Klejnárka 28.2.2010

Klejnárka 28.2.2010

Tak už je to pomalu zase tady. V sobotu 27.2. se na nás sluníčko smálo a přišla ta správná chuť vyrazit si na vodu. Pár telefonátů, ale nikdo se moc nechytal. Večer už ale bylo všechno jinak. Volá mi kamarád Bohouš, že se druhý den po obědě sjede Klejnárka. Sešlo se nás šest, což zase nebylo vzhledem k počasí tak málo.

Jelo se nakonec v pěti lodích. Neděle už nebyla zdaleka tak slunečná, ba naopak. Mraky a občas drobný déšť, pofukoval studený vítr. Ale když už, tak už pojedeme! Vody teklo hodně a kolem 14 hodiny jsme vypluli z Nových Dvorů směr Starý Kolín. Byla pohoda a jen já jediný jsem nejel rozbitý jez u Hlízova, jsem pořád ještě zelenáč a tohle pro začátečníka nebylo!

Ahoj všem

Zdeněk

Vodáci – letci AVZO Nové Dvory

text a foto: Zdeněk Holec

Zkušenosti čtenářů

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Václav

si může bezpečně dovolit ten, kdo má řeku najetou (něco jako sólo při lezení) Za mladších let jsem takhle rád konsternoval vodáky s Pálavami, co se na jarní vodu převlékali na břehu Doubravy do gumy, vest atd., zatímco my jsme jeli ve vytahaných teplácích a starém svetru na Vertexce. Jde to, ale … Teď už jsem na takové zbytečné skopičiny přeci jen příliš starej a pohodlnej. A nechtěl bych už plavat v té ledárně bez ničeho, kdyby se náhodou něco šustlo. Taky už by po mně zůstaly hladové siroty 🙂

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Václav

celé své mládí jsem byl vozen (smrtelně nebezpečnou) Škodovkou se třemi sourozenci na zadním sedadle bez pásů a sedaček… A celkem bez problémů jsme přežili 🙂 Jen říkám, že to za určitých okolností jde – s vědomím všech rizik – i s takovým vybavením, jaké mají ti borci (a dokonce i sólo). Druhá věc je, jestli míra nebezpečí s tímto spojená není jen zbytečným hazardem, když si můžu za pár šupů koupit ve výprodeji půjčoven neopren, vestu a helmu a navléknout ji na sebe. To nechť si každý posoudí sám za sebe. Já osobně bych se i na takovej relativně bezpečnej potok, jakým je Klejnarka, předpisově vybavil (ono plavat ve vaťácích nic moc).Ale chápu, že to někdo zvládne jinak a netřeba kvůli tomu vyšilovat.

Kmochacek

Dnes to vidím jinak, ale taky jsem takhle jezdíval. Proto ani nekritizuju, článek mi totiž připomněl staré časy plné nadšení a radosti z vody nezatížené coby kdyby.

A z pánů účastníků ta pohoda přímo čiší!

Nevím proč, ale mám takový pocit, že pánové tu řeku znají, vědí, co si na ní mohou dovolit a zbytečně neriskují. Opakuji, jen ničím nepodložený dojem.

Příště k tomu nadšení snad přidají i vestu atd. Víkendová olomoucká Bystřice budiž výstrahou!

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

michal

… s Kmocháčkem … dřív se opravdu jinak nejezdilo a dodnes bych Vltavu či Berounku jinak nejel (zmíněný potok jistě není na sjetí náročnější) … Srovnání s Bystřičkou mi přijde naprosto neadekvátní …

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

žralok

Možná , že jich je víc což by bylo logické vzhledem k několikanásobně zvýšenému počtu lidí co jezdí na vodu , ale když nebyl internet a senzacechtivé televizní zpravodajství , tak se podobné nehody nikdo nedozvěděl .

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Václav

Souhlas s výše psaným. Sebelepší vybavení pouze snižuje riziko, zkušenosti jsou nenahraditelné (ti staří mazáci je s Klejnarkou určitě mají). Nic proti bezpečnostním pomůckám, ale mám dojem, že se to dneska žene do druhého extrému, jakési snaze dosáhnout jistoty a bezpečí za každou cenu… Zkusme zvážit, s jakou výbavou jezdili na divočejší vodu naši předkové – do toho by dneska nikdo soudnej nevlezl. A nebo kolik z nás jezdilo na Favoritech s helmou na hlavě. A šlo to.

Honza Pok.

Přisadím si ještě k Václavovi – nejsem odpůrcem pokroku, ale vodáctví je nakažené snadno dostupnou instantností jako jiné obory lidských činností. Plastová skořepina, do které se zatemujem šprickou. Neoprénové ponožky, boty, hydro. Termoprádlo, bunda, čepička a helma. Rukavice k tomu. Kdo z vás, techniků vodního BOZP, si v tomto skeletu oplachuje před vyplutím obličej vodou? Malá drobnost, nepatrná, ale signalizující tělu, bacha, může být také zima (prý to snižuje riziko šoku, neřeším, dělám už automaticky).
No dobrá, vopláchneme tedy to jediné, pomůckami nezakryté místo těla…
Čím vnímáte vodu? Jak poznávají vaše smysly (svaly, mozek), že jde trochu o krk? Čím? Těžko gumou neoprénu, relativním teplem a plastovou izolací před nárazem kamene…
Nedivím se, že se na jarní vodě topí lidé… Ztratili kontakt sebe sama s prapůvodními indikátory a zároveň i s prostředím, kde se právě prohánějí.
Troufám si tvrdit, že se většina lidí na vodě, na kole, na umělých stěnách aj. právě díky cool, in a bezpečné izolaci/pomůckám/ochraně proti nebezpečí dostává paradoxně do stále větší izolace duševní, a to není moc dobré.
Máme luxusní senzory na vohubu situace, ale nějak se na ně v tom spěchu a posunování všemožných hranic toho prožitkového adrenalínu pozapomíná. Jsem ale optimista.
A vyváženej šedej mořskej vlk ve vaťáku na votevřené kanoi na únorové říčce je pro mne větší frajer a vzor než kosmonaut v kajaku v WWXII++. A už víte i proč.
Howgh 🙂

dodo

Krásně řečeno.

kavol

mě by jenom zajímalo, jestlipak si bereš plovací vestu a helmu a házečku a neopren a jánevímco taky do vany? – Nezapomeň, že spousta lidí již ve vaně uklouzla a vážně se zranila, ne-li zabila; rovněž utopených ve vaně bylo dost.

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Honza Pok.

…neboť to není o souhlasu a nesouhlasu. Je to opravdu jen a jen o svobodě dělat si svůj život jen tím svým životem. Nebudu už mluvit za vodáky, o kterých je článek, ale jen za sebe. Kdyby byĺo, tak by prostě bylo… Jenže je pouze teď a tady. Pokud mám chuť jet a mám na to, tak jedu. Pokud mám chuť a mám na výbavu (nebo na to bez ní nemám), tak také jedu. Pokud jsem magor a nemám na to, tak také jedu. Rozumíš? Mnohdy je pouhá cesta tím cílem.
Neosobně:
Pevně věřím, že mne i nadále uchrání můj rozum od toho, abych svůj strach z čehokoliv vnucoval jiným namísto abych s ním bojoval a ty bitvy vítězil.
🙂

Zdeněk

Jsem překvapený jakou reakci vyvolal můj článeček o Klejnaře.Já osobně si tu vestu příště vezmu,pádler jsem zatím podprůměrný a bude chvíli trvat než si budu věřit natolik,abych to vše sjel v poho.Tím chci říct že konkrétně z mé strany to byl risk asi dost zbytečný,mohl jsem se udělat i v nějaké zatáčce a zůstat zamotaný v křoví a vesta by byla dobrá.Na druhou stranu i chápu Honzu Pok,jeho názory jsou mi blízké z mnoha důvodů na které tu není místo a ani vhodné pole to probírat.Také si myslím že se to dnes moc přehání ale znovu a naposledy -já si tu vestu příště vezmu kvůli sobě.Mám malého syna a dluhy a doufám že ještě spoustu pěkných roků na vodě před sebou.Tobě Honzo (wwtri)napíšu až bude chvilka a podebatíme-těším se.Ahoj všem Zdeněk

Honza Hrubeš

Tak jestli jsem aspoň Tebe popostrčil k tomu, aby sis příště tu vestu vzal, zaplaťpánbůh. Nejsem žádný spasitel, ale přece jen mi není lhostejné, když každý rok čtu o úplně zbytečně mrtvých.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Zdeněk

Hlavně světový mír!!!!

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

Milda Čepek

Kdo si sjel celou Klejnárku, tak ví,že za velké nebo jarní vody to není žádná legrace (studená voda,úzké a vysoké koryto řeky, spadlé stromy,…). Účastníci zájezdu něco sjeli, ale také mají ve své vodácké klubovně vesty, stačí jwen sáhnout do skříně.Jinak se jede Doubrava Pařížov – Ronov 3.4. – 4.4.2010.

Kody

Když si člověk pročte celou disk. tak je na vážkách co a jak.Je tam napsané úplně všechno,každý si nabere podle své nátury.Jedni,co jsou vybavení na vše a vždy,druzí co dělají vodu postaru a také dlouho.Těžko soudit,dnešní přetechnizovaná doba přináší mnoho dobrého.Kde jsou ale ty zážitky a doba,kdy člověk s prasklou lodí plnou bagáže sjíždě skoro každý jez a peřeje,plavalo se málo a KAŽDÝ vodák kdykoli pomohl.Asi se víc umělo,dnešní lodě odpustí každému i hrubé chyby.Ty tábory (bezpečných) a (nebezpečných) vodáků tady budou vždycky a takové články na tom nic nezmění.Jsou ale určitě dobrým důvodem k zamyšlení.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

žralok

Většina vodáků mě zná jako žraloka , ale je parta , co mi neřekne jinak než MITCHI podle hlavní postavy záchranáře z pobřežní hlídky . Podobná partička jako v článku mě přizvala na jarní sjezd Kameničky u Jindřichova Hradce a když jsem si oblékl na nástupu neopren , tak se mě zeptali jestli jsem potápěč . Ostatní měli holínky , vaťáky a pod . Za první zatáčkou se zkoupali první a postupně všichni i několikrát .Tahal jsem z vody je a pak jejich lodě . Jednu dokce zaklíněnou 2 m pod vodou v křoví . To se neopren fakt hodil . V hospodě už se mi říkalo Mitch a můj účet byl sponzorován za záchranu . Následující rok jsem radši na stejnou akci vzal házečku , někdo svou výbavu drobet zlepšil a někdo to vyřešil trenkama a tričkem , že stejně ten vaťák prej mokrej studí .Jedna posádka se cvakla a plaváček zůstal v silném proudu vyset na větvi těsně nad křovím z vrbiček . Já mazal pro házečku a odlovil ho , což jeden komentovoval slovy “ na co to máš zahoď to a vyndej foťák „. Naštěstí své vodácké schopnosti už zlepšili a tak nemám na této jinak velmi pěkné akci tolik práce , ale přezdívka mi už zůstala .

Allah

Václave a ostatní podobní, dovolím si nesouhlasit!!! Na řeku co mám najetou sednu i přes Xleté zkušenosti s vybavením!!! Dalo by se to přirovnat k Renčově reklamě na Besip – ta epizoda s dítětem na čelním skle! „…vždyť je to jen kousek…“ Podobné hazardování co předvádějí „Jezdci“ na Klejnárce, kteří navíc napíší, že to moc neumí… je fakt HUSTÝ a donebevolající!!! Vždycky mne při pohledu na tyto „takyvodáky“ jímá hrůza a děs!!!
Případ starý ani ne 14dní z já už nevím asi Olomoucké Bystřičky mluví za vše.
Ale tahle debata se opakuje rok co rok a furt se množí další a další mistři… Dyť i na to pitomý kolo si člověk bere hlemu, na inlajny chrániče. Jediná polehčující okolnost je, že to aspoň nejezdí sólo, ale to je fakt všechno!
Jo a komentář Hydra by podle mne mohl být i ostřejší!!!

Zdeněk

Ahoj Allahu
V lecčems dávám komentářům za pravdu,v takové kose jsem jel vodu poprvé a vykoupat se bez vesty by bylo asi dost drsné.Na druhou stranu si pořádně přečti článek-jediný zelenáč jsem tam byl já a také jsem po krátké a rozumné úvaze od sjezdu toho jediného jezu upustil.Bylo to opravdu nad mé síly a takovej adrenalin’ák nejsem.Jinak je (až na ten jez který na fotkách vypadá celkem mírně) plavba po Klejnaře záležitost úplně pro každého a já osobně,než se zůčastním příště takové akce si tu vestu vezmu určitě.Kritika mi nevadí,rozumný člověk si vezme ponaučení i z toho nepříjemného,jen mi zavadila ta tvoje nekompromisnost.Sám děláš vždy vše tak jak se má?Zdravím. Zdeněk

Zdeněk

Ahoj.Jsem rád že jsi to podal tak,jak jsi to podal.Ti ostatní pánové řeku opravdu znají,žijí prakticky v místě sjezdu a opět zdůrazn’uji-jedinej greenhorn jsem tam byl já a ostatní na mě dohlíželi a udělovali rady.Nicméně organizátor vyjížd’ky Roman (žlutá Maku,modrá bunda,absolvent instruktorských kursů) stejně jako já dává za pravdu kritice Hydra,Allaha,Žraloka i těm co si to jen řekli po přečtení článku a příště se polepšíme.Je fakt že ono se dvacetkrát nic nestane,ale co po jednadvacátý??? Zdravím a pěkné vody v r.2010. Zdeněk

Honza Pok.

Podobné diskuze miluju… Klejnárka je kvak. Vodu má párkrát do roka. Ti tři mořští vlci vypadají hodně vyváženě a text článku to potvrzuje. Říkám tomu „na pohodu“. Čím dál víc jsem radši, že jsem zažil šusťáky, děravý laminát a nutnost ne zvednout eskymáka, ale umění necvaknout se.
Jo, je hezký, že je teď k dispozici neoprén, helmy, plast, házečky a mobily a také internet a kupa žvanilů k tomu.
Co ale postrádám v diskuzích je to, že se lidé na jarní vodě topí právě až v posledních letech… Ha!
Mým snem je, aby se žvanilo, ale k věci. A díky za důkaz, že ještě někde v úkrytu před mainstreamem přežívá pár Vodáků s Velkým V a ne s vyplašenkou, způsobenou moderní dobou…
Peace a kvakerům zdar 🙂

kmochacek

Dřív taky nebyly informace tak snadno dostupné (online vodočty, popisy řek, komentáře, sdílené fotky,…).

Takže dřív vyráželi na jarní vodu jen lidé veskrze zkušení, naslepo nebo až po „udání“ místních informátorů.

Teď je to jiné, pár kliknutí a vím vše. Jen ta zkušenost chybí

Honza Hrubeš

Já souhlasit nebudu. Taky dnes nejezdím v autě bez ABS a airbagů jen proto, abych „zvýšil sílu prožitku“, nebo s něčím „splýval“. Já tam to ABS a airbagy chci, protože to plní nějakou funkci, může mi to zachránit kejhák. Dtto neopren, vesta, přilba a spousta dalších věcí, které „naši otcové nenosili a nepoužívali“. Nic proti tomu, když vyjedou na silnici nablýskaní veteráni a řidič v kabrioletu s kuklou a koženými rukavicemi se za krásného slunečného dne odvážně řítí vpřed padesátkou a kochá se při tom krajinou. Ale ten veterán nevyjede na silnici v únoru při oblevě, ani se nebude cpát do skrumáže na dálnici, protože má rozum. Myslíte snad, že Sodomka, Polesná a další machři minulosti by ty pomůcky nepoužívali, kdyby mohli??? Jestli je chcete napodobit, tak tím, jak dobře budete jezdit – ne tím, že pojedete v teplákách, bez vesty a bez přilby.

Frinta

Ještě jsem se nikdy nevyjadřoval na internetové diskusi, tentokát mi to ale nedalo … Měl jsem se této akce také zúčastnit, ale bohužel jsem nemohl, takže jsem se organizátorům omlouval. Znám je, autor článku je opravdu jediný, který jezdí chvilku, snad rok, dva, a zdá se, že ho to opravdu chytlo. Myslím, že si rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.
Já osobně jsem začal s vodou před 25 lety. Vždycky jezdím na otevřené kanoi, vestu jsem měl opravdu vyjímečně. Kluky bych nekáral za jejich nepoužití, sám jsem se koupal ve studené vodě několikrát, i v zimě, a oni samozřejmě taky. Jejich kritikům bych poradil jet se podívat v teplých víkendových dnech do Týnce nad Sázavou, kdy vlakem z Prahy přijíždí stovky „vodáků“, kteří v životě na lodi neseděli. Zde si koupí úchvatný zážitek: půjčí si loď, pádla, vesty a podobně. A s nimi ať si naši kritici vyjedou. Zkusil jsem to jednou s tehdy asi osmiletým synem na háčku a měl jsem opravdu strach, ne o ně, ale o nás dva. A vůbec nešlo o to, kdo má jaké vybavení. Počet mrtvých na našich vodách nezvedají takoví nadšenci a někteří už starší cvoci bez neoprénů jako jsme my, ale namachovaní borečci, co o vodě vůbec nic nevědí a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Z tohoto důvodu jsem deset let nejel v létě na Vltavu, pět let na Sázavu a podobně. Pravých vodáků je na těchto vodách oproti dřívějšku poněkud méně …Ti, co jeli bez neoprénů klidnou Klejnaru, jezdí v březnu nebo dubnu Doubravu z Pařížova, v květnu Otavu z Rejštejna, na podzim Vavřinecký potok. Naši kritici jako vodáci určitě vědí, o jakých vodách hovořím. Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení. Závěrem můžu zodpovědně říct, že stejně tak, jako mi nechybí moderní vybavení, stejně tak mi chybí vodácké kamarádství, které bylo dřív na vodě vidět i cítit. Jak tohle napravit, nevím, ale lepší vybvení k tomu nepomůže. Doufám, že vodáci někdy budou zase hlavně kamarádi jako tomu bylo dřív, o to jde hlavně. Snad to není utopie. AHOJ!

Honza Hrubeš

Bod první – nejde o to kritizovat, ale poradit. Jak s tou radou naložíte, to už je vaše věc. Rozumný člověk dobře míněnou radu aspoň zváží, já doufám, že rozumní jste.
Bod druhý – kamarádství se z vody nevytratilo, jen má jinou podobu. Protože je na vodě a kolem vody lidí příliš a mnozí z nich tam zabloudili jen nepochopitelným omylem, tak i to vodácké AHOJ zažívá devalvaci. Ale uvnitř toho davu člověk občas potkává i ty, které po čase poznává od vidění, později i jménem, a časem se z toho vyklube třeba i upřímné přátelství. Jen nečekám, že na přeplněné řece každý koho potkám bude vzorem trempa ze staré školy.
Bod třetí – použil jsi slova namachrovaní borečci a dáváš najevo, že vy jste jiní. Zkus se neurazit a zamysli se nad tím, jetli namachrování nespočívá právě v tom „vždyť je to jenom Klejnara“, tu dám poslepu a s prstem v nose. Vážně jste na 110% nepotopitelní, nebo přece jen připustíš, že by se někdo z vaší party mohl i v té Klejnárce zkoupat? Představ si, že by to byl ten Tvůj kámoš, co to jel ve vaťáku – jak by se mu v něm asi plavalo? Jistě, proud nejspíš nebyl nijak dravý. Ale jsi si ji jistý, že z teplotního šoku mu třeba neselže nějaký orgán? Znáš jeho kardiogram? Připusťme však, že se v pořádku vyškrábe na břeh: Jak dlouho to pak ještě bude trvat než se dostane do suchého? Po půlhodině v nacucaném vaťáku na tom nebude o mnoho líp, než kdyby zůstal ve vodě. A víš, jak dlouho vydrží člověk v tak studené vodě? Víš, co se děje s hluboce prochlazeným organismem?
Nepíšu to proto, že bych si myslel, že jste pitomci – s pitomci bych neztrácel čas. Jste parta, máte se navzájem rádi a máte rádi tu vaši Klejnárku, nadšení z vás čiší. No a aby vám to nadšení dlouho vydrželo a nikdo z vás neskončil jako ta paní na Olomoucké Bystřici, tak se zamyslete nad tím, jak se i příště vracet živí a zdraví. Možná, že na toto téma P.Ptáček na http://www.raft.cz v příštích dnech zveřejní článeček, který jsem mu poslal, třeba tam najdete i některé rady, které by se vám mohly hodit. Nečekám, že si poběžíte hned zítra koupit neopren, ale i bez něj se dá něco z vybavení zimprovizovat – lépe či hůře, podle toho jestli nad tím přemýšlíš, nebo popadneš co ti prostě přijde pod ruku.

Frinta

Honzo, nemám se proč urážet. Pouze jsem se snažil osvětlit situaci. O Klejnarce, která žádnou „naší vodou“ není, píšu pouze jednu větu: „Klejnaru určitě nelze podceňovat, ale taky nelze odsuzovat lidi za to , že něco dělají ne zrovna moderně a skvěle vybavení“. Takže o prstě v nose při sjíždění Klejnary nevím. Přeju ti mnoho pěkných sjezdů bez nehod a nechci a nebudu se tady dohadovat o nesmyslech jak v parlamentu. Tak ať nám to teče, ahoj

Václav

Cituji: „Myslím, že si (autor článku) rozmyslí dávat další články o našich akcích na internet.“ Já doufám, že nikoliv neb Čolek bezvadně uvedl váš oddíl do širšího povědomí stejně jako veletok zvaný Klejnarka. A ta diskuze též nezaškodila. Jen ať fotí a píše dále.

kmochacek

Existují 2 skupiny vodáků, které se občas potkávají a vzájemně se častují výrazy jako „KOSMONAUTI“ a „PITOMCI“.

KOSMONAUTI jezdí pravidelně těžší vodu, takže výbavu běžně používají, berou si ji automaticky(skoro) všude.

PITOMCI jezdí (ne)pravidelně letní řeky, takže výbavu běžně nepoužívají a neberou si ji automaticky (skoro) nikam.

No, a když se setkají na nějaké mírně ostřejší řece (jarní tání, po deštích,..), obě skupiny opět jednají zcela automaticky dle svých předchozích zkušeností. A proto se nemohou vzájemně pochopit.

Jen si dovolím tvrdit, že z KOSMONAUTA se už PITOMEC nestane. Opačným směrem je šance přecejen trochu větší 🙂

BTW: na vodě se pomáhá pořád, pouze u těch masopresových akcí to hold občas zaskřípe

Kody

Kmocháčku,čtu Hydro i Raft,takže jsem celkem v obraze.Znám tě z různých příspěvků a článků a většinou (95-99%) ti dávám za pravdu.Dávám ti i v tomto případě,protože vím ,že u tebe Pitomci nejsou pitomci doopravdy.Jen si nemyslím,že Pitomci jsou jen letní vodáci,jezdí pravidelně i první jarní vody a ti,co mají za sebou nějaký ošklivý zážitek (a mají rozum a soudnost) si po takovém zážitku tu vestu vezmou.Nejsem 100% zastánce ježdění postaru,Kosmonaut už ze mě asi nikdy nebude,vestu občas oblékám, ale můj osobní názor je blízký třeba příspěvkům Vaška apod.Tím neříkám že to tak musí být,jen mám pocit že se duch toho starého vodáctví kamsi vytrácí a ti mladí dnešní „Kosmonauti“ asi ani nevědí o čem píšu.Přitom základní kámen jejich,tvého i mého koníčku je položený právě „Pitomci“.Nebudeme tu rozjíždět dálší nedůležitou dohadovačku,“Kosmonauty“ respektuju,jezdci z Klejnárky jsou ale mému srdci bližší a chápu je.Tak at‘ nám to jezdí a hlavně teče,pojedu na Doubravu (s vestou) a třeba se tam potkáme.
Ahoj Kody

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: