Letní Dunajec aneb cesta za láskou k vodáctví

Letní Dunajec aneb cesta za láskou k vodáctví

Je konec léta, čas příprav na nový školní rok, ale my přesto necháváme dozrát naši prázdninovou myšlenku – vyvézt děti na vodu. Nabídka havířovských vodáků je neuvěřitelná. Velká skupina dětí dostává možnost zadarmo vyjet na splouvání řeky Dunajec, která je jednou z nejkrásnějších řek v přilehlém okolí.

Když mluvíme o dětech, myslíme děti z dětských domovů Moravskoslezského kraje. A aby toho nebylo málo, přibíráme také děti z domova, který není tak úplně jako ty ostatní. Jedná se o výchovné zařízení pro děti s etopedickými vadami, tedy děti, které potřebují pomoc ve výchově i vzdělání, protože u nich došlo k závažnému selhání jejich přirozeného rodinného prostředí.

Břeh kempu "Cypel" a zaškolování nováčků do techniky jízdy na lodích a bezpečnosti na vodě.
Břeh kempu „Cypel“ a zaškolování nováčků do techniky jízdy na lodích a bezpečnosti na vodě.

Počáteční mírné obavy z toho, jak budou tyto děti reagovat na jiné prostředí nebo jiný režim, který bude nastaven, se brzy rozplývají. Děti do režimu zapadly bez problému a pobyt v přírodě si moc užívají.

Nadšení nebere konce, během balení řešíme otázky, které děti zajímají. Konečně jsme v plném počtu, bereme děti ze čtyř dětských domovů okresu Karviná a Frýdek-Místek. Spolek Sportovní-klub.cz zabezpečuje na svoje náklady dopravu a logistiku, instruktory, ubytování v kempu, vodácké vybavení, lodě, pádla, vesty, přilby a přispívá na stravu dětí.

Nakládáme materiál a v počtu 23 dětí a 4 dospělí vyrážíme třemi dodávkami na cestu, která končí v malebné vesničce Krosčenko u řeky Dunajec. Dobrodružství začíná.

Před dětmi stojí první úkol – postavit si stan, ve kterém prožijí celkem čtyři noci. Pro někoho je to úplně první zkušenost se spaním v přírodě a ve stanu. Pro děti začínají platit nová pravidla, učí se, jak se správně chovat v postaveném stanovém městečku a u řeky. Chystáme první společný večer – příprava společného jídla a také první večerní zábavy u ohně. Všechny děti jsou radostné, diskutují o nových přátelstvích a těší se na ráno, které bude úplně jiné než všechna předešlá. Prožívají vzrušení z nové aktivity, kterou doposud neznaly.

Příprava společného jídla.
Příprava společného jídla.

Vstávání do nového dne není žádným problémem, děti jsou nedočkavé a spolupracují. Umýváme se, uklízíme a snídáme. Vedoucí celé akce Petr Goldmann přebírá velení a získává si pozornost všech přítomných povídáním o bezpečí a chování v lodi na vodě. Naše první etapa na vodě má kolem 17 km. Zážitky se mezi dětmi šíří jako vlny, které zrovna překonaly. Teď je třeba se postarat o vysušení všech osobních i vodáckých věcí a také o pořádné jídlo. Na obrovském plynovém vařiči vaříme společnou teplou večeři. Děti jsou nadšené, a to je cílem naší snahy.

Celý pobyt v Krosčenku a na Dunajci je podařený, plný zážitků, sluníčka a nových kamarádů. Ale není to jen o vodě – děti také sportují na cvičebních strojích, které jsou k dispozici na břehu řeky, a chodí na hřiště hrát fotbal, nohejbal nebo jen tak posedět na lavičce. Přátelská atmosféra je všude kolem nás.

Skoro týden uběhl jako voda v řece a my jej zakončujeme sportovním výkonem v podobě 25 km po krásné vodě. Ať mají děti na co vzpomínat.

Návrat zpět do „domovů“ je emotivní. Dnes se děti musí rozloučit, ale slibují si udržení kontaktů a přátelství a jistě se brzy zase shledají.

Pohodové pasáže vyzývají k vodáckým hrám.
Pohodové pasáže vyzývají k vodáckým hrám.

A teď něco o Dunajci

Dunajec je svou jistotou vody i v letním „sušším“ období jakousi českou Vltavou. S tím rozdílem, že na řece potkáte jen minimum nebo žádné vodáky. Protéká Pieninským národním parkem a nabízí velmi pěkné výhledy.

V horní části od přehrady se budete míjet s pltěmi, ve spodní části, při troše štěstí, nepotkáte vůbec nikoho. Řeka je nenáročná, vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi. Je sjízdná na všech typech lodí bez omezení. Ideální plán na letní dovolenou.

Výhodu Dunajce jsme ocenili hlavně v „kovidovém šílenství“ a rychle se měnících podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí. Řeka v tomto nabízí perfektní univerzálnost. Teče ve slovensko-polském pohraničí, lze ji však absolvovat jen v Polsku, a to včetně příjezdové cesty autem. A nepřijdete ani o kilometr řeky. Dobré řešení, když zrovna Slováci zavřou své hranice.

Řeka od přehrady začíná v Polsku (Sromowce Wyżne), po asi 400 m následuje slovensko-polské pohraniční pásmo. Vlevo vždy polský břeh a Sromowce Niżne, vpravo slovenský břeh a Červený Kláštor. Po zhruba 19 km se již řeka zcela odevzdává Polákům (levý i pravý břeh).

Z řeky je úžasný výhled na horu Trzy Korony.
Z řeky je úžasný výhled na horu Trzy Korony.

Dunajec není na den

Mnoho vodáků ale sjíždí jen jeden „nejoblíbenější úsek“ od přehrady do Krościenko nad Dunajcem. Tato část protéká Pieninským NP s výhledem na horu Trzy Korony (Tři Koruny) vysokou 982 m. Klidnější místa na řece střídají svižnější, ale nenáročné peřejky, které lze pohodlně zdolat na plastové kánoi.

Avšak jsou zde i další pěkné úseky. Řeka dál teče otevřeným údolím, z části podél silnice, která je nad řekou (až tolik to nevadí). Kromě stále dobré splavnosti je výhodou absolutní vodácký klid bez lidí, výjimku představují jen příležitostní rybáři.

První den příjezd do kempu Krościenko nad Dunajcem „Pole Namiotowe Cypel“.

Prostorný, avšak jednoduchý kemp se základním zázemím. Na protějším břehu spojeném mostem jsou dva velmi dobře zásobené obchody, hned za mostem hospoda, kde dobře a poměrně levně vaří. Dá se kempovat i jinde, např. na startu pod přehradou – kemp s názvem „Polana Sosny“, nebo na konci úseku třetího dne na pěkném „jednodušším“ slalomovém kanálu „Wietrznice Tor kajakarstwa górskiego“.

Druhý den přehrada Sromowce Wyżne – kemp Krościenko nad Dunajcem (24 km).

Nastoupit se dá kdekoliv na levém břehu. Nenastupujte pod přehradou na pravém břehu – je tu polský kemp, a pokud zde nejste ubytovaní, mohou vás vyhnat. Nástup nedoporučujeme z pochopitelných důvodů i na místech určených pro nástup pltí a komerčních lodí a půjčoven.

Občerstvení po cestě nabídne Červený Kláštor nebo pěkné lázeňské městečko Szczawnica.

Doplujte až do kempu na pravém břehu. Doporučujeme nevynechat krásnou peřej rozbořené slalomky, která je u levého břehu přímo naproti kempu.

Na plastové kánoi si jízdu na Dunajci užijete suverénně nejlépe.
Na plastové kánoi si jízdu na Dunajci užijete suverénně nejlépe.

Třetí denkemp Krościenko nad Dunajcem – „Wietrznice Tor kajakarstwa górskiego“ (14 km) nebo Krościenko nad Dunajcem – „Jazowsko“ (28 km).

Řeka teče již otevřeným údolím, je více rozlitá, avšak i na těchto úsecích najdete pěkná místa a zábavné peřejky. Zřídkakdy zde potkáte další vodáky. Pokud pojedete až do „Jazowsko“, lze zastavit hned na několika pěkných odpočinkových grilovací místech. Je tedy vhodné přibalit s sebou i nějaké buřty, v klídku rozdělat oheň a udělat opékačku.

Pobyt u Dunajce je možné prodloužit o čtvrtý, případně i pátý den.

Čtvrtý den můžete například zvolit jako odpočinkový pěší výlet na Trzy Korony (Tři Koruny).

Jít se dá z více stran, lze i přímo z kempu z Krościenka. Odměnou vám budou pěkné výhledy do okolí. Nedoporučujeme opouštět povolené trasy v národním parku, strážců je dost a peníze na pokuty za porušení pravidel NP lze využít lépe. Výlet lze pro děti zatraktivnit v lanovém centru na konci obce.

Pátý denopakované pohodové splutí nejhezčího úseku od přehrady.

Plavbu lze i zkrátit o 7 km a jet přímo od začátku národního parku Sromowce Wyżne (Polsko, levý břeh) nebo Červený Kláštor (Slovensko, pravý břeh).

Návštěva tradiční "zakouřené" sýrárny. Nejvíc vzduchu je u země.
Návštěva tradiční „zakouřené“ sýrárny. Nejvíc vzduchu je u země.

Ještě upozorníme, že polští ochránci si oblast národního parku Pieniny velmi důkladně hlídají. A je úplně jedno, jestli začínáte z polské nebo slovenské strany. Platí se za průjezd – splutí NP. Poplatek asi 60 Kč/dospělý a 30 Kč/dítě doporučujeme zaplatit přímo v Krościenku na správě parku na vrátnici ul. Jagiellonska 107/b.

A až tu budete, nezapomeňte také na kulturně-poznávací činnost okolo řeky.U přehrady na pravé straně ve stráni je dobrá sýrárna, kde tradičním ručním způsobem vyrábějí sýry čerstvé i uzené všemožných velikostí a tvarů. Za návštěvu stojí i Niedzica-Zamek nad vyrovnávací hrází s pěknými výhledy a s možností prohlídek i dalších doprovodných aktivit. Dále již zmíněná hora Trzy Korony, lázeňské městečko Szczawnica, lanové centrum na konci obce Krościenko. K ohni si kupte zdejší klobásky, které jsou nepřekonatelné a zajděte si také na dobré tradiční jídlo.

Logo SPortovní-klub.cz

Sportovni-klub.CZ, z. s.

www.facebook.com/sportovniklubcz
www.sportovni-klub.cz
#sportovniklubcz


Havířovský spolek. Fungujeme 13 let. Naší hlavní činností jsou sportovní, vzdělávací a expediční aktivity.

Děláme rafting a vodní turistiku, u nás i v zahraničí, pro dětské domovy, školy, spolky i pro veřejnost. Věnujeme se prožitkové první pomoci, kde učíme lidi pomáhat rukama, prakticky, drilem. Milujeme expediční výpravy na severní polární kruh za polární září nebo v létě na „severskou“ vodu.

Chcete-li s námi navázat spolupráci (nebo pro více informací) kontaktujte Petra Goldmanna na [email protected] nebo 724 480 632.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: