HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Julské Alpy – zajištěné cesty. Zaručený zážitek! (PR)

Julské Alpy – zajištěné cesty. Zaručený zážitek! (PR)

Via Alpina, neboli cesta napříč Alpami, protíná osm států – Rakousko, Německo, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Itálii, Francii, Monako a také Slovinsko. Příznivci adrenalinu mají tuto bránu na Balkán mnohdy spojenou především s rafty a sjížděním řeky Soča, ale právě v Julských Alpách najdete skvělé via ferraty.

Něco málo z Geografie

Nejvyšší pohoří Slovinska se rozpíná až do sousední Itálie. Tam jej označují jako Západní Julské Alpy, ty, které náleží Slovincům, se pyšní přívlastkem Východní. Na jejich pomezí pramení i výše zmíněná řeka Soča. Co se hydrosféry týče. Mezi nejvyšší vrcholy patří hory Triglav (stejnojmenný národní park a zároveň nejvyšší hora celého Slovinska), Škrlatica a Jalovec.

Díky blízkosti k českým hranicím a podobnému jazyku a nátuře míří do těchto končin na dovolenou mnoho Čechů.

Na Triglav se turisté nejčastěji vydávají z Akžajeva domu nebo z údolí a vesnice Trenta. Během túry musíte zdolat sedlo Luknja, kde začíná celkem náročná ferrata Bambergova pot – jedna z nejsložitějších zajištěných cest. Vede po triglavské severní stěně a opravdu vyžaduje pokročilé lezecké zkušenosti, protože stoupání opravdu mnohdy dosahují nepříjemných výšek a úhlů (B-D), takže hrozí reálné nebezpečí úrazu.

Na druhou stranu, ten pocit, když dosáhnete na vrchol, ten se nedá zapomenout. A navíc se říká, že každý správný Slovinec by měl alespoň jednou Triglav pokořit. Máte i vy v sobě kus Slovince?

[i]PR: Článek je placenou inzercí firmy etravel s.r.o. a jeho obsah nevyjadřuje názor HYDROredakce. Text neprošel redakční ani jazykovou úpravou.[/i]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: