Čeští sjezdaři zářili na MS v Bosně – Satková čtyřnásobnou mistryní světa, Češi si připisují 36 individuálních medailí!

Čeští sjezdaři zářili na MS v Bosně – Satková čtyřnásobnou mistryní světa, Češi si připisují 36 individuálních medailí!

Česká výprava opět nastoupila v plné síle na juniorské mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. Celý šampionát se odehrál na řece Vrbas, jež protéká údolím poblíž bosenského města Banja Luka. Trať určena pro tento závod je mezi vodáky poměrně známá, jelikož zde v minulosti proběhlo už mnoho mezinárodních závodů.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Čtvrtek 25. července

První den odstartovala kvalifikace ve sprintu, která z pohledu českého týmu dopadla velmi úspěšně. Z osmatřiceti českých reprezentantů si vyjelo páteční finále třiatřicet lodí.

Dopoledne startovali junioři. Nejlepší českou závodnicí se stala Dominika Dvořáková, která si vyjela finále z druhého postupového místa v první jízdě. Z druhé jízdy se nominovala i Kristina Novosadová a Tereza Kneblová.

Vojtěch Matějíček definitivně ovládl kvalifikaci mužů. Dojel si pro první postupové místo s náskokem jedné vteřiny na slovinského závodníka. První jízdou zabodoval i Matěj Hradec, který bral čtvrté místo. Druhou jízdou si pojistil postup ještě Jan Šindelář.

V kategorii singlkanoistů se žádný český reprezentant nedokázal nominovat z první kvalifikační jízdy, tudíž všichni museli nastoupit i do svých druhých jízd. Zadařilo se Karlu Rašnerovi, jenž bral v druhé jízdě první příčku. Celkové desáté místo obsadil Matouš Beier a z jedenácté pozice postoupil Filip Janů.

Mezi singlkanoistkami obsadila čtvrté místo Petra Štěpánková a pátá dojela Tereza Kratochvílová. Zuzana Dziadková s Terkou Kneblovou musely zabojovat v druhé kvalifikační jízdě, ale obě se do pátečního finále zdárně nominovaly.

Martina Satková / F: Pavel Doležal
Martina Satková / F: Pavel Doležal

Trať tady na Vrbasu je rozhodně těžší, než vypadá. Jsou tady místa, kde se voda mění každou vteřinu a loď se potom obtížně řídí. Vzniká zde spousta kolizí a plaveb a každá jízda je dost často o náhodě. Má jízda nebyla úplně dokonalá, tudíž jsem s výsledkem ohromně spokojená. Do zítra doladím detaily a pořádně to ve finále napálím.“ komentuje svůj dnešní výkon Dominika Dvořáková.

Odpolední program patřil kvalifikaci v kategorii do dvaceti tří let. V ženském kajaku si dojela pro první místo Martina Satková a jako jediná kajakářka se nominovala z první jízdy. Barbora Bayerová, Klárka Hricová a Barbora Dimovová si vylepšily své jízdy a všechny čtyři postoupily do finále.

Mezi kajakáři se nejlépe vedlo Vojtěchu Zapletalovi, který ovládl kategorii U23 a v kvalifikaci bral první místo. Z druhé jízdy se nominoval ještě jeho bratr Mikuláš Zapletal. Michal Šmlodas postoupil z čtvrtého místa a ve finále jej doplnil i Vojtěch Skořepa a Václav Kristek.

Ženský singl přinesl další výhru v kvalifikaci. Zasloužila se o něj Marie Němcová, která dojela téměř dvě vteřiny před francouzskou závodnicí. Třetí místo vyjela Martina Satková. Karolína Paloudová musela svou jízdu opakovat, ale i ona nakonec postoupila do finále.

Deblová posádka Jelínek – Kristek obsadili čtvrté místo v první jízdě. Dvojice Zapletal – Šmoldas a Hendrych – Nachtigal museli svůj výkon obhájit a zdárně se nominovali.

Matyáš Beier / F: Pavel Doležal
Matyáš Beier / F: Pavel Doležal

Pátek 26. července

Češi opět nezklamali a ukázali světu obrovskou dominanci. Po prvním dni si připisují hned deset individuálních medailí ze sprintu. Pět titulů mistra světa, jedno stříbro a čtyři bronzové medaile. To jsou neprosté žně pro český reprezentační tým ve sjezdu na divoké vodě.

První ovoce přinesla hned Tereza Kneblová v kategorii K1 ženy juniorky. Kvůli nevydařené kvalifikaci startovala z předposledního místa a nasadila čas favoritky. Jako jediná žena se dokázala se svým časem dostat pod jednu minutu a stala se tak novou mistryní světa ve sprintu. Dominika Dvořáková, jež si naopak vedla velice dobře v kvalifikaci, přišla v průběhu k mírným problémům a skončila pátá, Kristina Novosadová sedmá.

První jízda, kdy mi připadalo, že opravdu letím. Sama to zatím moc nechápu a zřejmě si to pořádně uvědomím, až s odstupem času. Jsem ohromně pyšná na český tým, který dnes ovládl zbytek světa.” komentuje úspěch Tereza Kneblová.

Hned další kategorie přinesla další obrovskou radost pro český tým. Titul mistra světa, tentokrát zásluhou Filipa Janů v kategorii C1 muži. Po loňském roce, kdy Filip vybojoval titul mistra Evropy, nastupoval do tohoto závodu s většími ambicemi. Ve finálové jízdě zariskoval a vyplatilo se – ke své evropské medaili si připsal ještě jeden zlatý titul z mistrovského šampionátu. Třetí místo obsadil český závodník Matouš Beier. Prvním rokem juniorský závodník zajel naprosto čistou a rychlou jízdu a zasloužil se tak o svou první mezinárodní medaili. Desátý dojel Karel Rašner.

Třetí místo mezi kajakáři vybojoval Matěj Hradec. Což znamená, že další mistrovská medaile míří do Olomouce. Vojtěch Matějíček, jenž vyhrál kvalifikaci, svůj výsledek neobhájil a skončil šestý.

Ani stupně v následující kategorii se neobešly bez českých závodnic. Druhé místo a titul vice mistryně světa vybojovala Petra Štěpánková v kategorii C1 ženy. Její oddílová kolegyně Tereza Kneblová, aktuální mistryně světa na kajaku, vystartovala i na singlkanoi a na své konto přidala třetí místo z této kategorie. Nepopulární, avšak nádherné čtvrté místo patří Tereze Kratochvílové a desáté místo bere Zuzana Dziadková.

Dan Švéda a Jiří Smílek / F: Pavel Doležal
Dan Švéda a Jiří Smílek / F: Pavel Doležal

Kategorii juniorů uzavírají deblkanoisté. Posádka Jirka Smilek – Daniel Švéda berou pro Českou republiku již třetí titul mistrů světa. Šestí dojíždí Rašner – Vaňek a desátí Salaj – Šmakal.

Mezi “třiadvacítkami” vystartovala první kategorie, jíž byly kajakářky. Martina Satková, startující z nejlepší příčky, obhájila své místo i ve finále a dojela si pro neuvěřitelné první místo. Šestá se umístila Barbora Dimovová, devátá Klára Hricová a desátá Barbora Bayerova.

Martina startovala o necelou hodinu později ještě na singlkanoi. Jedno zlato nestačilo, Marťa vyhrála i druhou kategorii stala se tak dvojnásobnou mistryní světa. O třetí místo se postarala Marie Němcová, která z nadhledem vyhrála kvalifikaci. Ve finiši velmi viditelně zachybovala a jízdu z předchozího dne bohužel neobhájila. Sedmé místo v této kategorii patří Karolíně Paloudové.

Singlkanoista Michal Šmoldas si dojel pro velmi těsné čtvrté místo. Sedmou příčku vybojoval Václav Křístek a devátý skončil Vojtěch Skořepa.

Ani Vojtěch Zapletal nezajel jízdu z předchozího dne a ve finále skončil šestý. Jeho bratr Mikuláš si dojel pro deváté místo.

Dopolední program uzavřela kategorie deblkanoistů a s tím další čtvrté místo pro český tým, zásluhou Filipa Jelínka a Václava Kristka, kteří ztratili pouhé tři desetiny sekundy na zlato. Sedmé místo patří posádce Zapletal – Šmoldas a osmý skončili Hendrych – Nachtigal.

Český reprezentační tým ve sjezdu na divoké vodě ukázal celému světu ohromnou kolektivní sílu. První den a Česká republika získala deset medailí.

Česká reprezentace / F: Pavel Doležal
Česká reprezentace / F: Pavel Doležal

Sobota 27. července

Třetí den na mistrovství světa juniorů ve sjezdu přinesl českým závodníkům hned čtrnáct individuálních medailí. Na Vrbasu se závodilo na dvaceti minutové trati, která obnáší jak těžké a technické pasáže, tak rovné a dlouhé mělčiny. Připravenost českých reprezentantů na zdejší trati se potvrdila a náš tým opět odjíždí jako suverénní leader.

Tereza Kneblová, aktuální mistryně světa ve sprintu, si dnes dojela pro krásnou bronzovou příčku. „Do cíle jsem dojela neuvěřitelně rozklepaná. Do své kajakové jízdy jsem dala sto procent a třetího místa si nesmírně cením.“ komentovala Terka v cíli. Nejmladší členka týmu, Kristina Novosadová, vybojovala ve sjezdu celkové páté místo.

Matouš Beier velmi výrazně překvapil svou jízdou, když ve sprintovém finále dojel třetí. Oči celému světu otevřel po druhé, když si v klasickém závodě dojel pro titul mistra světa a s náskokem sedmi vteřin ovládl celou kategorii juniorských singlířů. Třetí místo ve stejné kategorii vybojoval Karel Rašner, který v dvacetiminutovém závodě ztratil pouhou jednu sekundu na druhé místo.

Ve skutečnosti jsem si o sobě myslel, že jsem sprinter a s tímto výsledkem bych ani ve snu nepočítal. Nemám slov a zřejmě si vše uvědomím až s odstupem času. Až na posledním mezičase jsem vedl a od té doby jsem jel, co síly stačily.“ komentuje výsledek Matouš Beier.

Novým vice mistrem světa se stal Vojtěch Matějíček. Po vyhrané kvalifikaci, následném nevydařeném finále ve sprintu si spravil chuť a v dlouhém závodě bere stříbro v kategorii K muži.

Mým cílem bylo zajet do pátého místa. Po včerejším závodě jsem dnes nastupoval s trochu většími ambicemi. Tempo jsem si rozvrhl velmi dobře a díky předstartovní koupeli ve studené vodě jsem vydržel s frekvencí až do konce.“ hodnotí Vojta Matějíček.

Filip Janů / F: Pavel Doležal
Filip Janů / F: Pavel Doležal

Mezi singlkanoistkami se pořadí oproti včerejšku nijak nezměnilo. Petra Štěpánková si opět dojela pro stříbro. Tereza Kneblová, jež ztrácela na Petru pět vteřin, brala bronz. Obě skončily za italskou závodníci Cecilii Panato, která v závodě brala zlato na kajaku i na singlu.

Ani český debl nepustil titul mistrů světa, tentokrát získaný deblovou posádkou František Salaj a Petr Šmakal. Druhé místo v těsném souboji mezi českými posádkami patří posádce Karel Rašner – Matěj Vaněk. Tím byla uzavřena kategorie juniorů, kteří v závodě získali osm individuálních medailí.

Kategorii U23 otevřelo opět dívčí družstvo. Češky patří ve sjezdu k dlouholeté špičce, což se opět potvrdilo. Nejlepšího ženského času dosáhla Martina Satková a stala se tak opět mistryní světa. Barbora Bayerová, jež své ambice směřuje spíše k dlouhému sjezdu, obhájila svůj výsledek z minulého roku a skončila třetí.

Více mistrem světa v kategorii singlkanoistů se stal Václav Kristek, kterého porazil pouze Francouzský závodník Theo Viens. Václav neměl mnoho času na odpočinek. Po své individuální jízdě vyjel opět na start a pustil se do závodu deblkanoistů se svým oddílovým parťákem Filipem Jelínkem. Hoši si závodem polepšili bramborové umístění ze sprintu a brali neuvěřitelné druhé místo.

Největší úspěchy sbírá na tomto šampionátu Martina Satková. Čtyři individuální starty dokázala přeměnit v čtyři zlaté medaile a stala se tak čtyřnásobnou mistryní světa ve sjezdu na divoké vodě. V kategorii singlířek si dojela pro zlato. Karolína Paloudová, která vkládala své naděje spíše do dlouhého sjezdu, si dojela pro titul vice mistryně světa.

Druhý závod ve třiceti šesti stupních je opravdu náročný. Má tělní teplota má momentálně asi osmdesát stupňů a já jsem ráda, že už mám pro dnešek splněno. Těší mne, že mohu přidat další medaili do české sbírky, která už je opravdu slušně nabita. Jsem hrdá na český tým, jenž zde předvádí jeden úspěch za druhým.“ komentuje v cíli Martina Satková.

Česká Republika si k sedmnácti medailím z předchozího dne připisuje ještě čtrnáct individuálních medailí z dlouhého sjezdu.

Tereza Kneblová / F: Pavel Doležal
Tereza Kneblová / F: Pavel Doležal

Neděle 28. července

Mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě v Banja Luce uzavřel závod družstev v dlouhém sjezdu. K dosud třiceti medailím přidal český tým dalších šest z hlídek. Česká Republika tedy opět potvrdila roli favoritů, když získala ocenění za nejúspěšnější stát ve sprintu i v dlouhém sjezdu.

Kajakářská hlídka ve složení Tereza Kneblová, Kristina Novosadová a Dominika Dvořáková se během své jízdy potýkala s nemalými problémy. Dominiku stočil v největším místě na trati takzvaný “bublák” a musela točit zdlouhavé hodiny. Ztracené vteřiny se snažily dohnat v druhé polovině závodu. Po napínavém boji z toho bylo čtvrté místo, přičemž jim chyběla pouze jedna vteřina na medaili.

Stříbro na mistrovství světa patří posádce singlkanoistů ve složení Matouš Beier, Karel Rašner a Filip Janů. “Druhé místo je fajn, ale do závodu jsme vstupovali s vyššími ambicemi. V tomto složení jsme s klukama hlídku moc netrénovali, tudíž to nevypadalo tak, jak by mělo. Já osobně jsem hodně chyboval a věřím, že v příštích letech to zlato klapne,” hodnotí Filip Janů.

Největší úspěch přináší hlídka juniorských kajakářů. Titul mistrů světa putuje do Čech zásluhou Vojtěcha Matějíčka, Filipa Nováka a Jana Šindeláře. Startovali z poslední pozice a do cíle dojeli s devíti vteřinovým náskokem na dosud vedoucí francouzský tým.

Výhru jsme opravdu nečekali. Na startu bylo mnoho silných posádek a my jsme ze sebe museli vydat to nejlepší. Lehkou krizi uprostřed kaňonu jsme rychle vyřešili a do cílové roviny to opět nakopli. V cíli z toho bylo zlato a všechna ta euforie kolem byla neuvěřitelná,” komentuje tým kajakářů po dojezdu.

Ženy v kategorii U23 postihlo stejně nemilé překvapení jako juniorský tým děvčat. Na sprintové trati dostala Klárka Hricová nečekané hodiny. Vše dokázala poměrně rychle vyřešit a snažila se dohnat ztrátu několika vteřin. Děvčata ve složení Martina Satková, Barbora Bayerová a Klára Hricová dojela do cíle s čtyř vteřinovou ztrátou na italské závodnice a brala druhé místo.

Petra Štěpánková / F: Pavel Doležal
Petra Štěpánková / F: Pavel Doležal

Tým singlkanoistů do dvaceti tří let tvořila posádka Michael Šmoldas, Václav Kristek a Vojtěch Skořepa. V dlouhém sjezdu získali titul vice mistrů světa. Kajakáři, kteří startovali v nejnabitější kategorii, si dojeli pro nepopulární čtvrté místo a ztráta na třetí příčku činila pouhých sedm vteřin.

O druhý titul mistryň světa se postarala hlídka žen na singlkanoi. Martina Satková s Karolínou Paloudovou a Petrou Štěpánkovou dojely do cíle s časem suverénních vítězek. “Taktika nám vyšla na jedničku. Od startu do cíle jsme jely podle předem zvoleného plánu a neměly jsme cestou žádné problémy. Od prvního mezičasu jsme vedly a náskok se neustále zvyšoval,” komentovala vysmátá trojice děvčat v cíli.

Celé mistrovství uzavřela hlídka deblkanoí. Čeští reprezentanti ve složení Jelínek – Kristek, Šmakal – Salaj a Rašner – Vaněk brali v závodě stříbro.

Mistrovství je tímto u konce. Pro Českou republiku byl tento šampionát jedním z nejúspěšnějších za posledních několik let. Dvacet tři individuálních medailí a šestnáct medaili ze závodů hlídek, z čehož je třináct titulů mistrů světa. Češi získali obě dvě ocenění, z dlouhého sjezdu a ze sprintu, za nejlepší stát ve sjezdu na divoké vodě. Tím se opět potvrdila kolektivní síla a neustálý vzrůst českých barev.

Sledujte Facebooka Instagram a podporujte český tým i nadále.

Výsledky: www.canoeicf.com/wildwater-canoeing-world-championships/banja-luka-2019/live-results

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: