Co si s sebou vzít na vodu v roce 2022? Nové trendy

Co si s sebou vzít na vodu v roce 2022? Nové trendy

Chystáte se vyrazit na vodu a váháte, co vše budete potřebovat? Představujeme nové trendy ve vodáckém vybavení. Zjistěte, co se vyplatí si vzít s sebou na sjíždění vody. S naším seznamem vám nebude nic chybět, ani přebývat.

Vodácká sezóna je v plném proudu. Ať už se chystáte na vodu v Česku nebo v zahraničí, bez pořádné výbavy se neobejdete. Loď a pádla určitě už máte zařízené, ať už z půjčovny nebo z vlastního. Tím to ale teprve začíná. Co všechno se vám bude hodit?

Oblečení a obuv

Vezměte si s sebou raději dvoje boty, jedny do kempu a jedny na vodu. Ač většina lidí jezdí na vodu v sandálech nebo dokonce v crocsech, není to zrovna dobrý nápad. Občas potřebujete z lodi vylézt, vytáhnout ji na mělčinu nebo ji popostrčit z kamenů. Proto si vyberte obuv s plnou špičkou. Skvělé jsou neoprenky či speciální obuv na vodu od značkových výrobců. Pokud nemáte, vezměte si aspoň staré tenisky.

U oblečení raději myslete jak na dobrou, tak na tu nejhorší variantu počasí. Rozhodujte se podle toho, jestli jedete v létě (plavky, kraťasy, tílko) nebo za chladnějšího počasí (funkční oblečení, neopren, teplé svršky).

Nezapomeňte na pláštěnku nebo nepromokavou bundu, ať už vyrážíte v srpnu nebo brzy zjara. Pokrývka hlavy by měla být samozřejmostí, sluníčko může být pěkně zrádné. Zabalte si dvě sady oblečení, jednu na sjezd a druhou do kempu. Ať nejste celý den v mokrém.

Alfa a omega pohodové a bezpečné jízdy

Ač na to lidi občas kašlou, bez vesty by se vůbec jezdit nemělo. Pokud nemáte vlastní, půjčte si ji v půjčovně. K vestě doporučujeme zapůjčit také helmu na vodu. Protože hlava není sbíječka a náhody se stávají. Lepší být připravený než litovat.

Bez opalovacího krému raději nevyrážejte. Sluníčko se odráží od vodní hladiny a je pěkný prevít. Na vodě se snadno spálí i ten, kdo se jinak mazat nemusí. Pokud tedy nechcete celou noc protrpět a sykat pokaždé, když si budete oblékat vestu, vezměte si s sebou opalovák s ochranou 20 a výš. 

Když už jsme u toho, připravte si také malou základní lékárničku – prášky proti alergii, na bolest, proti zažívacím obtížím, krém proti štípancům, repelent, dezinfekci atd. Po ruce mějte vždy nějaké nealkoholické pití. Ne všude jsou hospůdky, kde se dá zastavit. A voda z řeky pitná nebývá.

Spěte v suchu a v pohodlí

Jak se připravit na nocování v kempu? Základem je mít dvouplášťový stan, který vás ochrání před nepřízní počasí. Samorozkládací stan vám značně usnadní stavění. Navíc jsou lehké a snadno se přenáší. Bez kvalitní karimatky se neobejdete. Ležet přímo na zemi je pěkně nepohodlné a byla by vám zima.

Pokud preferujete pohodlí, pořiďte si samonafukovací variantu. Ve složeném stavu mají stejné rozměry, přitom jsou měkčí než ty klasické, a navíc se s nimi nemusíte nafukovat. Stačí stlačit ventilek a je to, vzduch bude sám proudit dovnitř. Co se spacáku týče, sáhněte po typu na léto nebo třísezónním (hodí se i na jaro a na podzim). Mají optimální rozměry a dostatečně zahřejí.

Nezbytnosti do kempu

·        Toaletní papír

·        Baterka, čelovka

·        Plynový nebo benzinový vařič, ešus a příbor

·        Potraviny

·        Zápalky a zapalovač

·        Nůž

Jak si zabalit na vodu a co udělat s věcmi

Možnosti máte celkem tři. V půjčovnách jsou k dispozici plastové barely, do kterých věci nastrkáte a zavřete je v něm. Bohužel se často stává, že barely tak úplně netěsní a dostane se do nich voda. Proto si raději oblečení, mobil atd. dejte do igelitu. Ideálně do nějakého na zip, který se dá pořádně zajistit.

Chcete mít jistotu, že si nic nezmáčíte? Ideálním řešením je voděodolný pytel. Ty jsou k dostání v různých velikostech a vejde se do nich opravdu všechno. Dá se využít i jako vak – batoh, což je další výhoda. Nemusíte řešit extra bagáž. 

Někdy půjčovna nabídne, že vám věci převeze z kempu do kempu. To je celkem fajn varianta, pokud vám nevadí, že si připlatíte. Bohužel ne vždy je to možné, a tak se raději spolehněte na kvalitní voděodolný pytel.

Na závěr už jen pár slov – raději sázejte na kvalitu. Ač se vám třeba značkové vybavení zdá předražené, určitě se vyplatí investovat. Především pokud na vodu jezdíte častěji. Jen kvalitní vybavení je totiž spolehlivé a přinese vám ten správný komfort. A pokud vyrážíte ve větší partě, určitě si udělejte trička s vlastním potiskem, ať se všichni poznáte.  Mějte se krásně!

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Loďáky na věci doporučuju dva – velký na všechno (ideálně s popruhy na nošení) a menší hladký bez popruhů na věci, co mají zůstat opravdu suché (šoupne se s nimi do velkého loďáku a obloží věcmi co až tak dokonale suché být nemusí). Důvod je prostý – utěsnění uzávěru nebývá stoprocentní a velký bágl občas někde přijde k nějakému ďoubanci, skrz který začne prosakovat. Na drobné opravy funguje lepidlo na nafukovací kruhy, nebo polyuretanové na bazény (Pattex Chemoprén transparent). K tomu všemu samozřejmě pár různě malých loďáčků na věci, co jsou za jízdy mimo loďák – mobily, doklady, peněženky, svačiny a jiné „nezbytnosti“. Některé mají i poutko na opasek…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: