Malše

Malše

Řeka Malše (Maltch) pramení na rakouském území v oblasti našich Novohradských hor, na úbočí hory Viehberg u obce Sandl, a prvních několik kilometrů vytváří hranici mezi ČR a Rakouskem. Poté se stáčí na území České republiky. Splutí se začíná v Dolním Dvořišti, řeka dále protéká Rychnovem nad Malší a Kaplicí.

Poslední úsek horní trasy směřuje do Pořešína. Celý tento horní úsek, tvořený mnoha meandry v zalesněném údolích, je hodnocen stupněm obtížnosti ZW – WW II a je možné jej absolvovat pouze na jaře nebo po vydatných deštích. Splutí je nutné ukončit v Pořešíně. Pod ním totiž začíná vodárenské pásmo, kde je další splutí až k hrázi vodní nádrže Římov zakázáno.

V horním úseku Malše stojí za zmínku město Kaplice, připomínané již v roce 1257, postavené na solné stezce vedoucí z Horního Rakouska do Čech, dále pak romantické zříceniny hradu Louzek a Pořešín stojící na ostrozích nad řekou.

V posledních letech přibylo oficiální Jarní odemykání a Podzimní uzamčení Malše a také výrazně stoupl počet účastníků, z původních 20 – 30 se dnes pod římovským jezem schází přes 2000 vodáků. Splutí se výrazně zkomercionalizovalo a původní pohoda se poněkud vytratila.

[b]Ve spolupráci s firmou A.S.A. České Budějovice se ročník 2013 spojil s čištěním toku a řečiště řeky Malše jako poděkování Povodí Vltavy, že nám již přes 20 let umožňuje zvýšením průtoku Malši splouvat.[/b]

text a foto: Michal Svoboda

Podívejte se na mapu splutí řeky Malše:

TIP:

Podrobné informace o vodáckých půjčovnách na řece Malši najdete na www.hydromagazin.cz

Zkušenosti čtenářů

žralok

Není potřeba nic aktualizovat tak jen pár postřehů . Na startu v Římově je opravdu šrumec a nastupuje se tam většinou pod jezem do silného proudu . Úplným začátečníkům a hlavně s dětma bych doporučil začínat v Hamru . Sice přijdou o pár peřejek , ale vyhnou se časté rozplavbě a zmatkům v přeplněném Římově . Jez v Hamru se jezdí šlajsnou hojně , jen kýlové lodě se často zarazí o něco ve šlajsně a zůstanou i stát v proudu .Malše je povětšinou příjemně tekoucí řeka s občasným pohoupáním a pěknou jarní přírodou takže turistům doporučuju .

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: