Čistá řeka Sázava 2020 – tři dny v roce opravdu nestačí!

Čistá řeka Sázava 2020 – tři dny v roce opravdu nestačí!

Přes 300 dobrovolníků a více než 200 pytlů odpadků – takový je mezisoučet letošního jarního úklidu 90kilometrového úseku řeky Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi.

Projekt známý jako Čistá řeka Sázava totiž letos kvůli koronavirové pandemii dostal úplně jinou podobu. Místo jednorázové hromadné akce, původně plánované na 3. – 5. dubna, dobrovolníci vyrazili (a stále vyrážejí) k řece individuálně nebo po malých skupinkách a z jejích břehů sbírají vše, co tam nepatří. Letos se totiž víc než jindy naplnilo motto projektu „Tři dny v roce nestačí“. A uklízet zájemci mohou prakticky až do října, kdy skončí vodácká sezóna a řeka Sázava se pomyslně uzavře.

„Od dubna do června se tam, kde to vegetace umožnila, podařilo břehy řeky vyčistit od plastů i velkých odpadků,“ řekla Bohunka Zemanová, ředitelka Posázaví o.p.s., která projekt realizuje. Kromě tradičních odpadků, jako plastových lahví, pneumatik či zbytků železných a dřevěných konstrukcí, se ve větší míře objevily nové – použité plastové rukavice, pytlíky a roušky. Doba koronavirová se promítla také do složení dobrovolníků – úklidu se obvykle účastní party z celé republiky – letos ale mezi nimi převažovali místní. A uklízet chtějí dál – na výzvu Posázaví o.p.s. už zareagovalo několik posázavských škol, které ještě letos chtějí vysbírat odpadky ve svém okolí.

„Pokud se ještě někdo bude chtít do úklidu zapojit, ať se ozve. Pytle, rukavice i svoz odpadu zajistíme. Hlásit se mohou jednotlivci, rodiny i skupiny. Odměnou je tričko,“ dodala Bohunka Zemanová. Kontakt pro případné zájemce: zemanová@posazavi.com, tel.: 723 881 081.

V patnáctileté historii projektu to bylo poprvé, kdy se akce v plánovaném termínu neuskutečnila – v minulosti ji nezastavil déšť, sníh, mráz ani ledové kry. Dobrovolníci (hlavně ti skalní) se ale ani letos odradit nenechali a facebookové stránky projektu se od dubna začaly plnit jejich hlášeními a vzkazy, kde všude už řece od odpadků pomohli. Za to jim patří obrovský dík.

Organizace letošního úklidu byla složitější na koordinaci a logistiku. Potěšitelné je, že velcí partneři, donátoři, obce i města zachovali projektu přízeň. Stejně jako v předchozích letech se nakoupily ochranné pomůcky, nechala se vyrobit trička. Část peněz, které se ušetřily na občerstvení a úhradě zázemí pro dobrovolníky, pak směřovala k podnikatelům, kteří projekt v minulosti nezištně podporovali a kterým letos kvůli koronaviru vypadly příjmy z běžné činnosti. Nebo se zaplatily pohonné hmoty řidičům, kteří sváželi pytle s odpadky. Tradičními partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik, Bisport s.r.o., Lesy České republiky, s.p., ČEPS, a.s., VIG RE zajišťovna, a.s. a Pierre Fabre Dermo-Cosmétique Tchequie s.r.o. Peníze od sponzorů ale pomáhají i jinak – na realizaci protipovodňových opatření v povodí Sázavy –, loni takto například VIG RE zajišťovna, a.s. přispěla na projektovou dokumentaci Petroupimi, letos obci Přestavlky u Čerčan.

Čistá řeka Sázava / F: archiv Posázaví o.p.s.
Čistá řeka Sázava / F: archiv Posázaví o.p.s.

Šestnáctý ročník Čisté řeky Sázavy se uskuteční od 9. do 11. dubna 2021!

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti s čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Obecně prospěšná společnost Posázaví (Posázaví o.p.s.) vznikla v březnu roku 2004. Ve spolupráci se svazky obcí, orgány samosprávy, podnikatelskými subjekty a neziskovými organizacemi usiluje o rozvoj a propagaci Posázaví jako místa s vysokým turistickým potenciálem a zároveň místa pro kvalitní život obyvatel regionu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: