O vodě

O vodě

Dnes vydáváme na našem vodáckém webu trochu netradiční „článek“. Ono se v podstatě ani tak nejedná o článek, jako spíše o dopis, který nám před nějakým časem poslala naše čtenářka Jana „Borůvka“ Mrskočová. O čem píše? Samozřejmě, že o vodě.

Mluví se o ní, zpívá se o ní, je součást našich těl, musíme ji pít každý den. Ano, řeč je jak jinak než vodě. O vodě už toho bylo napsáno dost, ale chyběl mi článek napsaný pro tento námi obdivovaný živel, pro vodu. Tímto otevřeným dopisem bych proto chtěla poděkovat vodám řek, jezer i moří, protože si to zaslouží a protože poděkování často opomíjíme. Také má být výzvou pro zamyšlení o našem vztahu k vodě. Chováme se k ní opravdu tak, jak si zaslouží?

Krátká rozcvička, sedám do svého kajaku, natahuju šprajdu a oplachuju si obličej prvními kapkami vody- tento rituál už má člověk skoro zažitý, přesto to bývá první setkání tváří v tvář vodě. Vodě, živlu, se kterým jsem se rozhodla jako už tisíce dalších bojovat i hrát si, prát se i nechat se svést. Prvních pár záběrů a ptám se řeky, jestli mě dnes sveze, nebo jestli bude můj nepřítel, nikdy nevíte… „Tak co holka, půjde to dnes nebo ne?“ brblám si pod vousy a rukou popleskávám po hladině. A nezapomínám jí poděkovat za to, co mi dává. Na vodě není prostor na starosti okolo, na všední záležitosti. Prostě je odložíte na břehu, jedna část osobnosti vypne a je třeba vyladit se na intuici, na vnitřní pocity, aby si člověk nerozbil kokos. Voda to ví a poslouchá, prověřuje naši bdělost a občas dá o sobě pěkně nahlas znát. Nutí nás být sám se sebou, svádět vnitřní boj, věřit si, učí nás pokoře. A také vybírá lidi. Neznám mnoho zarytých vodáků, které by tento živel neprověřil. Tuto zvláštní sortu lidí – vodáků poznáte, ať už pojedete na světě kamkoliv.

A jak to dělá? Pointa je v tom, že voda čistí, ať chcete nebo ne. Odplavuje staré bahno a nánosy, co tam nepatří, smete i naše staré zármutky a temné stránky. Kolikrát mi opláchla slzy z obličeje, jakoby chtěla říct: „Už se netrap, co ti na tom záleží.“ Utěšovala mě, když bylo zle a jak dlouhé chvíle jsem vydržela pozorovat kapky tříštící se v peřejích, poletující všude kolem. Fascinující. Za co ji hlavně vděčím, jsou přátelé, které mi přinesla, kamarády, jimž stoprocentně věřím, mohu se na ně spolehnout a budou se mnou pádlovat snad navěky. A v neposlední řadě jsou to společné zážitky, které nám cestování za naší touhou přináší a na které se už nezapomíná.

Proto bych chtěla vyzvat všechny z vás, kteří to ještě nezkusili. Promluvte k vodě (nemusí to být zrovna před davem turistů čekajících u jezu na Vltavě). Můžete si být stoprocentně jistí, že to, co řece pošeptáte, si nechá sama pro sebe jako tajemství. A hlavně ji nezapomeňte poděkovat za to, co nám všem bere i dává. Věřím, že toho druhého je více. Jinak bychom zde přeci tak rádi netrávili svůj volný čas nebo ne?

Viva la Agua!

Borůvka

Zkušenosti čtenářů

nemam

představa borůvky, jak si brblá pod vousy mě baví :D,

ale teď vážně. moc pěkně napsáno. více přírody a pokory a vody do života lidí a naše společnost se zaručeně zlepší. vyhlašuji vodní obrodu 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: