HYDRO 3/08 – voda za humny

HYDRO 3/08 – voda za humny

Blíží se léto, přípravy na letní vodáckou dovolenou jsou jistě v každé správné vodácké rodině již v plném proudu a do toho všeho vychází nové, letní HYDRO 3/08. A aby bylo aktuální a zároveň užitečné, přináší vám velký náklad informací o řekách v zahraničí a při tom vlastně skoro doma… Ano, řeč bude o příhraničních řekách, které je nyní možné znovu objevovat a poznávat díky „Schengenu“.

Blíží se léto, přípravy na letní vodáckou dovolenou jsou jistě v každé správné vodácké rodině již v plném proudu a do toho všeho vychází nové, letní HYDRO 3/08. A aby bylo aktuální a zároveň užitečné, přináší vám velký náklad informací o řekách v zahraničí a při tom vlastně skoro doma… Ano, řeč bude o příhraničních řekách, které je nyní možné objevovat a poznávat díky vstupu naší země – i těch sousedních – do společného „Schengenského prostoru“. Fantomas nedělal celé jaro nic jiného, než pátral po všech známých i neznámých řekách říčkách a potůčcích tekoucích přes hraniční čáru. Vyptával se všech známých, slídil po internetu a … výsledek fakt stojí za to. S vydatnou pomocí Vojty Jančara, Jardy Zemana, Šakala, Honzy Hrubeše a mnoha dalších kamarádů se mu podařilo sestavit skoro nekonečný seznam všech vodácky zajímavých toků v pohraničí. Škoda, že na těch sedm stránek se nemohly vejít všechny a tak jsme škrtali zkracovali a vybrali pro vás ty nejzajímavější vody za humny.

I tak ale nakonec zbyl kousek prostoru pro dva krátké příspěvky, které jste nám stačili poslat během soutěže o originální HYDROtrička. Oběma autorům tedy posíláme trička podle jejich přání a pro ty ostatní, na které se nedostalo, brzy vymyslíme zase nějakou další soutěž.

HYDRO 3/08  - voda za humny

Nejvíc práce dalo Fantomasovi asi mapování divokých řek na německé a rakouské straně Šumavy. Autor vyčerpávajícího návodu k použití divočin v Böhmerwaldu, Vláďa „Doktor“ Vavrda, ho totiž vzal s sebou, ať ví o čem je řeč. Vy si teď můžete vychutnat spoustu povedených fotek. Šakal nás tentokrát zavede na další krásnou českou řeku, která rozhodně stojí za to a na které můžete ještě i dnes prožít trochu té správné letní vodácké romantiky, nezkažené zástupy takyvodáků a pivopárkovými stánky.

HYDRO 3/08  - voda za humny

Ryszard August vás na následujících stránkách pozve do Polska na řeku Nidu. To kdybyste si snad náhodou nevybrali nic z příhraniční nabídky a přesto si chtěli užít něco originálního a správně letně odpočinkového. Přesně taková Nida totiž je. Navíc není příliš daleko a nezná každoroční nájezdy suchozemců na plastových lodích z půjčoven.

Také mořské kajakování na Baltu je pro českého vodáka zatím ne zcela samozřejmou záležitostí. Při tom to máme k Baltskému moři docela blízko, většinou dokonce blíž než na tolik oblíbený Jadran. O tom, že i na chladnějším a údajně málo zajímavém baltském pobřeží je vždy co objevovat a že o překvapení tu není nouze vás přesvědčí Ondra Nikl.

Zakarpatská Ukrajina je další z regionů, který jsme se rozhodli vám v tomto čísle trochu víc přiblížit. Dnes už sice zakarpatí není „za humny“, ale zajímavou vodáckou oblastí nepochybně zůstává. Michal Šindelář vás touto oblastí provede a ukáže vám řeky, které nabízejí příjemně technické svezení, nepatří při tom ale mezi žádné extrémní toky. Prostě chcete-li týden parádního pádlování v zajímavé zemi, vydejte se letos na Ukrajinu.

I HYDROprůvodce se tentokrát soustředily na řeky v našem blízké okolí. Najdete tu tentokrát Černou Řeznou (Schwarze Regen), Hron, včetně jeho horního, méně navštěvovaného toku, zdivočelou polskou řeku Bialku a nakonec i jednu lahůdku pro extrémisty – rakouský Pesenbach.

HYDRO 3/08  - voda za humny

U extrémní divoké vody ještě chvíli zůstaneme. Hujer totiž zavzpomínal na povedené loňské léto v Norsku, kde byla každá strouha a stružka až po okraj naplněná vodou. Největší letecké lahůdky loňského zájezdu pro vás shrnul slovem i na krásných akčních fotkách. Vždyť přece létat je tak snadné – stačí mít křídla.

HYDRO také připomíná jednu vodáckou legendu, která možná nepatří mezi nejznámější vodácké osobnosti, přesto si určitě úctu a obdiv zaslouží. Vždyť přece člověk, který k vodě přivedl a vychoval několik generací vodáků, jak úspěšných závodníků, cestovatelů, tak i „obyčejných“ milovníků divoké vody, by měl v té pomyslné vodácké síni slávy zaujímat jedno z nejvýznamnějších míst. HYDRO si povídalo s věčně usměvavým Květou Jechem.

Po Sprévaldské magistrále nás sveze místní specialista a propagátor říčního cestování Detlef Stöcker. Nemáte taky chuť vydat se skoro 200 km napříč německým krajem řek, jezer a lužních lesů až do Berlína?

HYDRO 3/08  - voda za humny

HYDROzhovor tohoto vydání patří další nesmírně zajímavé postavě. Kluk, co na kajaku jezdí sotva čtyři roky a co za tu dobu stihl už pěknou řádku vskutku zajímavých akcí. Tak například sólo přejezd na kajaku z Chorvatska do Itálie je záležitost, která se nepodaří tak úplně každému, co říkáte. Přečtěte si co o tom říká Mariner Dušan Festa.

Pro ty kdo rádi soutěží a nebo prostě jen rádi pádlují rychle, dlouho a daleko, máme povídání o vodáckých maratonech, které si u nás každý může vyzkoušet na vlastní kůži. A že je to zážitek, jenž stojí za to, o tom vás jistě přesvědčí Vladimír Štěpán.

Závodění se budeme věnovat ještě také z jiné stránky. Nejen, že si připomeneme napínavý průběh letošní reprezentační slalomové kvalifikace, ve které šlo tentokrát opravdu o hodně. Podíváme se také na to, jak to vypadá, když se do vrcholového sortu míchá politika, jak to ovlivňuje sportovce a co si o tom oni myslí. Jak se staví k úvahám o bojkotu olympijských her v Číně vám prozradí naše slalomová esa, Štěpánka Hilgertová, Ondra Štěpánek, Jarda Volf, Tomáš Máder i Standa Ježek. Nechybí samozřejmě názor reprezentačního trenéra Jirky Pultery, ale ani ex-olympionika Lukáše Pollerta.

HYDRO 3/08  - voda za humny

Na událost roku, závod světového poháru v kayak freestyle na kanále v pražské Troji, vás pozve dvoustrana CNAWR. Společně s CNAWRem jsme pro vás také přidali jeden malý bonus: plakát letošní Rodeo Tour, který jistě potěší každého freestylera. Podíváme se také na zajímavé nedávno proběhnuvší vodácké akce i na ty, které nás teprve čekají v nejbližších dnech a týdnech. Nakonec se ještě dozvíte jak jsme otestovali plovačku Artistic Orco Expedition i helmy Pro-Tec Two Face a Sweet Rocker Halfcut.

Na náročnou a nebezpečnou cestu kolem Světa vás s sebou vezme Los Pádlos. To budete teda mrkat! Zatím, než vám pošťáci donesou to vaše předplacené HYDRO až do domu, se mrkněte na malou video-návnadu.

text: Honz

obrázky: Fantomas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: