Nida čeká na české vodáky

Nida čeká na české vodáky

Možná někdo z vás nemá ještě jasno, kam se vydat na letní vodáckou dovolenou. Pro ty, kteří mají rádi pohodu líných toků v krásné přírodě a řeky, které nejsou přeplněné vodáky, bude určené téma 3. čísla HYDROmagazínu. Jsou to polské řeky. Než se vám HYDRO dostane do ruky, podívejte se na článek popisující polskou Nidu, který byl uvedený ve 3. čísle HYDRA 2008.

Nejlépe je zahájit plavbu na [b]Bílé Nidě[/b] v městě Mniszek (www.kajakiem.pl – půjčovna lodí, doprava, parking) u silnice č. 728 Jędrzejów – Małogoszcz, odkud to máme 121 km do Visly. Bílá Nida z luk vtéká mezi vápnité zalesněné pahorky, jejichž výška přesahuje 300 m n. m. Ve svém středním a dolním toku pak protéká komplexem luk.

Města, která míjíme, jsou od řeky dost vzdálená, protože řeka často zaplavuje své okolí. Nida se liší od řek severního Polska, kde mnohdy dva dny nevyplouváme z lesa. Tady plujeme řekou tvořící meandry, která nám chce ukázat mnoho rozmanitých pohledů – pahorky, louky a občas i ojedinělý strom.

Je lhostejné, odkud vyplujete, protože nakonec stejně skončíte ve Visle. Když zjistíte, že jsou oba břehy od vás najednou asi třikrát tak daleko, nepokračujte, neboť jste v řece Visle a další zastávkou už by bylo Baltské moře. Nejlépe je skončit u vesnice Raj na levém břehu za protipovodňovou hrázi, tam najdete cestu, po níž můžete lodě pohodlně odvézt.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: