Kdopak by se dolního Labe bál…

Kdopak by se dolního Labe bál…

Největší česká řeka (bráno na kilometry k moři, kterých je 1 165) je vodácky stále neprobádaná. Když se řekne Labe, možná si představíte horní tok pod Špindlerovým Mlýnem s divokou vodou. O dolním Labi na hranicích s Německem jste určitě nikdy neslyšeli. A přece tu najdete parádní vodu a velmi rozmanitou krajinu.

Pro splutí dolního Labe volíme start v Ústí nad Labem. Nechat se spustit plavební komorou v Masarykových zdymadlech je už samo o sobě nezapomenutelným zážitkem. Nad zdymadly je řeka regulovaná, ale pod nimi svižně teče, neskýtá žádné nebezpečné jezy a i často obávaná lodní doprava tu už utichla. Zde si přijdou na své milovníci klidných toků. Obrovským bonusem je řeka bez lidí, my pádlovali takřka sami. Labe je výletní vodou vlnící se mezi zelenými kopci Českého středohoří. Je pravda, že po obou březích vede silnice i železnice, ale z hladiny je vnímáte minimálně.

Pádlujeme pod zámkem...
Pádlujeme pod zámkem…
....a fotíme se před via ferratou
….a fotíme se před via ferratou

Pro ubytování volíme vodácký kemp s příznačným jménem Kemp Děčín v našem nejníže položeném městě. Kemp je na břehu řeky a přitom v centru města. Podvečer se jdeme projít do historického centra a na děčínský zámek, obojí pár minut od kempu. Děčín nás překvapil tím, jak je zde živo. Potkáváme mnoho kaváren, zahrádek a zastavujeme se i v minipivovaru. Ani v kempu neodoláme a ochutnáváme místní řemeslná piva v dobře zásobeném bistru.

Kemp v centru Děčína je příjemný.
Kemp v centru Děčína je příjemný.

Ráno zvažujeme výstup na via ferratu, ale protože chceme dojet až daleko do Německa, necháváme si ji na příště. Určitě tu nejsme naposledy. Nasedáme tedy na vodu, proplouváme širokou soutěskou v centru Děčína se zámkem na jedné skále a via ferratou na té protilehlé. Velmi rychle opouštíme kulisu města a přivítá nás nejhlubší pískovcový kaňon Evropy s až 200 m vysokými stěnami. Pádlujeme teď Českým Švýcarskem a řeka má stálý příjemný proud.

V Hřensku vplouváme do Německa a pokračujeme úchvatnou krajinou. Obvyklý cíl dvoudenní plavby je v malebném městečku Bad Schandau, odkud jezdí do Děčína vlak. Sportovní nadšenci ocení, že podél řeky vede oblíbená Labská cyklostezka, a mohou tak pro návrat zvolit cestu na kole nebo koloběžce. Jedny takové nadšence na koloběžkách potkáváme při návratu domů.

Pohoda bez lidí v kaňonu Labe.
Pohoda bez lidí v kaňonu Labe.

My však pokračujeme až do Pirny, voda již ztrácí svoji sílu, ale my se kousneme, abychom tam do večera byli.

Pokud si chcete užít 3 dny, je Pirna ideální cíl, za 4 dny se dá dojet až do Drážďan. Určitě dolní Labe vyzkoušejte, má co nabídnout.

Active Point Děčín

půjčovna, školní a firemní akce, rafty, kanoe, paddleboardy, kola, koloběžky

Labské nábřeží 33, 405 02 Děčín 4

Tel.: 724 006 865, www.active-point.cz, [email protected]

Kemp Děčín

vodácká základna a půjčovna

Polabí, Děčín 3

Tel.: 774 262 111, www.kempdecin.cz, [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: