Křovím Sánského kanálu

Křovím Sánského kanálu

Ortodoxním členům KPP (Klub Pitomců Praha) nestačí mrznout na vánoční Sázavě a tak vymysleli ještě splutí Mikulášské. Celoživotně totiž baží jednak po pitomostech a jednak po tocích jimi dosud nesjetých. Jelikož těch je vzhledem k jejich kmetskému věku už setsakra málo, vyhledávají vodoteče čím dál šílenější – bez ohledu na skutečnost, že si na ně troufne opravdových zoufalců už jen malá hrstka.

Letos nás stojí v mrazivém ránu na Kotvě sedm a teprve teď se usnášíme na Sánském kanále, kterým nějaký poděbradský Krčín bůhví proč propojil říčku CidlinuMrlinou. Voda tam snad je a bude to určitě brnkačka bez přenášení, protože v tak placaté krajině přece nemůžou být jezy. Cestou nepotkáváme kupodivu ani jedno auto s vlekem ani s loděmi na střeše.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Na jedenáctou, kdy se má ledovou mlhou prodrat sluníčko, čekáme v nádražní hospodě v Nymburku a paní vrchní jsme konzumací samých nealko věcí dost podezřelí. Asi ale zažila leccos, tak jí ani neudiví, že se po zaplacení vracíme do sálu s bágly a převlékáme se do hyder. Michal to nevydrží a musí jí vysvětlit, že jdeme na vodu. Jiný účastník zájezdu dodává, že se někdo doma divil, proč si bereme otevřenky, když jedem na kanál. Je tu s námi i Péťa, který proslul diskuzí s manželkou při odchodu na oslavu k příbuzným: „Tuhle flašku necháš doma!“, třeskl Evin rozkaz. „To víš, že jo…“, pravil Petr, vypil ten rum na ex a postavil láhev na stůl. Nevím jak kdo, ale já tyhle kecy při převlékání v libovolných šatnách prostě miluju, ten chlapský souzvuk duší, tu bezbabí úžasnou atmosféru…, no zná to asi každý.

Jsme nabalení jak pumpy, Jára ani nemůže dopnout plovačku.
Jsme nabalení jak pumpy, Jára ani nemůže dopnout plovačku.

Jedenáctá rozhodla – dneska slunce nebude. Do líně tekoucí zarostlé strouhy dáváme na vodu v díře zvané Pátek, zatímco jsme si auto odvážně nechali o 6 říčních kiláků dál v Budiměřicích.

No, jak tu plavbu popsat. Boj člověka s přírodou? Prostrkávání kanoí křovím? Úsilí vylízaných bezmozků? Kdo nezažil, fakt neuvěří.

Nekonečné prodírání křovím
Nekonečné prodírání křovím

Po hodině nám je sice po těle horko, ale zoufale mrznou ruce, které mokré rukavice neohřejou a neohřejou. Abych mohl aspoň občas zmáčknout spoušť foťáku, musím si ruku ohřát po vyčůrání o vlastní přirození – vřele doporučuju, zážitky máš hned dva.

Po krátké hře na ledoborce vylézáme a začíná meditace, jestli to přece jen nezabalit. Dělení zrna od plev krátce utne Vojta: „No, ten zážitek už máme, jsme asi v půlce, tak to můžeme dojet příští rok!“

Přenášení padlých stromů
Přenášení padlých stromů

Drobná chybička je, že jsme v půlce i silniční, takže já mažu pro auto 3 a půl kilometru do Budiměřic a Michal tutéž vzdálenost do Pátku. Celou cestu přemýšlím, co se asi honí hlavou těm lidem v autech, co nás míjejí. Pohled na magora klusajícího polabskou krajinou ve vodácké výstroji s helmou na hlavě v mrazivém prosinci musí být fakt boží. Ani cyklistika v tomhle termínu nekvete. Potkáváme při čekání na auta jen jednu bajkerku, která jede ke kombajnu řepné kampaně.

Balíme to!
Balíme to!

Dovětek pro nadšené následovníky: ten překrásný úsek Sánského kanálu měří 6 km, my se prodrali prvních 3,5. Jak praví klasik – zážitek nemusí být nutně krásný, hlavně když je silný.

Zkušenosti čtenářů

Náádhera!

Sousední vodácký Raft c.z podobnými zážitky oplývá, ale i tady jsem se konečně v záplavě těch vymazlených adrenalínových sjezdů od srdce zasmál, ba i manželce ocitoval některé pasáže (s uznalým chlapským komentářem ze šaten: „Bože, to je vůl!“). Dobrý počin, dobré vánoční počtení! Ač skoro místňák, na Sánskej jsem ještě odvahu nenašel….

Aleš N.

Jj, krásný počin, pěkně jsem se při čtení pobavil 🙂

Václav

Též mám fantazií, jak jednou tu strouhu někdo prořeže, zařídí si tam půjčovnu lodic s přidaným motůrkem a vznikne tak polabská verze Baťova kanálu….

Kuba Turek

Bude tam musel být jenom malý motůreček v malé lodičce, aby se vešla do toho prořezaného kanálku. A propos: dneska Sánský kanál opravdu spojuje Cidlinu s Mrlinou, ale onen neznámý středočeský Krčín prokopal jenom spojení Cidliny s Labem, aby mohl napojit největší český rybník Blato právě u Pátku. Propojení s Mrlinou je až novodobá zemědělská úprava.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: