Na Lipensku jako v Zermattu – bez aut

Na Lipensku jako v Zermattu – bez aut

Ano, přesně tak. Všichni víme, že hromadná doprava je pohodlná, bezstarostná a ekologická. A vědí to i vodáci, cyklisté a pěší turisté, kteří k cestě za novými zážitky nevyužívají vlastní auto, ale jezdí Jihočeským vodáckým autobusem. Už pátou sezónu!

Jihočeský vodácký autobus

Protože tamní hromadná doprava nabírá na popularitě, vyjede na úzké horské silničky až 14 spojů denně. A ve špičce pojedou autobusy na trase Český Krumlov – Rožmberk – Vyšší Brod každých 60 minut.

A nelekejte se slova „vodácký“ v názvu. Ano, u přepravy vodáků na začátek plavby po Vltavě to začalo. Ale přistoupit na palubu autobusu můžete i bez toho, aniž byste mávali pádlem nad hlavou. S kolem vás bus přepraví třeba až na nejvyšší místa Lipenska. A jako turistům vám umožní vyrazit na výlet dál, než by to zvládly pouze vaše vlastní nohy.

Modrá linka vás přepraví na začátek plavby

Zapomeňte na manévry s rozmisťováním aut podél řeky a hledáním parkování. Prostě zaparkujte na poslední štaci, nasedněte do vodáckého autobusu a vydejte se na řeku.

Břehy Vltavy mezi Boršovem a Vyšším Brodem brázdí autobusy od rána do večera – až 6x denně v obou směrech. Staví v blízkosti kempů a vodáckých půjčoven – abyste to na řeku měli, co by pádlem dohodil.

Po roční pauze budou autobusy opět stavět na zastávce nad Kempem Nové Spolí. A v červnu navíc přibude úplně nová vodácká zastávka v Kempu Vltava – mezi Krumlovem a Vyšším Brodem.

Zelenou a žlutou linkou za hranice vlastních možností

Kdekoliv podél Vltavy nebo Lipna nasedněte do Jihočeského vodáckého autobusu a cestou zpět – v sedle kola nebo pěšky – poznejte dvakrát tak velký kus Lipenska.

Zelená linka vás 4x denně sveze po levém břehu Vltavy – z Rožmberka, přes Lipno nad Vltavou, Frymburk, Horní Planou na Jelení Vrchy. V pohorkách tam prozkoumáte Medvědí stezku nebo šlápnete do pedálů podél Schwarzenberského kanálu.

Jihočeský vodácký autobus 2018

Žlutá linka vyjíždí 2x denně z Horní Plané. Přes Frymburk a centrální parkoviště v Lipně nad Vltavou (u lanovky) vás vyveze až 300 metrů pod Vítkův hrádek. Takhle vysoko se  žádným jiným autobusem nedostanete.

Mezi autobusy můžete libovolně přestupovat. Obě linky se potkávají v Lipně nad Vltavou – na centrálním parkovišti, odkud odjíždí autobus ke Stezce korunami stromů.

Autobusem lze svézt i kola
Autobusem lze svézt i kola

Bez dlouhého čekání přesednete na vlak

Auto vlastně nepotřebujete ani k cestě na Lipensko. Jízdní řád vodáckého autobusu navazuje na dálkové a osobní vlaky v Boršově nad Vltavou, Českém Krumlově a Českých Budějovicích.

Ukončete nástup! Odjíždíme
Ukončete nástup! Odjíždíme

Jízdenky si koupíte… vlastně úplně všude

Nejen on-line a u řidiče autobusu, jak jste byli dosud zvyklí. Ale zajímavou novinkou je pilotní projekt předprodeje jízdenek ve vybraných kempech a půjčovnách. Aktuálně jízdenky seženete v půjčovně lodí Petr Putzer ve Vyšším Brodě, půjčovně Cesta Sport ve Vyšším Brodě, Zlaté Koruně, v rožmberském infocentru a v kempu Vltava. Zatím se jedná o pilotní projekt, který se časem rozšíří i na další místa podél Vltavy. Už teď ale zase o fous zpříjemňuje vodákům cestování podél řeky.

S rezervací jízdenek si pospěšte, bývá plno
S rezervací jízdenek si pospěšte, bývá plno

O místa je boj. Jízdenku si kupte předem

Zájem o cestování Jihočeským vodáckým autobusem neustále roste. Takže pokud raději při cestování nechcete stát, kupte si elektronickou jízdenku nebo jízdenku v předprodeji, které vám garantují místo k sezení. Cestující s elektronickými nebo předem zakoupenými jízdenkami odbavují řidiči autobusu přednostně. Samozřejmě na zastávce nikdy trčet nezůstanete. Maximálně si v autobuse postojíte.

Tak ukončete nástup. A užijte si dovolenou v okolí Lipna a Vltavy.

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Pozor na jednu maličkost – lokálku z Budějovic přes Krumlov k Lipnu, stejně jako tratě na Vimperk a do Volar provozuje GWtrain jednovozovými motorovými soupravami a už teď to vypadá, že mají kapacitní problémy. Navíc mají ¨veselé“ přepravní podmínky, takže můžou kdekoliv a kdykoliv vyklopit každého z libovolné příčiny s mastnou pokutou.
Vodácké autobusy z tohoto článku jsou patrně reakcí na omezené možnosti železničního dopravce GWtrain.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: