Hybridní kajaky Liquidlogic Remix XP9 a XP10

Hybridní kajaky Liquidlogic Remix XP9 a XP10

Hybridní kajaky, tedy kajaky univerzální, vhodné na širokou škálu vodáckých aktivit, se v posledních letech staly žádanou součástí nabídky výrobců lodí. Proto jsme vyzkoušeli letošní novinku, kajaky Liquidlogic. řady Remix XP. Tvarově navazují na všestranné modely Remix, určené na divokou vodu, a proto i „ikspéčka“ jsou na WW doma. Speciální výbava z nich ale dělá kajaky použitelné i na vodní turistiku a cestování.

Oba kajaky mají proti ostatním Remixům navíc uzavíratelnou komoru na náklad v zadní části kajaku a nenápadnou, ale o to důležitější sklápěcí směrovou ploutvičku (skeg). K tomu ještě drobné vychytávky, jako gumové šněrování na palubě nebo hluboké podélné prolisy ve dně, které trochu zlepšují směrovou stabilitu kajaků. Ostatní výbava je shodná. Oba modely XP 9 i XP 10 jsme vyzkoušeli na klidné i opravdu divoké vodě. Ideální podmínky nám k tomu poskytla Vltava na konci srpna – po víkendu na Čertových proudech jsme vypluli na rekreační úsek Vyšší Brod – Boršov.

Dodává: Boatpark, s.r.o.
www.boatpark.cz
Testovali: Honz a Snížák

■ délka: XP9 – 282 cm / XP10 – 313 cm
■ šířka: XP9 – 66 cm / XP10 – 71 cm
■ výtlak: XP9 – 276 l / XP10 – 398 l
■ hmotnost: XP9 – 21 kg / XP10 – 22 kg
■ jezdec: XP9 – 45 – 100 kg / XP10 – 82 – 136 kg
■ límec: XP9 – 91 x 55 cm / XP10 – 96 x 54 cm
■ infocena: 24 800 Kč

Nejprve tedy, jak kajaky obstály v peřejích. Stručně řečeno, dobře. Lodě jsou tvarově určeny na divokou vodu a svými rozměry nijak neohromí, proto není divu, že i v peřejích WW IV se chovají tak, jak by měly. Mezi jejich přednosti je možné započítat nadstandardně dobrou směrovou, primární i sekundární stabilitu a rychlost. Připočteme-li k tomu velký výtlak a „integrovanou“ vzduchovou komoru v podobě zadního hatche, je výsledkem bezpečná, a přitom snadno ovladatelná loď na WW. To se týká hlavně modelu XP10, jeho menší bráška XP9 se už délkou a objemem nijak výrazně od běžných kajaků na WW neodlišuje.

Hybridní kajaky Liquidlogic Remix XP9 a XP10

Po příjemném svezení na Čerťácích jsme v pět hodin odpoledne nasedali na klidnou hladinu Vltavy ve Vyšším Brodě s lehkou nejistotou a s cílem dojet do Českého Krumlova. Ale ani tady kajaky nezklamaly. Za tři hodinky příjemně svižné jízdy se nám podařilo cíle dosáhnout. Hned po prvních metrech se ale ukázalo, jak zásadní význam má pro vodní putování sklápěcí skeg. Bez něj nemá ani jeden z kajaků pro delší jízdu na klidné vodě dostatečnou směrovou stabilitu. Škoda jen, že se skegy u obou lodí poněkud viklaly a při každém záběru narážely do dna lodi, vydávajíc pravidelné tupé rány.

Vysouvací skegPohodlné sezení

Také jsme zjistili, že hmotnostní doporučení výrobce je až příliš optimistické a skutečnosti se může blížit jen v případě nenaloženého kajaku. Pokud chcete na Remixu XP9 pádlovat s bagáží (do něj se ale sbalíte sotva na víkend!), neměli byste v žádném případě vážit víc než tak 70 kg a měřit přes 175 cm. Menší XP je prostě malé a na cestování vhodné jen pro drobné postavy. Oproti tomu XP10 už je „dospělá“ loď, která uveze i stokilového pádlistu s trochou bagáže.

Prostor pro bagáž v zadní palubě

Nemilé překvapení nám menší z Remixů připravil večer. Poté, co se ochladilo, přisál se kryt zadní komory tak silně, že nebylo možné jej otevřít. V takové situaci máte v zásadě dvě možnosti: 1. – ohřát kryt a hatch, aby podtlak povolil, nebo 2. – otočit kajak dnem vzhůru, dostatečně vysoko podložit a pak zkusit sešlápnout dno lodi tak, aby šel kryt otevřít. Ani jedna z variant není právě snadná (zvlášť jste-li široko daleko sami a všechno vybavení máte ukryté v nedobytném hatchi), a tak by asi bylo lepší, kdyby výrobce doplnil ještě jeden vypouštěcí ventil přímo do hatche – usnadnilo by se tím i vylévání vody, která se dovnitř ve vlnách dostává.

Remix XP10 na Čerťácích

Hledáte-li jediný univerzální kajak na vodní túry i divokou vodu a smíříte se s tím, že jeho cestovní rychlost na klidné vodě se nevyrovná touringovým speciálům, budete s Remixem XP spokojeni, a navíc dostanete plnohodnotný WW kajak. Jen dobrý pozor při výběru té správné velikosti.

Tento text vyšel v roce 2010 v tištěném magazínu HYDRO 4/10. Stručnou recenzi uvedeného výrobku s odstupem času přinášíme i čtenářům internetové verze HYDROmagazínu. Text je v původní podobě, ve které vyšel v časopisu, a jeho rozsah je proto omezen prostorem vyhrazeným rubrice HYDROreview. Obsah recenze nezohledňuje případné změny, které mohly nastat u samotného výrobku od doby první publikace recenze, ani případné nové poznatky autora. Své vlastní zkušenosti či názory můžete k této recenzi doplnit v komentářích níže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: