MS Deep Creek

MS Deep Creek

Na Mistrovství světa ve vodním slalomu se Čechům nepodařilo zopakovat úspěchy z loňského mistrovství v pražské Troji. Z amerického Deep Creeku si nepřivezli žádnou individuální medaili, přestože k ní hned několikrát chyběl jen kousek.

Kajakáři Vavřinci Hradilkovi se nepodařilo obhájit zlato z minulého roku. Hradilek se hned v úvodu sezony nevyvaroval zdravotním komplikacím a velkou část sezony tak musel vynechat. Na Mistrovství světa v Deep Creeku dojel na dvacátém druhém místě. „Od začátku mě to tady baví, škoda, že to nevyšlo. Odjel jsem jen pár závodů, můžu být rád, že se hýbu a krk je v pohodě,“ prozradil Hradilek. „Příští rok se budu muset poctivě připravit na nominaci, abych mohl obhajovat výsledky z minulých let,“ dodal stříbrný olympionik z Londýna.

Ani další dva čeští kajakáři na medaili nedosáhli, přestože Jiří Prskavec je letošní mistr Evropy a Vít Přindiš vicemistr. Prskavec dojel nejlépe z českých kajakářů, na osmnáctém místě. „Nahoře se mi jelo krásně, tak jsem to chtěl pojistit, ale bohužel jsem se tam v jedné protivodě skoro převrátil, měl jsem tam šťoucha, ale i tak jsem si říkal, že to bude stačit. Pak ale na další brance jsem jel jinou stopou, než jsem chtěl, přišla další protivoda, foukl mi do toho vítr a dostal jsem šťoucha. Dolu jsem asi jel hodně rychle, ale s třemi chybami člověk nemůže myslet na finále,“ popisoval jízdu mladý závodník.

Naopak Přindiš měl svou jízdou finále pojištěné, ale sporně projetá protivoda a konečný verdikt rozhodčích v podobě padesátivteřinové penalizace českého závodníka odsunuly daleko za brány finále, na třicáté páté místo. Přesto čeští kajakáři výsledky během celého roku už dokázali, že ke světové špičce rozhodně paří.

Nejlepším českým umístěním v individuálním závodě bylo čtvrté místo. Těch Češi dosáhli hned ve dvou kategoriích. Štěpánce Hilgertové se nepodařilo navázat na letošní dvě medaile ze světových pohárů, přesto byla jedinou českou zástupkyní v kajakářském finále. Sama Hilgertová si byla vědoma několika chyb, proto ji čtvrté místo částečně mrzelo.

Druhou “bramborovou medaili“ přidala singlkanoistka Kateřina Hošková. „Chtěla jsem být do 5. místa, medaile by byla o hodně lepší, ale bramborová se taky počítá. Zatím jsem ještě trošičku nespokojená, ale časem budu ráda i za 4. místo. Teď mě konečně čeká nějaký odpočinek, o přípravě jsem ještě nepřemýšlela a teď ani nechci přemýšlet o pádlovaní. Přišlo mi, že jsem jela docela dobře, ale čas tomu neodpovídal, tak se asi budu muset zeptat trenéra, jak to vypadalo ze břehu. Tlak jsem si nepřipouštěla, chtěla jsem zajet dobře kvůli sobě. Líbilo se mi to tady, výsledek byl o hodně lepší, než v Praze, tak jsem spokojená,“ řekla mistryně světa z roku 2011.

Kajakářky i singlkanoistky vyhrála dvacetiletá Jessica Foxová z Austrálie.

Největší drama proběhlo v deblkanoistech. Posádka Jonáš Kašpar a Marek Šindler dojeli do cíle finále s famózním časem, který by v semifinále stačil na zlato. Na to by stačil i ve finále, a to i přes dvouvteřinovou penalizaci. Ta se ale po několika minutách změnila na penalizaci padesátivteřinovou a českou posádku odsunula na deváté místo. Sami závodníci si chyby vědomi nebyli, proto byli z výsledku trochu zklamaní, zejména když zajeli nejlepší jízdu sezony.

Nějaké ty medaile si ale Češi z Deep Creeku nakonec přecijenom přivezli. „Dali jsme do toho všechno a je z toho medaile,“ radoval se Prskavec, který spolu s Přindišem a Hradilkem v hlídkách vybojoval stříbro. „Každá medaile je krásná a porazili nás jen Francouzi, kteří brali i všechny tři individuální medaile, takže jsme tak trošku i vyhráli,“ smál se Hradilek. „Pro ty, co jim nestačí medaile z hlídek, odkazuji, ať si počkají na příští rok a fandí nám dál. My vám ty individuální medaile zase přivezeme,“ sliboval loňský mistr světa.

Také singlířksá hlídka ve složení Vítězslav Gebas, Michal Jáně a Jan Mašek si z Ameriky odvezla stříbro. Naši reprezentanti nestačili jen na Slováky. „My jsme parta, takže vždy když startujeme, chceme medaili, s motivací tedy problém nebyl,“ řekl po závodě Jáně.

Titul konečně vybojovali české singlkanoistky Kateřina Hošková, Martina Satková a Monika Jančová, které tak vylepšily stříbro z minulého roku.

Deblkanoisté Kašpar – Šindler, Karlovský – Jáně a Koplík – Vrzáň v hlídkách skončili třetí.

Foto: Martin Kovařík, Tomáš Dvořák, Jakub Vrzáň

Oficiální výsledky MS 2014

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: