O české slalomové reprezentaci je rozhodnuto

O české slalomové reprezentaci je rozhodnuto

Tvrdé boje během druhého nominačního víkendu na Trnávce rozhodly o složení reprezentačního týmu pro rok 2014, účasti na ME ve Vídni a na prvních třech závodech světového poháru. V reprezentaci je oproti minulým letům několik změn v podobě mladých závodníků. V letošním roce neuvidíme na světových závodech nejvyšší úrovně Ježka, Ornstovou ani Michala Jáněho.

Dramatický boj o polední volné místo v kategorii kajakářů vyhrál Vít Přindiš. Ze čtyř závodů dokázal ve dvou zvítězit a jednou bral stříbrnou medaili. Svojí cestu k „reprezentačnímu tričku“ si ale značně zkomplikoval, když hned v druhém závodě v Troji minul branku a přišel tak o dobré umístění ve finále. Tento závod si tak musel pomyslně škrtnout a spoléhat na dobrá umístění na Trnávce, kterých se mu nakonec podařilo dosáhnout. Doplnil tak v týmu svého tréninkového parťáka Vavřince Hradilka a Jiřího Prskavce, kteří byli do reprezentace přednominováni díky medailím z loňského mistrovství světa.

Díky přednominaci si Hradilek mohl dovolit vynechat závody na Trnávce, přestože měl v plánu jet. „Můj přístup k závodům se nezměnil kvůli přednominaci, ale zdravotnímu stavu. O víkendu jsem nejel, protože mě bolel krk,“ zdůvodnil Hradilek, proč na Trnávce s výjimkou jedné jízdy nestartoval. Černý Petr v podobě čtvrté příčky připadl letos na Ondřeje Tunku, který však nesplňuje kritéria reprezentace a tak místo získal Jan Vondra. Ten má zaručený start na prvních třech závodech světového poháru v Lee Valley, Tacenu a Praze.

Ve složení reprezentace v kategorii C1 jsou oproti minulému roku hned dvě novinky. Dodnes bezkonkurenčně nejúspěšnější český singlakonoista Stanislav Ježek na Trnávce nedokázal obhájit svojí výkonnost a dvě sedmá místa ho odsunula mimo reprezentaci. Naopak velkým překvapením byl Lukáš Rohan, syn bronzového deblkanoisty z OH v Atlantě Jiřího Rohana. Tomu se nečekaně podařilo v celkovém žebříčku probojovat mezi první tři závodníky. K vyjetí ME ve Vídni mu značně pomohlo sobotní vítězství z Trnávky. „Nevím proč, ale vždy se mi tady jezdí dobře. Je to těžká voda a musíte trať sledovat celou dobu. Tady není prostor na chyby, tak jsem měl štěstí, že jsem jel čistě,“ řekl po svém sobotním vítězství Rohan pro Českou televizi. Loňský juniorský mistr světa a Evropy si tak v letošním roce poprvé vyzkouší start na ME seniorů a světových pohárech.

Druhým „staronovým“ reprezentantem je Jan Mašek, který si tým po roční pauze opět dokázal vyjet. V celkové nominaci byl dokonce jasným vítězem. „Největším překvapením nominačních závodů pro mě byl Mašoun a celková vyrovnanost kategorie C1 muži,“ říká Hradilek o bojích v této kategorii. Jeho slova dokazuje například to, že místo v týmu nedokázal obhájit loňský medailista ze světového poháru Michal Jáně. Reprezentaci se nepodařilo vybojovat ani dalšímu výbornému závodníkovi Dukly Tomáši Rakovi, přestože v prvních minutách po závodu si všichni mysleli opak. Rak byl po nedělním finále původně na prvním místě, což by pro něj znamenalo reprezentaci. Dodatečně mu ale byla připsána dvouvteřinová penalizace, která ho odsunula na pátou příčku. Jeho místo v reprezentaci tak získal právě Rohan. Jediným singlířem, který si dokázal obhájit své místo v reprezentaci, je Vítězslav Gebas.

Také v kategorii žen je nováček. Přestože měla Veronika Vojtová ve výsledné nominační tabulce shodný počet bodů s Karolínou Galuškovou, podle dodatků nominačních kritérií nakonec v nominaci skončila třetí a bude startovat na ME ve Vídni. Vojtová v reprezentaci po dvou letech vystřídala Evu Ornstovou. Není velikým překvapením, že i v letošním roce se podařilo vyjet si tým první dámě vodního slalomu v České republice – Štěpánce Hilgertové. Ta bude naši zemi reprezentovat už po 25. Hilgertová měla nominaci dobře rozjetou už po víkendu v Troji a na Trnávce jí stačilo zajet jediný dobrý výsledek. Své místo v reprezentaci obhájila i Kateřina Kudějová. Karolínu Galuškovou na světových soutěžích přesto uvidíme, a to přinejmenším na prvních třech závodech světového poháru.

Novopečení mistři světa do 23 let Jonáš Kašpar a Marek Šindler si hned první závod nominace škrtli, když si díky padesátivteřinové penalizaci nevyjeli finále. V dalších závodech už předvedli své kvality a nikdy neskončili hůř než na medailové pozici. Jejich tréninkoví kolegové z Dukly Ondřej Karlovský a Jakub Jáně měli naopak reprezentaci jistou už po sobotním závodě na Trnávce. „Konečně se můžeme začít pořádně připravovat na Mistrovství Evropy ve Vídni. V pondělí hned odjíždíme na týdenní soustředění do Rakouska,“ řekl po sobotním vítězství na Trnávce Karlovský. Naší doteď nejlepší deblířskou posádku Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka, kteří v loňském roce ukončili kariéru plnou úspěchů, letos v reprezentaci nahradí závodníci USK – Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň.

I v letošním roce obhájila své prvenství v kategorii C1 žen Kateřina Hošková. Ta strávila zimu přípravou a tréninkem dětí na Novém Zélandu. Že jí příprava u protinožců prospěla, dokazuje její převaha nad ostatními závodnicemi. Ze čtyř závodů dokázala dvakrát vyhrát. Jednou jí o vítězství připravila Monika Jančová, podruhé teprve juniorská závodnice Martina Satková. Tyto dívky měly v konečné nominaci shodný počet bodů a obě budou startovat kromě světových pohárů také na ME ve Vídni.

Splněním nominačních kritérií si první tři závodníci v každé kategorii zajistili účast na prvních třech závodech světového poháru a ME ve Vídni. Na další závody si ale musí své místo v reprezentaci potvrdit účastí ve finále na jednom ze závodů. V případě, že se tak nestane, se o neobhájená místa pojede 12.- 13. července donominace v Českém Vrbném. Tam si budou moct zbylí závodníci ještě dodatečně vyjet účast na posledních dvou závodech světového poháru a MS v Deep Creek v USA, které se uskuteční v půlce září.

Fotogalerie ze sobotních závodů
Fotogalerie z nedělních závodů

Foto: Jan Homolka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: