Lipno bude!

Lipno bude!

Mezi vodáky se rychle roznesla fáma, že letošní závody na Lipně nebudou. Proto jsme se obrátili přímo na ředitele slalomového závodu, který nám objasnil, jak to tedy s letošním Lipnem bude doopravdy.

O paniku mezi milovníky divoké vody se nejspíš postarala hladina lipenské přehrady, která je nyní necelé dva metry pod obvyklým normálem. Vypouštění vody a závody samotné ale ohrožené nejsou. „Prostřednictvím svazu každoročně podávám žádost na vypuštění cca 1,7 mil m³ a té je každoročně vyhověno. Tento režim je zakotven v manipulačním řádu soustavy snad někdy od vzniku Lipna jako takového,“ říká ředitel Českého poháru ve vodním slalomu na Lipně, Jakub Bican. Podle jeho slov voda z Lipna stejně vytéct musí, protože musí být zajištěn průběžný odtok do Vltavy ve Vyšším Brodě. Jenom neproteče elektrárnou.

Aktuální stav vodní nádrže Lipno

„I letos to takto proběhlo a i na opakované ujišťování mi bylo potvrzeno, že nízká hladina Lipna není důvodem pro zrušení každoroční vodácké kratochvíle,“ potvrzuje Bican. Nízká hladina navíc není novinkou. Stačí si připomenout rok 2003, kdy na stejné trati probíhalo raftové MS. „Voda se pouštěla výhradně spodem a mnozí návštěvníci a účastníci překřtili úsek řeky z Čertových proudů na Čertovy prdy,“ připomíná ředitel slalomového závodu na Lipně. A hned dodává, že podobně tomu bude asi i letos.

Objem vody je tedy každoročně stejný. Změny jsou jen v časovém harmonogramu a vteřinovém průtoku. „Letos je pořad závodů delší díky pořádání MČR týmů. Poteče tedy 20m3/s. Vloni díky pořádání NKZ, kde je více startů, teklo dokonce jen 18m3/s. Obvyklý standard je 21m3/s,“ vysvětluje Bican.

Autor fotografie: Jan Potužák

Zkušenosti čtenářů

Jířa Leider

Nevíte někdo jaký je plán manipulace od-do hh:mm? Díky:-)

Adam

Nevíte, zdali někdo iniciativní zařizuje připojení dobytčáku k vláčku? Průvodčí nám loni říkali, že rozhodně nemáme volat na České Dráhy, ale klidně den předen to domluvit s lokálním oddělením. Tedy by to asi chtělo cinknout do Rybníka.

Bednítko

tak jim zavolej, když víš kam a máš na to čas. Čekat na toho iniciativního vesměs nenese ovoce 😉

Adam

Tak já to teda domluvím B-)

Adam

Takže jsem hovořil se zodpovědnou osobou z Rybníka a mám samé dobré zprávy: už od zítřka až do nedělního večera bude jezdit trasu Rybník-Lipno velká souprava z Budějovic s dobytčákem a starými patrovými vagony. Prostě s námi počítají :-). Pojede se podle standardního jízdního řádu, přičemž prý máme počítat s cca 15 min. zpožděníma, protože vlak bude vždy v Rybníku čekat jako přípoj na vlak z Prahy – kde je na trase výluka.

k..

sikula, uvidime jak to bude fungovat

KubaB

Vlak ČD jsem zařizoval v rámci organizace slalomových závodů – letos jsme měli objednaný vagonek Hytlák pro zázemí slalomů a při té příležitosti jsem je požádal o jakékoliv posílení místní přepravy. Na zaplacení jakéhokoliv nadlepšení samozřejmě nemám, proto jsem byl nadšený, že vyhověli.

Byl bych rád, kdyby to vodácká veřejnost ocenila alespoň tím, že například nebudou jezdit v postavené slalomové trati a hlavně se ve vlaku budou chovat slušně. Mám z ČD poněkud rozpačité reakce na přístup některých vodáků například k placení jízdného. Obojí vede k tomu, že příště bude velký PRD a ne velký vlak.

No a vzhledem k tomu, že jsem se vzhledem k zařizování neprojel ani vlakem, natož po čerťákách, očekávám také lahve karibského rumu nebo alespoň basičky Budvárku z vděčnosti :)))) (kontakt v mailu)

VašekV

Ahoj Kubo,
vláček byl samozřejmě perfektní, bez něj si to lze těžko představit. Problém s placením vznikal nejspíš tak, že průvodčí zvládla zkasírovat tak 5 lidí ze 100, co ve spoji jeli. Takže zbytek to pak bral trochu jako samozřejmost, že se za 5 minut vlakem nemusí platit. Já se setkal s Němcema (a že jich tam bylo fakt dost), který si pro jistotu už ani s sebou nebrali peníze, dělali, že nerozumí a čekali, až se dokodrcají do Loučovic. To by si v Reichu netroufli.
Hytlák (spíš dva) by byl absolutně super, ale prý to tam nesmí jezdit z tech. důvodů. Neví někdo?
Z pohledu ČD by bylo ideální, kdyby někdo prodával lístky při vstupu na perón, protože ve vlaku se to fakt nedá, stačí 5 lodí na sobě v první uličce. Anebo udělat nějaký permanentky. Za takovouhle akci by asi každej soukromej dopravce byl šťastnej, hrozně lidí, lodí = hodně peněz. Paní průvodčí se divila, že to nikdo pro vodáky neorganizuje… ale kdo a proč by to vlastně měl pro ohromnej anonymní dav organizovat? To nevím…
Co na to náš anonymní dav? 🙂
Každopádně ještě jedou díky a až se uvidíme, slibuju odměnu.
VašekV

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: