Jak to bylo na spodním Canobinu (událost z 26.4. 2014)

Jak to bylo na spodním Canobinu (událost z 26.4. 2014)

Za té vody bylo to místo WW VI. Kdybychom to tušili, nenajel bych tam. Bylo to tak, že jsme nasedali na spodní Cannobino vcelku pozdě a chtěli jsme být venku z kaňonu za světla.

První chyba, časovej press pro takovej podnik není dobrej! Je to říčka, kde chceš mít na splutí pod zadkem ne víc jak 3 kubánce. Když jsme nasedali, zdálo se to být cajk, ale postupně po několika přítocích řeka hodně nastoupala a v závěru tam mohlo být tak kolem 10. A to je už mooooc. Celou dobu to bylo skvělé svezení v nádherném kaňonu, dropy, slajdy, průjezdy mezi stěnami v pohádkovém kaňonu, až do toho kritického místa, kde se to naprosto uzavře mezi nedostupné stěny a zúží na cca 3 metry. Pak následuje kilometr nejtěžšího závěrečného úseku. Začíná to dropem cca 3,5 m vysokým s šikmou roládou ženoucí proud pod skálu a vařákem pod ním, pak následují peřeje a někde sifon, před kterým se prej za větší vody jen s těží dá utéct a končí to vodopádem, nad kterým za vyšší vody nevystoupíš. Nás to zastavilo na tom prvním dropu… naštěstí!

Chvíli jsme prohlíželi z dálky, nedá se tam nad to vylézt, takže není vidět co je pod tím. Moc se nám do toho nechtělo, ale dostat se odtud je hoooodně těžké a v tu chvíli jsme ani nevěděli, jestli vůbec možné. Vcelku jsme tam přešlapovali a čas běžel a tak mé rozhodnutí bylo, že to zkusím dát a dám znamení, jak to tam vypadá. Byl jsem v první dvojce a los padl na mě, že jedu první, tak jsem to tam poslal. Nájezd nebyl nic moc, přes dva válce, které člověka mírně rozhodí a zpomalí. Když jsem byl na hraně, už jsem věděl, že jsem v p*deli. Sežralo mě to a chvíli propralo, pak jsem vyzvedal, ale hodilo mě to na skálu. Snažil jsem se z toho vyjet, ale cucalo mě to zpět. U té skály navíc na pořádným propěněným karfiólu se to nedalo nijak urvat, pořád jsem jen vyrovnával, abych nešel hlavou dolů a nedobrovolně couval zpátky do toho marastu, až si mě to podalo znovu. Bojoval jsem, co mi stačil dech, nechtěl jsem ven, páč jsem věděl, že jakmile vylezu, je to jen na osudu, co se mnou bude a věděl jsem, že za mnou nikdo nepůjde a nemají mi ani jak hodit házečku, páč jsou daleko a ani na mě nevidí.

Došel mi kyslík a tak jsem vydupal. Moc jsem si tím nepomohl, páč ten propěněnej vařák nedovolil vestě, aby mě nesla a tak jsem byl pořád pod vodou. Dal jsem si pár kol a stihl se jen jeden trošičku nadechnout. Pak mě to poslalo pod tu skálu, naštěstí nohama napřed a tak jsem se z posledních sil odrazil a to mě zachránilo. Vyneslo mě to ven a proud po pár metrech navalil na balvan uprostřed řeky. Chvíli jsem se jen tak přidržoval, aby mě to nestrhlo dál, páč jsem neměl sílu na něj vylézt a když jsem se rozdejchal, pomalu se na něj vyplazil a děkoval všem svatejm, že jsem z toho venku. Kajak i pádlo se tam pořád mlely a po několika minutách je to vyplivlo. Plavali kolem mě, ale já nemohl nic dělat, kdybych po nich sáhl, byl bych tam znovu a dál plavat se mi fakt nechtělo.

Začal jsem pískat na píšťalu, aby kluci věděli, že jsem přežil. Oni na to koukali tak z 50 m, blíž se dostat nedalo, tedy ne bez lezecké vložky. Dle jejich slov ta nemohoucnost v nich vyvolala dost blbý pocity, to chápu, koukat na parťáka jak se topí asi není nic moc. Když jsem tam spadnul, hned pochopili, že je to průser a Vytoun začal šplhat do stráně ve snaze někam doběhnout pro pomoc. Vcelku rychle se mu to i podařilo a tak za chvíli nad námi kroužil vrtulník a za ním posléze začali po březích lézt záchranáři na lanech, ale to jsme už měli vše pod kontrolou. Matty je dobrej lezec a prokázal se jako kreativec v krizovkách. Na dvou házečkách začal šplhat po skále a dostal se ke mně blíž. Tak 20 m ode mě našel ve skále oka, na kterých se zajistil a mrsknul po mě házečku. Bohužel to byla krátká mrcha a tak musel znovu vylézt zpět a převázat se na tu krátkou a pak mi hodil tu delší. Navázal jsem se na vestu a jako spiderman z komiksu skočil z toho balvanu na protější stěnu ve snaze se zachytit a neskončit znovu ve vodě.

Podařilo se mi to a tak jsem začal po kouskách lézt nahoru a pak traverzovat po skále k Matějovi. Vcelku brutus, páč všechno bylo mokrý a slizký a taky jsem neměl moc sil, ale adrenalin dělá zázraky Po chvíli oboustranného úsilí se mi podařilo se k němu dostat a tak jsme oba vylezli do relativního bezpečí až ke klukům. Hned jsme začali realizovat výstup. Lodě jsme na házečkách tahali tři délky po skalách a prudkém svahu, než se daly do kopce nést. Pak jsme stoupali ještě pár desítek metrů v pekelném svahu na stezku vedoucí dolů do městečka, kde se končí. Všude byli záchranáři a ujišťovali se, že jsme všichni OK. Z jejich strany to byla parádně odvedená práce, byli rychlí, vybavený a bezvadně organizovaní. Prej šli na jistotu, páč v tom místě jim už zemřeli 4 lidi, takže věděli jak a co je třeba.

Co mě překvapilo, že nic nechtěli, jen sepsat protokol o realizované záchranné akci. S kajakem a pádlem jsem se v duchu rozloučil, ale nemrzelo mě to, páč jsem byl šťastnej, že jsem z toho vyvázl živej.

Poučení z toho plyne… Nejezdi nikam, co neznáš, když to nemůžeš pořádně prohlédnout a zajistit. Do těžkých podniků se nepouštěj v časovém pressu. Hlídej stav i v průběhu jízdy, kor v soutěskách, kde se to náhle uzavře a zúží. Dobrá výbava, třeba i na provizorní lezení se hodí, kor v kaňonech. Prima je, že kajak se nakonec zachránil, jeden slušnej němčour ho po pár dnech, když voda opadla, našel a dal to na 4-paddlers a tam to vyčmuchal Jelen a domluvil mi předání, takže vše dobře dopadlo a v duchu rčení „Co tě nezabije, to tě posílí“ zůstává jen cenná zkušenost a tak to má být!

text a foto: Tom Ulrych

Zkušenosti čtenářů

Karel

Tome, kde presne jsi zaplaval. Je to tohle misto (fotka z clanu od kluku z minuleho roku) ?

http://www.hydromagazin.cz/images/article/body/376899_10201302706439480_1914373587_n.jpg

Vory

Zaplať pánbůh, že nečtem o dalším utonulém… Trochu nechápu jeden fakt. A sice, že jste nemohli utéct, pak jsi to najel a v krizi se jednomu podařilo někam vyšplhat nahoru… jakože úplně ze soutěsky ven? Proč jste z toho tedy neutekli?

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

Civa

Dobre, ze pribeh ma happy end. Podle popisu Tom vyplaval v povestnem must-runu. Pro ostatni je dobre vedet, ze k must-runu lze dolezt a po hazecce se spustit na lavici, ktera je na urovni vody primo v kolovadle a odtud misto dobre zajistit. Ve skale jsou dva nyty (stary a novy). Jistic potrebuje dve hazecky a dve karabiny, aby byl schopny se vratit. Kazdopadne dolezt tam je strasidelnejsi nez jet samotny must-run.

Padlo jsem nasel pod kamenem pri prohlizeni posledni kombinace nad sifonem, ale nemeli jsme ho jak dostat ven, takze tam zustalo na nekoho sikovnejsiho.

Nechapu popisovanou prenasku sifonu v komentarich atd. Nad sifonem lze v pohode zastavit za libovolneho vodniho stavu (5-12kb), vracak je tam fakt mega. Prenaska je sice neprijemna, ale rozhodne neni exponovana nebo nejaka strasidelna.

bouky

ahoj tome, strasne by me zajimalo.-) jestli si plaval tam co ja s ondrou na stupni pred must runem nebo az na tom must runu-na videu v case 2:09 kde skoro plaval kmentik-http://www.youtube.com/watch?v=msOizRWi5uc, tohle misto sme nakonec dali vpohode,tak moc sme se bali a navic tam civa s pajdavym edou nejak dolez a odjistili to, ,no musim rict ze nikomu do legrace nebylo a navic sme tesne pred tim s ondrou slusne zaplavali,nakonec sme to sjeli hodne pekne asi strachy a urcite sme meli vic nez kluci na videu,kdyby tam civa nevylez, tak nevim, ale nemel jsem moc na vyber protoze neumim lezt a mam zavrate.-)

Mates

Ad první fotka focená odspoda (fotograf stál po proudu níž) – to není ono. Ad video – to je ono (čas 2.09) ale za téhle vody byla ta police (jak se na ní stojí po kotníky) neobyvatelná. Ad proč jsme neutekli hned – jak na útěk tak na jištění se muselo překonat kus lezení, které bez jištění neriskneš, dokud se ti netopí kamarád;) ale je to na každém, trochu zkušeností s lezením máme jen já s Tomem pokud vím.

AABBCC

Docela mě pobavil tvůj oranžovej příspěvek 🙂 Že tys nikdy nic nesypal na voči, nebo nenajel do nečeho, z čeho nešlo vylézt, nebo pak vylezl to, cos považoval za nevylezitelný (s lodí či už bez lodi), nebo proplaval neproplavatelný? Prostě se to někdy stává 🙂 A ty jsi na to vždycky býval docela dobrej odborník 🙂 Že by jsi stárnul? 😉
Zdraví usedlý vodák na malé lodi 🙂

bouky

ahoj tome,pises ze nekde v tom miste tahali 4 mrtvy vodaky, mas k tomu jeste nejaky dalsi info nebo kde by se dalo neco podrobneho sehnat, predpokladam, ze to rikali ty zachranari.diky bouky

Tom

Čaj všem.
Jo, to místo bylo to na tom videu, jen jsme tam měli odhadem o 0,5m víc vody a to v tom šluchtu udělalo vcelku dost parády. http://vimeo.com/66484839
Najížděl jsem to přes tu roládu, ale už nájezd nebyl zadarmo, dva válce nad tím mě dost zpomalili a ani poslední záběr nevyšel nic moc. Vejvar pod tím byl příliš dlouhý a hodně NEKLIDNÝ i pro dobrý boof :)Dobrej pádler by asi šanci měl, ale já se za něj nepovažuji 😀
Jak psal Matty, útěk jsme řešili až když bylo jasný, že to po vodě nepůjde. V dané situaci to nevypadalo moc reálně se tam odtud někam vyhrabat, ale nouze dělá divy 😉
O těch 4 utopených nemám další info, říkali nám to ti záchranáři. Byli to nějací místní a měli to tam dost zmáknutý. Ten co šel pro pomoc – Vytoun – se dostal dolů do vsi a v první putice narazil na nějakého staříka. Rukama nohama se mu snažil vysvětlit o co jde, ale páč byl v hydru a zřejmě viděli jeho vykulený oči, bylo zřejmé o co jde 😀 Klika byla, že to byl jeden z těch záchranářů a během chviličky vše zorganizoval, bylo to fascinující, jak to měli zmáklé.
Ty jistící oka jsme při záchraně našli, vědět o nich, tak jsme to přes ně určitě jistili (vím, neznalost neomlouvá 🙂 O té plotně jsme taky nevěděli, byla pod vodou a až k ní byl vejvar. Tam kde ten kluk s házečkou na tom videu stojí jsem se snažil přejet karfíka, ale nasálo mě to zpět. Možná lepší, že to dopadlo takhle, dál by nás asi čekal marast. Pro nás to byl prvosjezd tohodle kaňonu a tak jsme nevěděli co a jak, příště budem o trošičku moudřejší 😉
Dík za info o pádle, bylo půjčené 😀 ..dám vědět majiteli, aby si ho tam vyzvedl 😀

Tom

…jinak jsem taky rád, že tu nečtete o dalším utopeném, to by mě fakt sralo, i když tam nahoře mám někoho, za kým bych s klidem šel, ale asi ještě není můj čas 😉

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

HonzaC

Pravděpodobně uplavané pádlo (černé plastové listy) jsme viděli ve čtvrtek 21.5. na břehu v místě kousek nad závěrečným sifonem. V místě, kde se vpravo přenáší „nejetelný“ skok a následuje šikmý slide vlevo.

Nechtěl bych odtamtud utíkat… Hlavně že to dobře dopadlo.

Jinak přenáška závěrečného sifonu je celkem náročná. Je na několik etap a za větší vody bych to nechtěl řešit. Obtížné vysedání, přenášení po hladké skále nad dírou do sifonu… Naštěstí tam byly klády které trochu pomohly. (měli jsme cca 4-5m3)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: