Gumotex Seawave vyrazí na Sibiř

Gumotex Seawave vyrazí na Sibiř

Dobrodruh a vodák Marek Šimíček se v létě chystá na veliký podnik. Jíž po několikáté ve své kariéře chce vyrazit na dlouhou vodáckou výpravu na Sibiř. Nyní konkrétně do okolí jezera Bajkal a také na jezero samotné. V plánu má uplout až 1600 km. Aby měl jistotu, vydal se zatím na testovací plavbu okolo Chorvatského ostrova Krk, kde [url=http://www.nafukovacilode.cz/nafukovaci-kajak-seawave newwindow]kajak Seawave[/url], který ho bude celé léto doprovázet, zkoušel. Přečtěte si jeho plány na letní cestu, dojmy z lodi a také jak si Chorvatsko užil.

Letní plány
Samozřejmě je více variant a mnoho neznámých nicméně zhruba zní můj letní plán následovně (jde hlavně o málo obydlené části pobřeží). Na východě Bajkalu mne zajímá oblast cca. od delty Selengy na sever a pak hodlám putovat zpátky na jih podél západního břehu, který už slušně znám ze čtyř zimních výprav, k ostrovu Olchon. Pak okolo Olchonu a půjde-li vše bez větších problémů, i dále na jih do Listvjanky. Maximální délka mého putování je dlouhá přibližně 1 600 kilometrů. Co a kolik z tohoto plánu se podaří uskutečnit ukáže až čas. Na výpravu se chystám vyrazit ke konci června a zpět bych měl být koncem září.

Obeplutí Krku
Zatím jsem jezdil vždy jen na Coloradech, Pálavách a okukoval mlsně Baraku, takže Seawave byl něco úplně nového. Pečlivě jsme ho s kamarádem na zahradě sestavili, nafoukli a zjistili, že všecko vypadá dobře a promyšleně.

O několik dní později na pobřeží Krku nedaleko Punatu následovalo spuštění na vodu, nakládání bagáže a pak už záběry pádlem a plavba na jihovýchod. První noc na pláži pod skalním převisem byla fantastická… Stejně, jako ostatně i další čtyři následující přenocování, protože z moře se člověk dostane do míst, která jsou z pevniny často úplně nepřístupná!!! Pokračovalo se dále kolem Bašky a pak na severozápad ke starobylému městečku Vrbnik. Dále pak až k mostu Krk, který vypadá z žabí perspektivy velmi impozantně a za ním se břeh stáčí opět k jihu a poté jihovýchodu. Zbývalo se pozdravit s trajekty vyplouvajícími z této části ostrova a po pár hodinách pádlování v krutém protivětru opět vnořit do zálivu, v němž plavba začala.

Podle měření na internetových mapách byla plavba dlouhá přibližně 150 kilometrů a povedlo se mi ji zvládnout za 4 dny „čistého času“ pádlování. Celou dobu jsem si užíval proplouvání mezi skalisky, jeskyňkami v útesech a liduprázdné pláže a plážičky, které má člověk jen pro sebe!

Děkuji Gumotexu, protože bez jejich podpory by toto nebylo možné!!! Seawave se držel dobře a také výztuhy, kokpit, špricky a skeg (směrová ploutev) fungovaly bez problémů. Lepit se nic nemuselo. Seakajakáři namítnou, že plastová loď pojede mnohem líp, což je jistě pravda, jenže se nedá sbalit do klubíčka a odnést v batohu… A navíc je naše – česká, což mi dělá radost.

Podrobněji bude možné postup expedice sledovat na www.nafukovacilode.cz/zajimavosti.

foto: Marek Šimíček

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: