Labe okolo Děčína – jistota vody a mnoho českých NEJ

Labe okolo Děčína – jistota vody a mnoho českých NEJ

Když budete hledat informace o vodačení na Labi, patrně se toho dočtete mnoho o splouvání horního toku pod Špindlerovým mlýnem, mnohem méně o splouvání po Hradec Králové a dál už v podstatě nic. Od Pardubic vodácké kilometráže a průvodci v podstatě mlčí – jezy se zdymadly (Už jste někdy pluli zdymadlem? Je to zvláštní zážitek.) a stojatá voda za to přece nestojí.

Ano, nestojí, ale málokdo si uvědomí, že poslední jez se zdymadlem na území Česka je v Ústí nad Labem a pak už nic, řeka volně (a velmi svižně) teče do Německa, kde nepotkáte překážku další stovky kilometrů. A právě na tento úsek jsme se vypravili a zjistili, že je vodácky krásný a nabízí i bohaté okolní vyžití.

Nasedání volíme v Ústí nad Labem a naším cílem je dnes kemp Děčín, umístěný přímo ve středu města na poloostrově mezi řekami Labe a Ploučnice. Čeká nás něco málo přes 25 kilometrů plavby, což je na jiných českých řekách slušná porce. Jenže Labe pod Ústím rychle teče, a i kdybychom v podstatě nepádlovali, donese nás do Děčína za pár hodin. Kvůli tomu, že je konec suchého léta, je v řece málo vody pro nákladní lodě, takže si na ně nemusíme dávat pozor a jsme na řece sami. Ale i kdyby tu byly, tak stačí jenom uhnout ke břehu a užít si zhoupnutí na vlnách, které loď vytváří.

Jakmile opustíme kulisy průmyslového města, ocitáme se v kopcovité krajině Českého středohoří. Je pravda, že kolem řeky vede silnice i železnice a břehy jsou obydlené, i tak je ale okolní krajina pěkná a je na co se dívat. Čas nám nedovoluje vyrazit na pěší výlet, šetříme si síly na Děčín, ale kdybychom chtěli, možností je tu hned několik. Z těch nejlákavějších jmenuji hrad Střekov, zámky Krásné Březno a Velké Březno (zde jsou hned dva), zříceniny Skrytín či Vrabinec a samozřejmě lze vystoupit i na některý z kopců, odkud bývají krásné výhledy na Labe i České středohoří.

Pastýřská stěna v Děčíně s ferratou a restaurací / F: www.enthusia.cz; archiv Petra Snížka
Pastýřská stěna v Děčíně s ferratou a restaurací / F: www.enthusia.cz; archiv Petra Snížka

Zkušenosti čtenářů

Ronny

Ve starém propadlém pase mám ještě štempl od Německých říčních celníků. Naše plavba započala u Mariánského mostu v Ústí n.L. a končila v Pirně. Je to pěkná, romantická plavba. Mohu jen doporučit pro vyčištění myšlenek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: