Fuksův zlatý double. Po pětistovce vyhrál v Račicích i olympijský kilometr.

Fuksův zlatý double. Po pětistovce vyhrál v Račicích i olympijský kilometr.

V Račicích proběhl o minulém víkendu Světový pohár v rychlostní kanoistice. V nabitém programu nechyběla celá řada českých závodníků, Martin Fuksa vybojoval dvě zlaté medaile.

Páteční program začal rozjížďkami a prvním českým finalistou dne se stal kanoista Martin Fuksa, který ovládl rozjížďku na 500 metrů, což mu zajistilo přímou účast v sobotním boji o medaile. V něm dokázal zdolat úřadujícího olympijského šampiona na kilometru Brazilce Isaquiase Queiroze dos Santose, kterého před domácím publikem porazil o tři desetiny.

Moje taktika byla napálit to od začátku, což minulý rok nebyla moje silná stránka a chtěl jsem se k tomu vrátit. Brazilec má pětistovky velmi rychlé a já jsem ho v minulosti mnohokrát neporazil. Moc jsem po něm během závodu nepokukoval, ale samozřejmě, když jedeme vedle sebe, tak to člověk periferně vnímá – viděl jsem, že jsem lehce před ním, což mě hnalo dopředu. Jsem rád, že se mi podařilo dnešní závod dostat do zdárného, zlatého konce,“ uvedl 29letý reprezentant, který následně ovládl semifinále na a čekalo ho tedy ještě finále v neděli.

Martin Fuksa

Skvělé představení měl za sebou i mužský čtyřkajak. Posádka ve složení Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jakub Zavřel a Daniel Havel ovládla páteční rozjížďku i následné semifinále, díky čemuž bojovala v sobotu o medaile. Tam oproti semifinále na nejlepší posádky nestačili a zaostali téměř půl vteřiny za bronzovou příčkou. „Umístění to není špatné, je tu nejsilnější světová špička, ale po včerejších jízdách jsme doufali v lepší výsledek. Myslím, že roli sehrála nervozita, podvědomě jsme pociťovali tlak, že by z toho mohla být medaile, ale maličko nás to svázalo,“ uvedl Havel.

K4 muži

Ženská posádka Anežka Paloudová, Kateřina Zárubová, Štěpánka Sobíšková a Barbora Betlachová skončila v semifinále na šestém místě, necelé dvě vteřiny od postupu do bojů o medaile. Sobotní odpolední program pokračoval dalšími rozjížďkami a semifinálovými jízdami. Nejnabitější kategorií byla pětistovka deblkajakářů, kde startovalo 45 posádek, mezi nimi dvě české – Josef Dostál s Radkem Šloufem a Jakub Špicar s Danielem Havlem. Postupový klíč nakonec poslal obě české lodě do stejného semifinále, v němž se nakonec více zadařilo Špicarovi s Havlem, kteří skončili druzí. „Dnes to byl opravdu náročný den, měli jsme za sebou finále čtyřkajaku, tak těch sil už ubývá. Jsme moc rádi, že se nám na deblu podařilo postoupit do finále,“ řekl v cíli Havel.

Dostál, Šlouf

Na jejich reprezentační parťáky Dostála se Šloufem zbylo nakonec sedmé místo a finále C. „Poprvé v životě mi na startu vyklouzlo pádlo z ruky. Nemám dostatečně natrénováno, Radek je na tom dobře, ale já jsem ho dnes moc nepodržel. Když chybí připravenost půlky posádky, tak to zkrátka nejde,“ přiznal Dostál. „Do třístovky jsme sice ještě jeli solidně, ale většinou tam, kde se ještě snažíme zrychlit, jsme dnes byli slabí,“ doplnil Šlouf. „Věřím, že do zítřku ještě nabereme spoustu sil a pojedeme naplno – budeme se snažit o pomyslný cenný kov ve finále C,“ uzavřel s úsměvem Dostál.

K4 ženy

Po nedělním vítězství na pětistovce přidal Martin Fuksa zlato i na dvojnásobné distanci. „Od začátku se mi jelo dobře. Věděl jsem, že jsem tak nějak vepředu startovního pole, což mi dodávalo sílu. Snažil jsem se ale i trochu šetřit na finiš, abych byl připravený, pokud by na mě někdo zaútočil. Posledních pár metrů jsem si už ale mohl spíš užít a pozdravit diváky,“ okomentoval spokojený český kanoista. „Nejlepších výsledků jsem vždy dosahoval, když jsem to od začátku napálil a jel. Chtěl jsem to předvést i letos, nebát se toho. A ono to vyšlo. Jsem moc rád, že se mi podařilo doma dvakrát zvítězit.“ Úřadující olympijský šampion na této trati Isaquias Queiroz dos Santos skončil až šestý.

Martin Fuksa

Dalším velmi očekávaným finále z českého pohledu bylo klání deblkajakářů, kde nastoupila posádka Jakub Špicar, Daniel Havel. Ve vyrovnaném souboji skončili čeští borci nakonec sedmí, necelé tři desetiny od bronzové medaile. „Zkoušeli jsme přidat něco víc na začátku, chtěli jsme si vyzkoušet to rychleji rozjet. Bohužel nám nezbylo tolik sil na náš klasický finiš. Rozhodovaly centimetry,“ uvedl Špicar. „V cíli jsme věděli, že jsme bez medaile, protože jsme v posledních dvaceti metrech trochu vypadli a zpomalili. Ale myslím, že se nám jízda povedla. Dali jsme do toho všechno,“ doplnil Havel.

Havel, Špicar

Polední program nabídnul také finále kilometru s šesti českými loděmi – kajakářka Anežka Paloudová brala šestou příčku, o místo za ni se zařadila Adéla Házová. Deblkajakáři Tomáš Sobíšek s Michalem Kulichem skončili pátí, sedmí dojeli Josef Záhora s Jakubem Stejskalem. Posádka deblkanoistů Jiří Zalubil, Antonín Hrabal brali sedmé místo, o příčku za nimi skončili Josef Havlík s Vojtěchem Nováčkem. Světový pohár v Račicích zakončily finálové jízdy na pětikilometrové distanci. Na nejdelší trati se představilo osm českých zástupců, hned tři z nich skončili na šestém místě – kanoista Jakub Březina, kanoistka Martina Malíková a kajakářka Eliška Betlachová.

Anežka Paloudová

V Račicích se sešla velmi silná konkurence, ze světové špičky téměř nikdo nechyběl – navíc na Světovém poháru mohou startovat dvě lodě za stát na rozdíl od mistrovství světa či Evropy. Je příjemné závodit doma, kde dostane šanci více závodníků a zároveň mají reprezentanti podporu širšího realizačního týmu, přátel a rodin,“ uvedl šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar. „První mezinárodní poměření výkonnosti po dlouhém přípravném období má vždy silný náboj, řadu věcí ukázalo a pro mladé závodníky bylo důležitou zkušeností. Preference olympijských disciplín je u všech týmů opravdu zřetelná – už příští rok se na mistrovství světa odehraje neskutečně tvrdá kvalifikace na OH 2024. Výsledky Světového poháru potvrdily naše šance, hrdí můžeme být hlavně na tradiční opory, Martina Fuksu a kajakáře. Nepochybuji, že Pepa Dostál, kterému poolympijské jaro zatím nevychází podle představ, se na srpnové MS dobře připraví a bude zase bojovat v nejužší světové špičce,“ doplnil Hottmar.

Sobíšek, Kulilch

Jednalo se o krásné závody na úvod sezony v nezvykle silné konkurenci – padesát zemí je skutečně dost. Naši reprezentanti mě potěšili, muži potvrdili, že jsou v olympijských disciplínách stále mezi špičkou, ženy na čtyřkajaku svou olympijskou šanci určitě pocítily a půjdou za ní a řada mladých závodníků zajela krásná umístění pro další motivaci,“ okomentoval vystoupení českého týmu předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč. „Moje poděkování patří ale především organizačnímu týmu vedeným Pavlem Šebestou, protože v Račicích se i při nedostatku financí podařilo uspořádat velmi důstojný závod, za který mi upřímně děkoval prezident Mezinárodní kanoistické federace Thomas Konietzko,“ uzavřel Boháč.

Český tým nyní čeká druhá zastávka Světového poháru v Poznani (26.–29. května).

Foto: Barbora Reichová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: