Memoriál Františka Šikuly 2017

Memoriál Františka Šikuly 2017

V neděli 21.5.2017 se na Brněnské přehradě konal II. ročník Memoriálu Františka Šikuly, hrázného, který s nasazením života zachránil na konci II. světové války hráz přehrady před vyhozením do vzduchu. Tím zachránil obydlí i životy lidí pod přehradou.

V Brně máme přehradu. Na Svratce. Byla postavená těsně před druhou sv. válkou. Na první pokus se to nepovedlo a rozpracovanou stavbu hráze strhla povodeň. Na druhý pokus byli stavaři úspěšní a Svratka vytvořila jezero o délce přibližně 9 kilometrů. Přehradě nebylo ale souzeno těšit se ze své existence dlouho, tedy nebýt hrázného Františka Šikuly. Ale nepřebíhejme.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Koncem války stály na pravém břehu v obci Bystrc ruské tanky, na levé straně hráze, v Kníničkách, pak Němci, kteří z pochopitelného důvodu potřebovali hráz vyhodit do povětří, protože to byli právě oni, kteří  prchali k severozápadu a o ruské tanky v patách samozřejmě nestáli.

Memoriál Františka Šikuly 2017

Hrázný Šikula, bývalý ruský legionář, ale s úkolem podminovat hráz dlouho otálel. V kritický okamžik už to ale dál nešlo. Hráz byla tedy nakonec přece jen podminována, ale Šikula se nevzdal. Rozběhl se vstříc ruským tankům, aby je varoval. To ovšem nepřehlédl německý sniper a běžícího hrázného střelil do kyčle. Tomu se ale stejně podařilo ruské tanky zastavit.

Memoriál Františka Šikuly 2017

Hráz tedy nespadla, voda neutopila lidi v zátopovém pásmu, nesebrala jim majetky a nezničila všechno pod přehradou až Bůh ví kam. Ruská armáda neutrpěla žádných ztrát, a tak byl vlastně hrdinský čin Františka Šikuly nadmíru úspěšný, tedy až na tu kyčel, která se mu na štěstí také uzdravila.

Memoriál Františka Šikuly 2017

No a co s tím vodáci ?

Když už  po nich žádný hrdinský čin dnes nikdo nepožaduje, uspořádali alespoň na památku hrdinného hrázného už druhý ročník závodu mořských kajaků téměř od hráze až po začátek vzdutí  do Veverské Bitýšky a zpět. Trať pro muže měřila  15,5 km , pro ženy   10 km.  Do startovního výstřelu vpadlo 24 mořských kajaků, nikdo nevzdal, ani se neztratil.  Pořadatelé, vodáci Sokola Brno I předpokládají, že třetí ročník v polovině května 2018 přiláká další rychlé a vytrvalé pádlery.

Memoriál Františka Šikuly 2017

Výsledky:

MUŽI:

1-2     Pavel PROCHÁZKA , Miroslav NEDOMA, oba Sokol Brno I ,čas 1.43 hod.

3.        František DOHNAL, Hranice, čas 1.47

4.        David KŘIŽAN, Sokol Brno I, čas 1.50

ŽENY :

1.         Romana BABÁKOVÁ, Sokol Brno I, čas 1.15

2.         Michaela STRNADOVÁ, čas Sokol Brno I, čas 1.20

3.          Soňa MIČÁKOVÁ, Vodáci Napajedla, čas 1.22

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: