Evakuace kajakářů z Tádžikistánu

Evakuace kajakářů z Tádžikistánu

V posledních pár týdnech skrz sociální sítě vodácké komunity po celém světě prolétla zpráva o evakuaci kajakářů v Tádžikistánu. Informací moc nebylo, vědělo se jen, že skupina kajakářů na probíhající expedici potřebuje co nejrychleji sehnat vrtulník. Ale co se vlastně stalo?

Pětičlenná výprava amerických kajakářů měla v plánu projít průsmykem Takhtakorum v Tádžikistánu v oblasti masivu Pamíru a sjet řeku Muksu. Průsmyk se nachází ve výšce kolem 5 000 metrů nad mořem, bohužel se u Bena Lucka, jednoho ze členů výpravy, začal při výstupu rozvíjet plicní edém, tj. otok plic. V takovém případě je nutné člověka dostat okamžitě do nemocnice, čehož si byli vědomi i kajakáři.

Uprostřed hor v Tádžikistánu se to ale jednodušeji řekne, než udělá. Nate a Matthew Klemovi, Charles King a Cooper Lambla nechali všechno vybavení na úpatí hor a snášeli zraněného Bena dolů. Zároveň kontaktovali GEOS Alliance, která zajišťuje pomoc v podobných krizových situacích všude po světě. Místní tádžská spojka ale selhala, na řadu proto přišel telefonát přímo na tzv. emergency contact, což byla Klemova rodina, která měla z Ameriky zařídit všechno potřebné pro záchranu skupinu.

Den na to se do pohoří Pamír vydala helikoptéra. I přesto, že našla místo, kde kajakáři nechali svoje vybavení, je samotné nenašla a musela se se soumrakem vrátit. Mezitím probíhal bezpočet telefonátů mezi Klemovými a GEOS Alliance a přidaly se i další rodiny pádlerů. Luckovi se sháněli po soukromých subjektech v Tádžikistánu, které by se vydaly kajakáře hledat. Lamblasovi zburcovali pomocí sociálních sítí celosvětovou kajakářskou komunitu. Zpráva se začala šířít jako lavina.

Na výzvu o pomoc se nakonec ozval Middy Tilghman, kajakář, který spoluzaložil a vede místní letní kemp pro mladé Tádžiky, a řeky a oblast Pamíru dokonale zná. Věděl jen o jedné cestě, kudy by se mohli kajakáři dát, aby je helikoptéra našla. Kdyby zvolily tu druhou, neměli by šanci, že je někdo uvidí. Ve skupině jsou ale velice zkušení expediční kajakáři, Tilghman proto tušil, že se vydají správnou cestou. Sedl proto ke Google Maps a za jejich využití instruoval GEOS, kudy má helikoptéra letět, aby je našla.

Dva dny po prvním volání o pomoc, tedy 2. října, pro kajakáře doletěl ruský vrtulník a odvezl Bena Lucka do nemocnice v hlavním městě Dushanbe. Kromě otoku na plicích mu, i přes některé zcestné zprávy o zlomené noze, nebylo nic dalšího. Zbytek výpravy se vrátil pro své vybavení a sjeli podle původního plánu Muksu. Jejich další cesta pokračovala do Dushanbe, odkud odletěli do Nepálu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: