„Harmonie generací“ – nebo též „tátosyno“

„Harmonie generací“ – nebo též „tátosyno“

Moc rád píšu o sjíždění těžké divoké vody a také o ni moc rád čtu. Ještě raději ji ale jezdím. A tak možná až velmi lehce zapomínám, jak to vlastně celé začalo…

Velká část z nás má podobný příběh. Na vodu usedli poprvé v dětských letech za pečlivého dohledů svých otců, ve vzácnějších případech i matek. Několik let brázdili říční toky společně, načež se pomalu cesty rozešly – otcové zůstali u svých klasik a my se zase vydávali dál. Aby se jednou za čas cesty opět potkaly a také jako poděkování rodičům za skvělý koníček, vznikla v Brně pod taktovkou Rudy Drnce a Karla Bursy aktivita, pro kterou se ujal název „Harmonie generací“ – nebo též „tátosyno“.

O co jde? Na zájezd se přihlásí vždy otec/matka a syn/dcera -ové/-y. Ratolesti se snaží odvděčit rodičům, čímž se zde předpokládá zejména: nošení bagáže, vázání lodi, nošení na ramenou, vaření, lovení z vody a chytání materiálu. Vždy je po ruce připravená chlazená plzeň/víno a vlídné slovo. Rodičové v odpověď všechno platí.

Další ročník cca 5 let nato hostila Soča, kde opět krása střídala nádheru. Zejména snaha testovat své syny v tahání věcí a osob ze známého kajakožrouta, válce ve vrchní části Kobaridské soutěsky, dosáhla nejvyšších únosných úrovní.

Třetí ročník vyšel opět po pěti letech na letošek. Poznamenala ho zejména zřejmá nepřízeň počasí, která nemilosrdně pokryla celou přilehlou Evropu a s tím spojená organizační panika. Díky této kombinaci se původně autobusové osazenstvo scvrklo na dodávku. Nakonec však k odjezdu přece jenom došlo. Cesta předznamenala hlavní náplň zájezdu: hrozně moc vody zespoda i shora a hodně zábavy.

Spíme v ubytovně přímo na kanále za příjemné ceny, takže rychlé noční přeháňky nás nechávají chladnými. Ráno nás budí občasným deštíkem, ale i překvapivými chvílemi klidu a užuž prolamujícím se sluncem. Snídaně pro tatínky je samozřejmě hotová. Zde krátká odbočka: píle a rafinovanost péče o staříky je již zažitě pozorována a hodnocena buď všeobecným plénem, ale zejména jediným přítomným single: ombudsmanem. Letos však byla předpověď natolik hnusná, že to i jinak dost otrlý ombudsman vzdal. Proto i my kolegiálně vzdali soutěžení a naopak se spojovali ve vzájemných synergiích (ten měl víc masa na grilu, ten víc plzně atd atd…).

text a foto: Pavel „Srb“ Srbecký

Zkušenosti čtenářů

Traza

Zajímalo by mě, kdy jste byly na Hameráku. Byl jsem tam někdy na přelomu května/června a ve 2 a 4 kaskádě byl strom. Je to již čisté, nebo jsou tam pořád??

srb

jj, stromy tam porad byly, ale pri trose nasili se dali prostrelit. TEn na 4 v najezdu byl trosku neprijemny, ale sel s velkou davkou opatrnosti vpravo… …ted me napadlo, esi nemel Hamerak povodnovku a ja neporusil zakon…sakra…??

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: