Čistá řeka Sázava 2020 se bude uklízet od 3. do 5. dubna

Čistá řeka Sázava 2020 se bude uklízet od 3. do 5. dubna

Dobrovolníci před letošní turistickou sezónou opět uklidí břehy řeky Sázavy. Tradiční akce, známá jako Čistá řeka Sázava, se uskuteční od 3. do 5. dubna 2020, a to už popatnácté. Přihláškový formulář se otevře 3. 2. 2020 na www.cistarekasazava.cz, kde také najdete veškeré informace o projektu.

Odpadky se budou sbírat po celé délce 200kilometrového toku. Úklid 90kilometrového úseku z Kácova do Pikovic organizuje stejně jako v předchozích letech společnost Posázaví o.p.s. Aktuální je i loňské motto akce „Tři dny v roce nestačí“, které upozorňuje na to, že nejen řeka, ale obecně místa, kde žijeme, si zaslouží naši pozornost po celý rok. Dobrovolníci vyčistí také řadu přítoků Sázavy, například potoky Benešovský a Jevanský.

V posledních letech je odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají,“ zhodnotila zkušenosti z historie projektu ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Během 15 let se z břehů řeky sesbíralo 375,5 tuny odpadků a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků!

I letos se bude uklízet z břehů i lodí. Mezi Kácovem a Pikovicemi bude řeka opět rozdělena na pět úseků, které budou mít své party dobrovolníků, o něž se budou starat zásobování týmy. Někde se bude podle potřeby uklízet dva, jinde tři dny. Projekt se řídí Devaterem pravidel účastníka, která mimo jiné říkají, že počet dobrovolníků na každém úseku může být omezen na 50 lidí a 15 lodí. Organizátor má přitom právo dobrovolníky umístit na úseky podle aktuální potřeby. Pokud se na akci chystá skupina více lidí, je nutné to předem nahlásit. „Z lodí budou uklízet zdatnější dobrovolníci. Neodmítáme ani malé děti, z praktických a bezpečnostních důvodů ale bude lepší, když půjdou po břehu,“ upozornila Bohunka Zemanová.

Do jarního úklidu řeky Sázavy se zapojují jednotlivci, školky a školy, spolky, obce i města. Někdo přiloží ruku k dílu, jiný poskytne materiální nebo finanční příspěvek, někdo připraví občerstvení, další nabídne zázemí pro dobrovolníky, další propůjčí auta na svoz odpadků. Tradičními partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik, Bisport s.r.o., Lesy České republiky, s.p. a ČEPS, a.s. Každoročně se zvyšuje i příspěvek obcí – Sázava protéká 31 obcemi a úklid finančně podporuje 30 z nich. Přispět na projekt ale může každý – číslo jeho sbírkového účtu je 1249-326666339/0800.

Akce Čistá řeka Sázava se každoročně zúčastní množství dobrovolníků
Akce Čistá řeka Sázava se každoročně zúčastní množství dobrovolníků

Projekt podporují také firmy VIG RE zajišťovna, a.s. a Pierre Fabre Dermo – Cosmétique Tchequie s.r.o. (Klorane). Kromě osobní účasti jejich zaměstnanců na úklidu obě společnosti poskytly také finanční příspěvek, jehož část pomůže s přípravou a realizací projektů v povodí Sázavy. Loni tyto peníze směřovaly do Petroupimi, letos by mohly pomoci Přestavlkům.

Poděkováním dobrovolníkům, kteří se do akce letos zapojí, bude setkání, které se uskuteční 16. května 2020 v Sázavě na Benešovsku.

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Obecně prospěšná společnost Posázaví (Posázaví o.p.s.) vznikla v březnu roku 2004. Ve spolupráci se svazky obcí, orgány samosprávy, podnikatelskými subjekty a neziskovými organizacemi usiluje o rozvoj a propagaci Posázaví jako místa s vysokým turistickým potenciálem a zároveň místa pro kvalitní život obyvatel regionu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: