Deset českých finále přineslo na MS v kanadském Halifaxu tři medaile

Deset českých finále přineslo na MS v kanadském Halifaxu tři medaile

Čeští rychlostní kanoisté si ve čtvrtečních a pátečních semifinálových jízdách na mistrovství světa zajistili celkem 10 postupů do bojů o medaile. Společně s deblkajakáři Vilémem Kukačkou a Janem Vorlem, zamířili do finálových bojů také Martin Fuksa, Josef Dostál, Anežka Paloudová a mužský čtyřkajak. Finále si vyjel rovněž kanoista Petr Fuksa, deblkajakáři Jakub Špicar s Daniele Havel a deblkanoisté Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem.

V sobotním programu český tým rychlostních kanoistů slavil první medaile. O tu nejcennější se na trati 500 metrů postaral kajakář Josef Dostál. „Trošku jsem se bál na 250 metrech, jestli jsem nezačal moc rychle. Ohlídl jsem se doprava a viděl, že startovní pole je vepředu, tak jsem do toho trochu hrábnul a posledních sto metrů už jsem věděl, že mi titul nikdo nemůže vzít. Už jsem si to jen užíval a v cíli si i zakřičel,“ usmíval se již pětinásobný mistr světa, který o hodinu později startoval znovu, tentokrát na dvojnásobné trati. „Přiznám se, že už toho mám dnes dost. Druhý závod nebyl špatný, páté místo je krásné. Kdybych jel tento závod jako první, vypadalo by to úplně jinak, možná by to i na medaili bylo. Ale před šampionátem jsem si předsevzal nějaká umístění a s tím, jak probíhá letošní sezona, nemůžu být víc než maximálně spokojený.“

Josef Dostál mistrem světa!
Josef Dostál mistrem světa!

Druhou medaili (bronz) na šampionátu a celkově jedenáctou do své světové sbírky přidal kanoista Martin Fuksa, který startoval ve finále pětistovky. „Pocity jsou super. S tím, jak jsem se tady na mistrovství trochu trápil, tak je výsledek skvělý. Před šampionátem jsem myslel trochu výš, ale musím v tom být skromný a momentálně jsem na nic lepšího neměl. Za medaili jsem proto opravdu moc rád,“ okomentoval Fuksa, jehož měl v neděli čekat závod na kilometru.

Martin Fuksa při závodě.
Martin Fuksa při závodě.

Elitní finále jel i Martinův mladší bratr Petr, který bral na dvousetmetrové trati šestou příčku. „Popravdě dnes to byl asi nejlepší závod, co jsem tu jel. Na konci jsem se snažil to tam co nejvíc kopnout, nekoukal jsem doleva doprava, nevěděl jsem, jak na tom jsem. S šestým místem jsem spokojený, na mistrovství světa jsem lépe neskončil, takže paráda,“ radoval se v cíli dvojnásobný vicemistr Evropy do 23 let.

České zastoupení ve finále pětistovky měl také mužský čtyřkajak. Závod posádce Špicar, Šlouf, Zavřel a Havel však nevyšel podle představ – nakonec bral devátou příčku se ztrátou necelých dvou a půl vteřin na vítěznou posádku ze Španělska. „Asi už z výsledku je patrné, že se nám nejelo moc dobře. Co se stalo, to teď nedokážu říct. Musím vstřebat únavu a pocity z jízdy. V rozjetí jsem cítil, že to je dobré, ale na závod jsme pak postrádali energii. Ale rozhodně se teď nedá říct, proč tomu tak bylo,“ okomentoval za český tým Radek Šlouf.

Český čtyřkajak ve složení Špicar, Šlouf, Zavřel, Havel.
Český čtyřkajak ve složení Špicar, Šlouf, Zavřel, Havel.

Ve finále B na pětistovce si pro 4. příčku dojela kajakářka Anežka Paloudová i deblkanoisté Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem.

Pět finálových jízd s českou účastí nabídl závěrečný den světového šampionátu v rychlostní kanoistice. Svou druhou medaili a celkově třetí pro českou výpravu vybojoval skvělým finišem na olympijském kilometru Martin Fuksa. „Je to perfektní, medaile se vždycky počítá. Odjedu spokojený, dvě medaile byly cíl, který jsem si chtěl splnit. Upřímně jsem chtěl být na stupních ještě trochu výš, ale vzhledem k tomu, co tu panovalo a s čím jsem se potýkal, si myslím, že je to skvělé a za výsledky jsem rád,“ zhodnotil kanoista, který svou medailovou sbírku ze světových šampionátů rozšířil na 12 cenných kovů.

Deblkajak Špicar Havel.
Deblkajak Špicar Havel.

Těsně od bronzu skončili deblkajakáři Josef Špicar s Danielem Havlem – na třetí příčku ztratili pouhých 14 setin sekundy. „Jízdu hodnotím jako povedenou. Bylo to v těžkých podmínkách, celé závody fouká silný protivítr, což ubírá síly. Jeli jsme i čtyřkajak, takže jízd máme za sebou docela hodně, ale myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou. Brambora nás trochu mrzí, ale výsledek je dobrý,“ okomentoval Havel.

Cíl na šampionátu si splnila i kajakářka Anežka Paloudová, jež si ve finále kilometru dopádlovala pro pátou příčku. „Chtěla jsem se dostat do finále, páté místo už je taková třešnička na dortu. Jednalo se o těžký závod, foukal silný protivítr, ale mám trénink z divoké vody, takže jsem si řekla, že se s tím musím porvat. Jsem ráda, jak jsem to nakonec zvládla. Z pátého místa jsem nadšená,“ usmívala se Paloudová.

Velká spokojenost v českém týmu panovala i po dojetí finále deblkanoistů na kilometru, kde nechyběla posádka Antonín Hrabal, Jiří Zalubil. „Šesté místo je bomba, jsme nadmíru spokojení. Jen škoda posledních sto metrů, kde jsme možná bojovali i o čtvrté, páté místo, ale bylo to úžasné a jsem za dnešní výsledek moc rád,“ uvedl Hrabal. „Myslím, že jsme splnili i něco nad rámec cíle. Každá loď se počítá, každý skalp je pro nás cenný a dneska nám kilometr neskutečně sedl, jelo se nám parádně. Protivítr byl pro nás značná nevýhoda, ale zvládli jsme to na jedničku a cítím se, jako bychom měli medaili,“ doplnil Zalubil.

Dva bronzy Martina Fuksy.
Dva bronzy Martina Fuksy.

Osmou příčku na kilometru bral deblkajak Vilém Kukačka, Jan Vorel. „Jízdu jako takovou hodnotím pozitivně, protože se nám tu nejezdilo moc dobře. Máme radost, že se nám povedlo jet tak, jak to umíme. Trošku jsme zklamaní z výsledku, měli jsme blízko k šestému místu, tak je škoda, že jsme to nedošťouchli rychleji,“ zhodnotil Kukačka.

Tři české lodě v neděli absolvovaly finále B. Kajakář Martin Sobíšek si na dvoustovce dojel pro druhé místo, na stejné distanci brala kajakářka Eliška Betlachová osmou příčku. Deblkajakářky Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou skončily na pětistovce čtvrté.

Podrobné reportáže nejen z rychlostní kanoistiky si můžete přečíst na webu Českého svazu kanoistů www.kanoe.cz.

Čeští rychlostní kanoisté na šampionátu v Halifaxu opět dokázali, že patří mezi světovou špičku. Působení českého týmu zhodnotil pozitivně šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar. „Celkově musíme být s výsledky spokojeni. Že nás medailově podržely hvězdy Pepa a Martin, není žádné překvapení. Čtyřkajaku bohužel nesedla finálová jízda, reálné bylo umístění kolem páté příčky. Kuba a Dan si spravili chuť na deblkajaku, kde jeli opravdu špičkově, těšně za medailí a s velkým náskokem před dalšími posádkami. Konkurence v olympijských disciplínách je obrovská a zvyšuje se s blížící se kvalifikací na olympiádu. Absolutní vrcholem bude právě mistrovství světa v příštím roce, což je hlavním cílem všech,“ uzavřel Hottmar.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: