Jaká byla Paddleboard Lipno Night?

Jaká byla Paddleboard Lipno Night?

Minulý týden jsme vás zvali na první ročník paddleboardingové akce zvané Paddleboard Lipno Night, která se uskutečnila 22. srpna na Lipně v rámci Lipno Sport Festu. V tomto závodě se mezi sebou utkalo 40 závodníků a závodnic z řad veřejnosti. Zájem byl opravdu velký, kapacita omezená, a tak na některé zbyla „pouze“ role diváků.

Že bude na co se dívat slibovala už nabitá startovní listina, kde nechyběl několikanásobný účastník OH ve slalomu na divoké vodě Stanislav Ježek nebo reprezentant Jan Mašek. Řady slalomářů doplnili ještě účastník OH Sydney 2000 Tomáš Kobes a mistr České Republiky Vít Přindiš.

Sjezdaře reprezentoval favorit závodu a vítěz odpoledního programu pod Lipnem, sjezdař Antonín Haleš. Dalšími účastníky z řad vodáků byly nositelé takových zvučných jmen jako Petr Panenka, Ondřej Pinkava, nebo Jakub Pexa. Závod si nenechal ujít ani brazilský reprezentant ve slalomu Pedro Goncalves. Windsufaře zastupoval účastník OH Patrik Hrdina, Jakub Zíma a Jan Rott. Závodu se účastnil i starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek, který je velkým propagátorem paddleboardingu a nadšeným jezdcem i závodníkem.

Závod žen

Mezi ženami se blýskala jména jako Amálie Hilgertová, Iva Dundová, Alena Panenková nebo Lenka Vandasová.

Závodilo se za umělého osvětlení na přibližně 300 metrů dlouhé trati s dvěma bránami, které museli paddleboardisté projet. Muži byli rozdělení do tří skupin. V prvním kole postupovalo do semifinále vždy 6 jezdců z deseti. Do finále pak nastoupilo 10 nejlepších borců, kteří za sebou měli již dvě náročná vyřazovací kola. Žen bylo o něco méně a tak postupovali z rozjížďky rovnou do finále.

Závodilo se za umělého osvětlení na přibližně 300 metrů dlouhé trati

Start byl situován v areálu Lipno Mariny, která byla doslova našlapána diváky, kteří přišli podpořit závodníky a shlédnout následnou laser show. Díky tomuto lákadlu, atraktivitě nového sportu a příjemnému počasí se na Lipně sešlo určitě několik tisíc diváků, kteří vytvořili neopakovatelnou atmosféru.

Na plováky se naskakovalo z přibližně metrové výšky přístavního mola a tak už od začátku nebyla nouze o nedobrovolné koupele a volba úzkého, rychlého paddleboardu nebyla vždy rozumná. Závod měl rychlý spád, a tak jsme již za slabou půl hodinu znali jména účastníků finále.

Mezi ženami ve finále nenechala nic náhodě a s přehledem si dojela pro vítězství Amálie Hilgertová, druhá skončila Kateřina Vaněčková a na třetím místě se blýskla Lenka Vandasová. Na startovní rošt finále mužů nastoupil Patrik Hrdina, Jan Rott, Jakub Hoffman, Ondřej Pinkava, Artur Beier, Jakub Zíma, Antonín Haleš, David Stolín, Martin Novák a Jan Šesták.

Start byl situován v areálu Lipno Mariny, která byla doslova našlapána diváky

Start nejlépe vyšel Rottovi, který se hned na začátku několika rychlými záběry dostal na délku plováku před ostatní účastníky, zezadu na něj dotírali Haleš, Zíma a Hrdina, jelikož byly povoleny kontakty plovákem, mohlo se na v otočné bráně pořadí značně promíchat, Rott zvolil levou otočnou bójku a po obrátce svůj náskok ještě nepatrně zvýšil. Do kontaktu se na bójce dostali Haleš a Zíma. Haleš, ač s výrazně méně stabilním plovákem souboj ustál a mohl se vydat na stíhací jízdu Jana Rotta, ten však svůj náskok uhájil a stal se tak historicky prvním vítězem závodu paddleboard Lipno Night Race. S drobným odstupem za ním dokončili závod Antonín Haleš a Jakub Zíma.

Společná fotografie všech účastníků

Ihned po závodě proběhlo rychlé vyhlášení v obou kategoriích, kdy pro vítěze byly přichystány hodnotné ceny i prize money pro nejrychlejší 3 muže i ženy. Poté si mohli diváci i závodníci vychutnat velkolepou hru světel a stínů, akrobatické vystoupení na šálách a na závěr hudbou doplněný ohňostroj.

Gratulace vítězi Honzovi RottoviPrvní místo mezi ženami obsadila slalomářka Amálie Hilgertová

Zájem diváků, nadšení závodníků a zvýšení povědomí o tomto sportu potvrdili, že akce jako Lipno Night Race mají opravdu smysl.

Děkujeme všem organizátorům, zejména Tomáši Vaněčkovi za precizní vedení závodu, Martině Barnetové za fotodokumentaci a vám všem účastníkům za skvělou atmosféru, kterou jste na Lipně vytvořili. Budeme se těšit na další ročník na Lipně, který bychom rádi otevřeli ještě většímu počtu jezdců.

Závěrem si diváci mohli vychutnat velkolepou hru světel a stínů

Výsledky:

Muži:
1. Jan Rott
2. Antonín Haleš
3. Jakub Zíma
4. Patrik Hrdina
5. Jan Šesták
6. Artur Beier
7. Jakub Hoffman
8. Martin Novák
9. David Stolín
10. Ondřej Pinkava

Ženy:
1. Amálie Hilgertová
2. Kateřina Vaněčková
3. Lenka Vandasová
4. Lenka Bauerová
5. Gabriela Mrázová
6. Michaela Dvořáková
7. Alena Panenková
8. Iva Dundová
9. Veronika Hrabalová
10. Rozárie Hlízová

Další informace o závodech, akcích a tomto sportu najdete na stránkách www.paddleboardista.cz.
Reportáž o akci vysílala i Česká televize.

Zdroj: www.paddleboardista.cz

Foto: Martina Barnetová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: