ně na C2 skončil.

Sjezd Seo 2019 / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Sjezd Seo 2019 / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Kvalifikační boje uzavřela nově vzniklá ženská posádka – Marie Němcová s Terezou Kneblovou obsadily druhou příčku a vyjely si finále z první jízdy.

Tréninku na deblkanoii jsme nevěnovaly příliš mnoho času. Naši prioritou je singlkanoe, tudíž jsme rády za postup do finále. Terka je na háčku občas dosti nevrlá a zřejmě zapomíná, že já sedím stále za jejími zády. Závodní jízda nám však vyšla dobře. Byly jsme synchronizované od začátku až do cíle, což bylo hlavním cílem pro dnešní závod,” komentoval po dojetí Marie Němcová.

Poslední den patřil finále v individuálních kategoriích, kdy čeští reprezentanti opět zaváleli, když ze španělského kanálu vylovili šest medailí a opět se zařadili ke světové špičce.

Hned první vlnu medailí přinesla kategorie K1 ženy. Anežka Paloudová získala titul vice mistryně světa a Barbora Dimovová si dojela pro třetí místo. Ženskou kategorii ovládla Francouzska Phenicia Dupras, která porazila Paloudovou o pouhých pět setin sekundy.

V cíli mi proběhlo hlavou: Toto nebyla medailová jízda. Nejsem zrovna spokojená a doteď nedokážu vstřebat svůj výkon. Zlato bylo sice na dosah, ale očividně jsem to nemohla zajet rychleji. To, že budeme na stupních dvě Češky, je naprosto úžasné!” komentovala Paloudová.

Dimovová se přidala: “Dojela jsem do cíle a na tabuli vyskočila trojka. Za mnou jely ještě dvě dobré závodnice a já jsem již počítala s pátým místem. Udržela na té třetí příčce a je z toho bronz na mistrovství světa!” zhodnotila Dimovová.

Sjezd Seo 2019 / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Sjezd Seo 2019 / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Následovala kategorie C1 mužů, které zjevně dosti inspirovaly ženy na kajaku. Pro stříbro si dojel Ondřej Rolenc a bronz získal Vladimír Slanina. Titul mistra světa získal opět francouzský závodník, Luis Lapoint.

Zlato mi uniklo opravdu o kousek. Měl jsem na tomto kanále mnoho natrénováno a jízda nebyla špatná. Nevyvaroval jsem se drobným chybám, což mne připravilo o vítězství. Se stříbrem jsem ale velmi spokojen,“ dodal Rolenc.

Bylo to peklo. Je to tady fyzicky i psychicky extrémně náročné a já mám konečně splněno. Jsem strašně rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Když jsem viděl, jak se tady jezdí kvalifikace ve které se tolik chybuje, tak byl tohle jen bonus navíc. V cíli mi na tabuli svítila dvojka a já jsem věděl, že mám medaili. Za mnou jel ještě Francouz – který zvítězil. Bronz beru všemi deseti a běžím podporovat další členy českého týmu,” dodává spokojený Vladimír Slanina.

Nejlepšího českého výsledku na kajaku dosáhl Adam Satke, který skončil devátý. “S jízdou jsem rozhodně spokojen. Nevyvaroval jsem se nějakým chybám, ale být do desítky na MS je naprostá pohádka,” velmi pozitivně zhodnotil Adam Satke.

Filip Hric skončil třináctý a Vojtěch Zapletal patnáctý.

Pro titul mistryně světa si dojela Martina Satková. Po nevydařené jízdě na kajaku si spravila chuť singlkanoí. Žádná z žen ji nedokázala překonat a Martina brala zlato. “Podařilo se mi obhájit titul, za což jsem opravdu ráda. Finiš jsem úplně pohnojila, když jsem se těsně za cílovou páskou převrhla. Naštěstí to bylo až za fotobuňkou a na moji jízdu to nemělo zřejmě žádný vliv,” dodala Satková.

Slanina - Slanina / F: Martin Hladík, kanoe.cz
Slanina – Slanina / F: Martin Hladík, kanoe.cz

Deblová posádka Marek Rygel s Petrem Veselým nenechala prostor pro chybu a dojela si pro titul vice mistrů světa. “Bylo to maximum. Více jsme toho už neměli a všechno jsme to tam vymáčkli,” krátké shrnutí Marka Rygela.

Celý šampionát ve sjezdu na divoké vodě uzavřela kategorie C2 ženy. Marie Němcová s Terezou Kneblovou si společně dojely pro velice nepopulární čtvrté místo.

Český tým opět zaválel. Šest individuáních medailí putuje do České republiky, zásluhou reprezentantů ve sjezdu na divoké vodě.

Kompletní program i výsledky najdete na www.canoeicf.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: