Je dobojováno. Český rafting zná složení reprezentace pro Mistrovství Evropy 2023 na Lipně

Je dobojováno. Český rafting zná složení reprezentace pro Mistrovství Evropy 2023 na Lipně

Závodní raftová sezóna 2022 byla za odměnu. Nejen, že se uskutečnily všechny závody z termínové listiny, ale především si sportovci užili parádní raftové terény na krásných divokých řekách jako je Kamenice, Labe nebo Vltava pod Lipnem. Vítězové letošního seriálu závodů budou reprezentovat Českou republiku v roce 2023, na Mistrovství Evropy na Lipně.

Rok 2022 byl na počet závodů velmi bohatý, do termínovky nezasáhl ani covid ani nedostatek vody a všechny plánované závody se uskutečnily na původně plánovaných terénech i v plánovaných termínech. Rok to byl bohatý nejen na počet závodů, ale také na obtížnost vodních terénů. Nejenže si raftaři po 2 vynechaných letech znovu sjeli krásnou Kamenici pod Tanvaldem, především měli ale znovu po 5 letech možnost si zazávodit na horním Labi pod Špindlerovým mlýnem přes divokou Labskou soutěsku. Trojici divokých sjezdů uzavřel tradiční sjezd na Vltavě pod Lipnem přes Čertovy proudy.

Raftaři bojovali nejen na divokých řekách, ale i na tradičních umělých slalomových drahách v Roudnici nad Labem, Troji, na Trnávce i v Českém Vrbném. Závodníci museli prokázat zkušenost a znalost „čtení vody“, ale i obratnost mezi brankami a rychlost na sprintových tratích.

Nejlépe se s nabitým a různorodým programem popasoval mezi muži v kategorii R4 i R6 (čtyř a šestičlenných posádek) tým PRSI Team Mladá Boleslav  ve složení Jiří Irain, Libor Peška, Jan Šantora, Václav Švadlena a Milan Znamenáček + Antonín Haleš a Michal Kolátor.

R4 muži. PRSI tým Mladá Boleslav.
R4 muži. PRSI tým Mladá Boleslav.

Mezi ženami zvítězily na „čtyřce“ R4 raftařky z pražské Troji RK Troja – Čoromoro (Anna Kašparová, Karolína Kocmanová, Blanka Martinková, Lenka Bauerová, Marta Mulačová a Terezie Irain Lernerová)a na „šestce“ R6 pak posádka sportovkyň z Mladé Boleslavi a Českého Krumlova Bohouš & Spitfire (Barbora Beránková, Petra Hajzlerová, Jitka Háková, Terezie Irain Lernerová, Jitka Pospíšilová, Lenka Sováková a Zita Šuttová).

V kategorii nejmladších juniorů do 19 let zvítězili jak v kategorii R4, tak R6 svěřenci Gymnázia Letohrad LET-CI Letohrad (Tomáš Fajt, Daniel Hrabáček, Jakub Jakeš, Šimon Škarupa, Tomáš Znamenáček + Žofie Bárnetová, Iva Machutová a Daniela Pomikálková).

Nejrychlejšími juniorkami do 19 let se na R4 i R6 staly závodnice z Troji: RK Troja Juniorky (Simona Bundová, Sára Hrdličková, Anouk Kristl, Iva Machutová, Kristýna Znamenáčková, Laura Žďárská + Jana Střílková).

R4 U19 ženy. RK Troja Juniorky.
R4 U19 ženy. RK Troja Juniorky.

Juniorskou kategorii do 23 let na obou typech lodi ovládli kluci a holky z Jeseníku. Posádka juniorů Youngster Yes (Pavel Drastich, Jan Lukáš, Dominik Pěček, Tomáš Raděj, Vítězslav Ručka, Jakub Vyroubal + Ondřej Ježek) a juniorek Pampelišky YES (Natálie Bodnárová, Simona Bundová, Terezie Danišová, Ester Konečná, Adéla Ručková, Kateřina Šulcová + Anička Cundrlová a Tereza Blandová).

Mezi nejzkušenějšími závodníky Masters zvítězili na čtyřkových i šestkových člunech TR MASTERS (Aleš Daněk, Stanislav Hajský, Michal Hric, Jaroslav Pospíšil, Jan Šťastný + David Lisický, Zdeněk Bozděch a Zbyněk Netopil) a Kočičky Letohrad (Petra Halašková, Alena Panenková, Štěpánka Stonová, Zita Šuttová, Renata Mrázová, Michaela Mrůzková Strnadová/Petra Hajzlerová, Marie Sehnalová a Kateřina Tomečková).

R6 Masters muži. TR Masters A.
R6 Masters muži. TR Masters A.

Do reprezentace pro rok 2023 se nominovaly 2 nejrychlejší posádky v každé kategorii R4 i R6. Tyto týmy budou reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy na domácí půdě. Mistrovství Evropy v raftingu R4 i R6 totiž bude na přelomu srpna a září 2023 hostit Česká republika na Vltavě pod Lipnem! Datum je to velmi symbolické, v roce 2003, přesně před 20 lety, se totiž na témže místě přes Čertovy proudy konalo Mistrovství světa v raftingu, Češi tomuto šampionátu tenkrát dominovali, věříme, že se jim bude stejně dobře dařit na kontinentálním šampionátu příští rok.

Kompletní žebříčky raftingu – závodní sezóna 2022: app.svocr.cz/Ranking
Fotogalerie raftingu: fotky.svocr.cz
Článek IRF – Mistrovství Evropy v raftingu R4+R6 bude hostit Česká republika: www.internationalrafting.com/2022/07/announcing-erc-2023
Facebook českého závodního raftingu: www.facebook.com/SVoCR.Rafting

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: