Mistrovství Evropy ve vodním slalomu – junioři a závodníci do 23 let

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu – junioři a závodníci do 23 let

Německý Hohenlimburg v uplynulém víkendu (17. – 20. 8.) hostil vrcholné závody vodních slalomářů v podobě Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let. Na trati se předvedli nejlepší juniorští závodníci z 27 zemí, aby se zde poprali o evropské tituly na řece Lenně. Představil se také takřka kompletní český tým, včetně medailistů z nedávného mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Bratislavě.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Nechyběla ani juniorská mistryně světa kajakářka Antonie Galušková. V náročné sezóně jí pomáhá hlavně rodina. „Jak taťka, který je trenér, tak i ségry, babička, děda, a také kamarádi. Píšou mi hezké zprávy, to mě také posouvá kupředu. A určitě i fanoušci. To je úplně největší motivace.“ říká Galušková. Její sestra Karolína, letošní mistryně ČR, startovala v kategorii do 23 let.

Medailové ambice měla i singlkanoistka Tereza Fišerová, stříbrná z letošního seniorského mistrovství Evropy v Tacenu a i z Bratislavy. A také stříbrný juniorský kajakář Tomáš Zima. „Po závodě v Bratislavě jsem měl pár dní volna, ale hned další sobotu už jsem závodil na domácí trati v Roudnici. Byla to pro mě nová zkušenost, startovat jako jeden z favoritů, na takhle velkém závodě. Byl to závod, na který jsem se připravoval celou sezonu a vyšel nad očekávání. Pořád je totiž samozřejmě co zlepšovat.“ říká Zima.

Antonie Galušková / F: Alena Ceplová
Antonie Galušková / F: Alena Ceplová

Sobotní medailové žně pro český tým

Až pět medailí, čtyři zlata a jeden bronz, si vodní slalomáři připsali hned v pátečních soutěžích týmů. Zlatý pátek pro české barvy pokračoval zlatostříbrnou sobotou s finálovými jízdami kajakářů a kajakářek. Dvě stříbra putují do klanu Galuškových díky druhým místům Karolíny a Antonie.

Medailové žně odstartovala dvojice Albert Kašpar – Vojtěch Mrůzek v kategorii C2 do 23 let, kdy byli nejrychlejší z celého pole a připsali si evropský titul. „Je to krása, nepopsatelný pocit.“ okomentoval Mrůzek. „Chvilku jsme si na to museli počkat, ale dělali jsme, co jsme mohli a nakonec to vyšlo.“ dodal Kašpar. „Při semifinále jsme opět rozbili loď a byla tam menší díra, ale zalepili jsme to a ve finále perfektní.“ informoval Mrůzek.

Karolína Galušková / F: Alena Ceplová
Karolína Galušková / F: Alena Ceplová

V neoficiální kategorii C2 juniorů byla nejrychlejší česká posádka Jan Vrublovský, Petr Novotný.

Už v dopoledních semifinálových jízdách skončily sestry Galuškovy svorně na třetím místě. Sdílejí přitom jednu loď. Na úspěch z juniorského mistrovství světa navázala kajakářka Antonie Galušková stříbrem. V kategorii do 23 let těsně před Antonii přidala do rodinné sbírky stříbro i Karolína. „Jsem strašně ráda za svoji jízdu, jelo se mi fajn. Byly tam teda dva hloupé šťouchy. Po tom druhém jsem slyšela, že mám padesátku, ale nevěděla jsem o tom, tak jsem raději přidala a v cíli už nebyla. Tak jsem byla ráda. Musím říct, že bych si nezasloužila vyhrát se dvěma šťouchy, takže jsem ráda, i když to bylo těsné.“ zhodnotila Karolína Galušková. Předstihla ji jenom rakouská závodnice Viktoria Wolffhardtová.

Mladší ze sester Antonie opět útočila na nejvyšší příčky. „Do devatenácté brány se mi jelo naprosto, naprosto skvěle. Pak jsem tam v té bráně strávila více času, než jsem chtěla, ale věděla jsem, že mám medaili a jsem ráda, že vyhrála Laia Sorribes.“ radovala se stříbrná kajakářka mezi juniorkami.

Albert Kašpar - Jakub Mrůzek / F: Alena Ceplová
Albert Kašpar – Jakub Mrůzek / F: Alena Ceplová

Nedělní zlatý Heger, stříbrný Lhota a dva bronzy

V neděli (20. 8.) vybojovali čeští mladí vodní slalomáři na řece Lenně devět finálových míst. Závěrečný den ME juniorů a závodníků do 23 let přinesl hned čtyři individuální medaile. Bronz v kategorii do 23 let vybojoval kanoista Lukáš Rohan a juniorka Gabriela Satková. V kategorii C1 juniorů vybojoval zlato a stříbro Vojtěch Heger a Matyáš Lhota.

Mezi muži do 23 let vybojoval Lukáš Rohan bronzovou medaili a Václav Chaloupka dojel čtvrtý. „První půlka byla super a jelo se mi fakt dobře. Bohužel v tom středu mi to úplně nevyšlo a pak tam byla taková, řekl bych stěžejní, kombinace přejezdu z osmnáctky do devatenáctky, kde jsem v semifinále nechal hodně času. Teď mi to vyšlo dobře, ale při vjezdu jsem hodně bouchnul. Ale já jsem spokojený, protože když si vzpomenu, jak úplně zničený a úplně mrtvý jsem byl při výjezdu z poslední protivody. V poslední rovince jsem už jen doufal, že to ze sebe vymáčknu.“ okomentoval třetí Lukáš Rohan, kterýbral loni v Solkanu stříbro.

Vojtěch Heger / F: Alena Ceplová
Vojtěch Heger / F: Alena Ceplová

Další bronz přidala hned po Rohanovi Gabriela Satková v kategorii C1 juniorek. Eva Říhová vybojovala šesté místo. Vítězství vybojovala Vilarrublaová z Andory. „Vůbec jsem to dnes nečekala a nemám ani slo.“ řekla šťastná Satková. „Ta jízda byla trošku nejistá. Musím se přiznat, že nervozita tam trochu byla. Všechny jely přede mnou a slyšela jsem, jak rychlé časy měly. Jeden šťouch mě také trochu znervóznil, ale nakonec jsem to dotáhla a mám neuvěřitelnou radost.“ dodala Satková.

Silná generace roste mezi singlkanoisty, když čeští reprezentanti obsadili v juniorské kategorii první dvě místa. Vojtěch Heger doveze domů titul mistra Evropy. Matyáš Lhota stříbro. „Je to úplně úžasný úspěch a ještě tím, že jsme tam stáli na stupni vítězů společně, tak to bylo ještě umocněné. Myslím, že se mi podařilo vyrovnat se se stresem i po tom nevydařeném mistrovství světa. Myslím, že jsem si to dokázal srovnat v hlavě. Až na ten šťouch to byla v podstatě bezchybná jízda“ řekl Matyáš Lhota po zisku stříbra. „Před mistrovstvím světa dospělých je to dobrá motivace pro to, abych tam podal co nejlepší výkon.“

„Je to moje první velká medaile. Takže jsem strašně šťastný a ještě k tomu je to zlato… Loni se nám povedlo i v Solkanu, že jsme byli dva singlíři na bedně. Moje jízda byla dobrá, i když tam bylo pár malých chybiček, ale hlavně byla čistá, což bylo zásadní a stačilo to na výkon. Měl jsem tady mámu a bráchu s přítelkyní. Byla tady taková dobrá atmosféra, protože český tým je super.“ dodal Vojtěch Heger.

Matyáš Lhota / F: Alena Ceplová
Matyáš Lhota / F: Alena Ceplová

Ve finále singlkanoistek do 23 let mělo Česko až trojnásobné zastoupení v desetičlenném finále. Stupně vítězů tentokrát zůstaly bez našich závodnic, když nejlépe zajela čtvrtá Martina Satková. Hned za ní Jana Matulková a desítku uzavřela Tereza Fišerová. Zlato putuje do Španělska díky Miren Lazkanové.

Neděle se čtyřmi medailemi uzavřela medailovou bilanci na 13 kovů (8 individuálních a 5 týmových): 7 zlatých, 3 stříbra, 3 bronzy. Český tým se tak stejně, jako na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Bratislavě, stal nejúspěšnějším ze všech zúčastněných zemí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: