Graz je zpět na freestylové mapě Evropy

Graz je zpět na freestylové mapě Evropy

Venku je dost hezkej podzim. Ikdyž se pozvolna ochlazuje a počasí už freestylovýmu pádlování nepřeje na 100%, pořád existuje v český kotlině pár nadšenců, co jsou bez ohledu na předpověď ochotný vyrazit za novejma kajakovejma zážitkama.

Využíváme toho zpropadenýho facebooku a domlouváme po něm čtyřčlennou skupinu kajakářů a singlířů (2+2) ve složení Vilijem, Červajz, Slunda a David Hlaváček. A Otýlie! Velmi nerozhodnej pes. Je pátek odpoledne, šero, podzim a před náma krutě dlouhá cesta. Nálada skoro k breku. Ale protože vyzvedáváme venkovana Červinku v Houští nad Opicí, dozvídáme se pár historek z tamního podsvětí a to nám náladu zlepšuje. Červajz navíc mluví celou cestu až do Černý hory, kde všechny chmury definitivně zaháníme zastávkou v motorestu a nacpáním břich dost mocnejma burgerama. V 1hodinu ráno jsme na místě. Ubytko máme zajištěný u lokála Marcela Blodera, kousek od centra Grazu. Je pozdě. Jdeme spát. Marcel ještě pracuje na proslovu, protože zítra ho čeká slavnostní otevření playspotu MUGL WAVE, který nedávno vybudoval a který jsme přijeli vyzkoušet.

Ráno na nic nečekáme a vyrážíme k válci. Potkáváme se zde se slovenskou výpravou – Nina Csonková, Peter Csonka a Mini Csonka. Po rychlý snídani to jdeme prubnout. Válec vypadá slušně. Je hlubokej a dost drží. Skoro až příliš. Každý potřebuje na aklimatizaci ve válci různou dobu. Voda je navíc brutálně studená a ten, kdo si doma zapomněl špunty do uší, má zanedlouho výrazný problém s rovnováhou. Dáváme tomu, co to dá. Končíme až v odpoledních hodinách. Je nádherná obloha, západ slunce a ta největší možná romantika, jaké lze v našem složení dosáhnout. Vypádlovaný a spokojený se vracíme na byt. Necháváme tam auto a jdeme si prohlídnout centrum Grazu.

To je soustředěno podél řeky, takže můžeme vidět bývalou vlnu pod Radetzkybrücke a nechvalně známý válec Terminátor.

O kousek dál proti proudu nám Slunda ukazuje plovoucí ostrov. Jeho návštěvu velmi doporučujeme. Vaše děti (pokud jsou) se skvěle vyblbnou na zdejší prolejzačce. Vy zase můžete zanechat svůj odkaz na nevšedně provedenejch toaletách a popít přitom kávu apod. A to vše na úrovni hladiny řeky. Procházíme zbytek města a míříme zpět k Marcelovi, kde se dnes koná menší mejdan.

Druhej den bleskurychle vstáváme a už ve 12 hodin se pomalu chystáme do lodi. Někdo dává dvě kratší, někdo jednu dlouhou session. Válec se ještě podařilo vylepšit, takže je to opravdu o dost lepší a regulérnější poježdění. Kdo zrovna nejezdí, tak aspoň natáčí nebo fotí.

Slunce zapadá a obloha je rudá. Máme za sebou dva perfektní dny. Balíme a loučíme se s Grazem. Městem, který se projektem MUGL WAVE opět vrátilo na naší freestylovou mapu.

text: Vilda Klepač
foto: Tomáš Pospíšil

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: