Isel a Defferegenbach (Schwarzach)

Isel a Defferegenbach (Schwarzach)

Koryta českých řek poslední dobou zejí prázdnotou, a tak jsme se rozhodli vyrazit na víkendové pádlování k rakouským sousedům, konkrétně na Isel a Defferegenbach. Cesta na tyhle dvě řeky je daleká, přes 600 km. Ale stojí to za to.

Pojďme si na začátek shrnout cestu. Rakouskou známku už potřebujete dříve než za Lincem, protože nový okruh kolem něj je již v provozu a je označený jako dálnice. Další placení Vás čeká za kafe, hned jak začnete usínat a na závěr 10 EUR za Felbertauernský tunel. Nová část za tunelem, která byla stržená kamennou lavinou někdy tuším předloni, se už blíží ke svému dokončení. Takže opadnou kolony na semaforech.

Vojta najíždí první peřej na Iselu

V červnu je v téhle oblasti vody dost, možná až moc. Sledujeme vodočty a Kalserbach má moc. Ani po noci moc neklesá. Podobně je na tom Tauernbach. Proto jedeme na horní Isel, který má hezkou vodu těsně pod vodočtový HW. Vodočet najdete v aplikaci Paddlers (více o této aplikaci se dočtete zde). Voda okolo metru a více je moc hezký pádlování obtížnosti WW III s nějakým místem IV. Vše je čisté a dá se jet krásně na oči. Ideální rozpádlovávačka.

Začíná nám poprchávat, takže si říkáme, co se budeme stresovat a jedeme na raftovací standard úsek na Isel. Nasedáme hned pod kataraktem, abychom si užili první část pod ním, je přeci jen zábavná. Vojta neustále pokukuje po totálně přeskládaným kataraktu, ale nakonec přeci jen nasedáme až pod ním. Spodek má krásnou velkou vodu a je to paráda. U vysedačky opět leje, takže dáváme sváču, každý po svém. Někdo pivo, někdo jídlo a některým stačí vzdušný doušek 🙂

Honzův pohled na první peřeje na horním Defferegenbachu

Po nákupu masa na gril a čerstvé kávy v Materi se přesouváme na Defe. Je sedm hodin, takže rozhodujeme začít večírek a grilování. Objevujeme krásný přístřešek, který nás zachraňuje před deštěm. Bedlivě sledujeme vývoj stavu vody a bouřku, která se nám honí nad střechou.

Ráno se ale počasí umoudří, je modrá obloha a krásně svítí sluníčko. Najednou rána jako když někdo střílí z děla. Vykouknu z bydlíka a Honza na mě volá: „Koukáš dobře, ale špatným směrem…“. Otočím se a 5 metrů ode mě stojí pán s pérem za kloboukem a kamizolce a světe div se, před sebou má dělo! Ve vesnici byly nějaké slavnosti s průvodem a kostelní zvony bily jak o život. Po každém kostelu jeden výstřel z kanónu s ampliónem, aby to mělo grády. Zamávám a jdu vařit kafe. Vzhledem k tomu, že testuju novej kávovar, tak vařím pro všechny. Je to poprvé, takže mletí bylo málo a málo i nadávkováno… Ale všechno se doladí.

Ivoš a Vojta najíždějí do soutěsky

Na vodočtu má Defferegenbach moc vody na Tunel i Wasserfall. Tudíž navrhuji se jet podívat na úplně horní úsek, který jsme jeli před dvěma lety s Alfem a Andělem. Měli jsme tam spíš menší vodu, ale bylo to dokonalý i tak. Projíždím poznámky a zjišťuji, že máme o cca 10-12 cm víc než jsme měli minule. Stav na vodočtu v Hopfgartenu 73 cm). Takže podle mě totálně dokonalá voda. Asi by to klidně ještě 5-10 cm sneslo, ale už to bude trošku kovárna. Je potřeba jet podél Defe pořád nahoru, až přijedete k mostu, kde se před ním dá zajet doprava na štěrkové parkoviště. Odsud se dá z mostu posoudit voda. O kousek dál je závora a paní u mýtnice. Naši soupravu VW T5 s mini-obytňákem a kajakama ohodonotila na 6 EUR za průjezd, ačkoliv jsme měli platit podle ceníku 7,5 EUR. Ptám se, jestli už dneska někdo jel a ano, dva Němci… Takže frčíme nahoru.

Strom který se dá podjet na pravé straně

Cestou je dobré prohlížet, je to celkem z kopce a bývají tam dost často stromy. Celý úsek je až na kousek v soutěsce podél silnice, utéct se dá téměř všude. Celý úsek bych hodnotil za IV až IV+ (až na jednu část, viz dále). Nasedá se na parkovišti u nějakého Almu (restaurace), kde končí silnice. Za větší vody asi celkem přitvrdí. Na trase nahoru se dostanete v největším stoupání cca 3 m od řeky, toto místo si určitě prohlédněte.

Tahle pasáž může být klidně za WW V a ten vodopád je podle kilometráže i mě za X. Místo je cca 100 m WW IV-V pak X a pak zase V-IV a obtížnost klesá. Kdo chce mít klid, tak těsně před tím úsekem je rozliv s lavičkou. Dá se tam vylézt, přenést a nasednout cca 100 m pod vodopádem. Tam už je to zase jetelné i pro normální lidi 🙂 Kus pod nasedáním je v pravé straně strom, dá se podjet a za menší vody objet zleva. Pak následuje několik míst, kde se řeka dělí do dvou ramen. Doporučuji jezdit všechny vpravo. V jednom místě je v levé straně cca 2 m skok do kamení a v dalším je pak celkem nepříjemný strom. Trocha legrace a jste dole…

Nesjízdné místo, dobré prohlédnout

Vysedá se u silničního mostu hned co projedete kolem budky s mýtem po levé straně. Je to úžasný úsek a kdo jste ho nejel, vřele doporučuju. V Paddlers aplikaci nehledejte Defferegenbach ale Schwarzach. Případně dole v Hopfgartenu je elekronický vodočet na čudlík (přejede se v cca 2/3 vesnice mostek přes řeku a vpravo je budka). Čas nás tlačí a díky vzdálenosti domů dáváme standard úsek na Defe, zase leje. Takže převlíkačka a frrr domů….

Text: Ivoš Mrázek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: