Jaký byl Meander Orient Express

Ve dnech 3.-5.7. 2015 proběhl na řece Odře mezinárodní vodácký závod Meander Orient Express, který letos přilákal 250 vodáků. Jaký byl?

V porovnání s loňským prvním ročníkem byl tento druhý ročník náročnější. Orientační závod (etapa Orient) byl delší o 5 kilometrů. Ty závodní posádky absolvovaly po přenesení lodí z řeky Odry na jezeře Olza. Také bylo po trase více nepravých stanovišť, protože kategorie Family má oproti jiným kategoriím trasu odlišnou.

Etapa Express zaměřená na zručnost byla podobná loňské. I tentokrát bylo možné startovat z rampy – dominantě celého areálu. A samozřejmě projíždět brankami, přetahovat loď přes kládu a dřevěný můstek, v laboratoři přenášet kelímek s vodou na pádle. Novinkou bylo točení pádlem k vyzvednutí kamene, běh tunelem a podjíždění klády.

Start z rampy

Celou akci nově zaznamenávala kamera připojená k internetu. Také množství odměn se rozrostlo. Hlavní cenou pro nejúspěšnější tým byl i letos kajak. Novinkou byl ale kajak druhý o který losuje nejmladší účastník závodu mezi absolventy obou etap. V každé kategorii tři posádky získávají kromě diplomů také keramické medaile a ty vítězné posádky navíc také keramické zvony.

Je zde určitá symbolika, protože právě se vrací zvony do místního kostela ve Starém Bohumíně. Návštěva tohoto kostela je součástí doplňkového programu podobně jako regionální večeře, klub pro děti, vystoupení kapel, či návštěva místního bunkru.

V meandrech Odry

České posádky potvrdily své kvality. Všechny se ve svých kategoriích umístily na medailových postech: