Morava — řeka bez front u jezů a dostatkem vody po celý rok

Morava — řeka bez front u jezů a dostatkem vody po celý rok

Řeka Morava už léta patří mezi letní vodácké klasiky. Zajímavých je hlavně 100 km z Hanušovic až do hanácké metropole Olomouce. Jako jedna z mála českých a moravských toků je Morava sjízdná celkem pohodlně po celý rok. I v obdobích největšího sucha je na většině úseků Moravy stále dost vody na příjemnou plavbu.

Nejdivočejší úseky řeky z Hanušovic, přes Rudu nad Moravou, do Postřelmova, si v létě většinou neužijete, pokud vydatně nezaprší, nebo pokud nevyrazíte brzy z jara. Řeka je tady velice citlivá na vodní stav, který se určitě vyplatí sledovat a když voda je, stojí za to si sem vyrazit. Svižný úsek plný rychlých peřejí a zatáček je perfektní. Pro majitele nafukovacích lodí platí, že by si k limitům sjízdnosti měli přičíst 10 cm.

Na Moravě s raftem
Na Moravě s raftem

Od soutoku Moravy s Desnou v Postřelmově je vody vždycky dost. Z tohoto místa, Na Pískáči v Postřelmově, startuje drtivá většina vícedenních plaveb. Rychlíci dojedou z Postřelmova do Olomouce i za 3 dny, ale běžná pohodová plavba spojená s výlety do okolí řeky zabere 5 dní.

Ukázka 3D mapy řeky MoravyUkázka 3D mapy řeky Moravy

Start a cíl vaší vodácké dovolené můžete kombinovat dle libosti. Podle vašich zkušeností, možností dopravy a času, který chcete trávit pádlováním, můžete začít a skončit na kterémkoli místě ze seznamu nástupních a výstupních míst. I když je Morava stále více ježděná řeka, budete na ní mít pocit soukromí. Ne zřídka budete pádlovat jejími vodami sami a vždy bez front u jezů.

Stále populárnější jsou jednodenní a dvoudenní plavby. Jako jednodenní plavbu zvolte určitě parádní úsek Mohelnice – Litovel. Dobré vlakové spojení vám vyřeší problém s dopravou a tento úsek nabídne vše podstatné z Moravy. Na dvoudenní výlety už jsme zase na startu v Postřelmově.

V Litovelském Pomoraví se podíváte do krásné přírody
V Litovelském Pomoraví se podíváte do krásné přírody

A v srpnu, v pokročilé vodácké sezoně je jednoznačnou jedničkou plavba Litovel – Olomouc. Otevírá se totiž hlavní tok pod Litovlí tekoucí skrz přírodní rezervaci a ten stojí za to.

Vody Moravy využívá k tréninku i vodácký oddíl v Litovli
Vody Moravy využívá k tréninku i vodácký oddíl v Litovli

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MÍSTA NA VAŠÍ PLAVBĚ

Kde se najíte a přespíte? Jak se tam dostanete?

HANUŠOVICE – nouzové tábořiště, hospoda, obchod, vlakRUDA NA MORAVOU – tábořiště, hospoda, obchod, vlakPOSTŘELMOV – tábořiště, hospoda, obchod, vlakVILA HÁJ – tábořiště, hospodaMOHELNICE – tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobusNOVÉ MLÝNY – tábořiště, hospodaLITOVEL – tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobusHYNKOV – tábořiště, hospoda, obchod, autobusHORKA – hospoda, obchod, vlak, autobusOLOMOUC – tábořiště, hospoda, obchod, vlak, autobusPro zapůjčení lodí doporučujeme půjčovnu IN LIFE – www.in-life.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: