Na Vltavě letos opět přivítají vodáky originální vratné kelímky

Na Vltavě letos opět přivítají vodáky originální vratné kelímky

Jedu vodu, ekologický projekt ochrany Vltavy před znečišťováním návštěvníky na nejfrekventovanějším úseku vodácky mimořádně populární české řeky, bude letos pokračovat.

Zálohované vratné kelímky, které se staly jeho symbolem, získají nový design a na trase přibudou místa, kde si je budou moci vodáci za padesátikorunovou zálohu obstarat. I v letošním roce budou mít vodáci u nejnebezpečnějších jezů k dispozici zdravotnickou první pomoc.

„Společně s vodáky, obcemi a dalšími partnery se nám v rámci loňského pilotního projektu povedlo významně snížit množství odpadků, které běžně končily v řece. Vltava je v letní sezóně návštěvníky velmi zatížena, takže naší hlavní filozofií je snaha vracet přírodě formou nových moderních služeb a investic alespoň část toho, co ji tato zátěž bere,“ uvedl jeden z autorů projektu Jedu vodu Martin Pavljuk.

Také letošní pokračování tohoto záměru si za svůj hlavní cíl klade maximální čistotu řeky a břehů kolem. Projekt Jedu vodu letos aktivně podpořila Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) v rámci svého projektu „Jižní Čechy pohodové“. S logy obou programů se vodáci a nejen oni, setkají na originálních „pohodových“ vratných kelímcích. Čtyři postavičky z obrázku na nich přímo vyzývají k tomu, aby si je vodáci pořídili a pak si ho třeba i odvezli domů jako suvenýr. Za jasné oblohy symbolizují rozjásanou dovolenou na lodi u vody.

„Aby vodáky letos akce zaujala stejně jako loni, připravili jsme pro ně i další novinky,“ prozradil Pavljuk, který je přesvědčen, že takzvaný „pohodář“ kelímek se stane symbolem a pomocníkem všech, kteří nechtějí znečišťovat vltavskou přírodu.

„Projekt jedu vodu zapadá do strategie podpory a propagace čistého turistického ruchu v regionu a sám o sobě plní hned několik úloh. Přispívá k ochraně životního prostředí v okolí Vltavy, která je velmi cenným přírodním skvostem kraje a současně reprezentuje zkvalitňování služeb pro turisty v regionu,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Projekt Jedu vodu na Vltavě realizuje skupina tří podnikatelů. Zaměřila se na zavedení vratných kelímků na nápoje, větší čistotu kolem řeky a zdravotnickou pomoc vodákům. Akci podporuje Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR), Povodí Vltavy, radnice v Rožmberku nad Vltavou, Větřní a v Boršově, Český červený kříž a další subjekty. Pozitivně reagují majitelé či provozovatelé občerstvení či kempů, kteří se podílejí na výdeji i odběru vratných kelímků. Organizátoři věří, že jejich počet postupně poroste.

JEDU VODU

Martin Pavljuk
e-mail:
[email protected], [email protected]
tel.: +420 727 938 381
www.facebook.com/jeduvodu
www.jedu-vodu.cz
www.nicknack.cz

Projekt financuje i zdravotnickou pomoc na kritických místech kolem řeky

K partnerským stanicím organizátorů akce Jedu vodu za čistou řeku na Vltavě letos přibudou další zastávky a kempy. „Těší nás, že se projekt osvědčil. Vítáme i podporu Jihočeské centrály cestovního ruchu. Chceme, aby měli všichni dobrý pocit z výsledku této akce a prostředí kolem řeky se dál zlepšovalo,“ dodal Pavljuk.

Dalším krokem k čistší Vltavě budou letos velké igelitové pytle a s nimi související soutěž. Kdo naplní padesátilitrový pytel odpadem, který za jízdy nasbírá v řece, může za jeho odevzdání na partnerské stanici získat tričko s logem 2017 nebo dva míchané nealkoholické nápoje. Zkušenosti z loňska letos zúročí i zdravotnická služba. Ta představuje významnou pomoc. Vždyť loni řešila i sedm úrazů denně. Jejího zajištění se chopí skupina kolem zkušeného vodáka a záchranáře Martina Pöschla. Chybět opět nebudou mobilní toalety, kterých bylo loni kolem řeky rozmístěno 25. Zmíněné aktivity hradí organizátoři z propadlých záloh na kelímky.

Další novinkou bude vodák Šrot. Zápornou postavu vymysleli tvůrci projektu jako příklad toho, jak se vodák chovat nemá. Kampaň „Nebuď Šrot“ bude vodáky provázet po řece.

Na projektu se v loňském roce podílely Lesy České republiky a Povodí Vltavy. Spolupracovat mohly i radnice měst a obcí na trase. Někde starostové váhali, nejspíš čekali, jak vše dopadne. V Rožmberku, Boršově a ve Větřní měli pochopení a akci plně podpořili. O tom, že jsou vratné kelímky užitečné, se například přesvědčili i návštěvníci největší akce léta pořádané při příležitosti olympijských her v brazilském Riu – Rio Lipno. I tam byly vratné kelímky s klipem k dispozici.

Zkušenosti čtenářů

Karelhynekmácha

Kolik ta sranda stojí?Myslím ten projekt.

Ondra

Ty fotky jsou děsné.
Připojuji se k dotazu, kolik toto stojí a hlavně kdo to konkrétně platí (v článku velmi obecné). A hlavně komu?
Kdo z veřejných peněz přímo podporuje chlastačku na řece? Neměla by se konzumace alkoholu spíš postihovat? Která bude další řeka? Nebo už je?

Jedu Vodu - Martin

Zdravím Vás bratří  abstinenti 🙂
Tak na té první fotce si osobně vezu nealkoholické mojito a na té druhé vlastně ani naše kelímky vidět nejsou proto jí měníme a děkujeme za upozornění.
Projekt JEDU VODU se rozhodně nesnaží represivní kampaní nebo prudérní formou nikoho moralizovat, nebo volat po“ suché Vltavě“. Represe sledování a šikany je dle našeho názoru v Čechách novodobě až příliž. Spíše se snažíme upozornit na negativní důsledky používání jednorázových plastů a pet lahví v přírodě. A také se snažíme zlepšit úroveň služeb v kempech a zastávkách, neboť je dobře známo, že člověk se jinak chová ve 4.ce na nádraží a jinak v 5* hotelu.
Kdo to platí?  Finálně to platí sami vodáci, když si nevyzvednou zálohu za kelímek zpět a odváží si kelímek s obrázkem a ročníkem´, jako vzpomínku na dovolenou.
Některé dílčí aktivity projektu, jako je umístění WC a jejich nepřetržitý servis a činnost záchranáře pomohl zaplatit Jihočeský Kraj a osvětovou motivační kampaň o chování na řece a březích , o které bude řeč příště pomohli zaplatit LESY ČR.
S pozdravem Ahooj vodě,  lesu a střízlivosti zdrar!
Martin Pavljuk – Autor projektu

David

Jednoznačně dobrý počin, který je potřeba podpořit, aby se mohl projekt dále rozvíjet a situace na Vltavě se zlepšovala.

michal

Zákon č. 114/1995 Sb. Zákon o vnitrozemské plavbě
mimo jiné praví:
(3) Vůdce plavidla nebo člen posádky plavidla se dopustí přestupku tím, že
a) v rozporu s § 25 odst. 7 neoznámí plavebnímu úřadu změnu údajů uvedených v průkazu způsobilosti, nebo nepředloží průkaz způsobilosti plavebnímu úřadu k provedení zápisu změny údajů do průkazu,
b) v rozporu s § 25 odst. 9 nemá u sebe při plavbě na plavidle průkaz způsobilosti nebo platný lékařský posudek, nebo
c) v rozporu se zákonem upravujícím opatření k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami
1. vede plavidlo nebo vykonává činnost spojenou s plavbou ve stavu, ve kterém je jeho schopnost k vedení nebo k vykonávání uvedené činnosti ovlivněna požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky, nebo
2. při vedení nebo obsluze plavidla se odmítne podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky.
Celý projekt lze posuzovat jako podporu a nabádání k porušování výše uvedených ustanovení zákona.
HOWG

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: