Odvaha přenést

Odvaha přenést

Téma čerstvě vydaného zimního HYDRA 1/12 jistě potěšilo všechny extrémní jezdce a milovníky adrenalinu, kterých je mezi námi čím dál tím víc. Všichni, kdo se touží odvážně vrhat dolů z vysokých vodopádů najdou v HYDRU svoje velké vzory. Zbylo nás ale ještě pár takových, kdo až tak úplně netoužíme zřítit se z vysokého vodopádu do zpěněné vody a doufat, že to přežijeme. My, co se máme docela rádi a možná se i tak trochu bojíme výšek nebo bouřící vody, ale taky můžeme dokázat svoji odvahu. Aby se na nás ve stínu požíračů adrenalinu úplně nezapomnělo, připomeňme si, že i my máme své velké vzory, kterým se chceme podobat. No řekněte, kdo z vás by nechtěl být jako Fantomas?

Obnašečem mého kalibru se člověk nestává jen tak. To se člověk musí umět narodit s velkou dávkou talentu a ten talent je třeba dobře rozvíjet. Obnášení je životní styl. Ta přicházející úleva, když se nad bouřící peřejí rozhodnete přenést, ten spadlej kámen ze srdce, to uvolnění, které vžene do všech zákoutí vašeho organizmu pocit naprostého štěstí, to vše vás ujistí, že vaše volba je správná. Přenesu to!

Borec

Všechno to začalo, když jsem dostal rozum. Do té doby jsem se řadil mezi ty pošuky a slaboduché jedince, co jezdí pádlovat pouze proto, aby sjeli nějaké těžké úseky a exponovaná místa. Po hlavě a s nevysvětlitelnou chutí jsem se vrhal do rozbouřených extrémních vod, zablokovaných kataraktů, technických průjezdů a průskoků. Dokonce i sem tam nějaký ten vodopád jsem si skočil. Ale jak jsem říkal. S tím je od příchodu rozumu konec. Našel jsem si zalíbení v mnohem zajímavější činnosti. Obnášení přináší spoustu radostí. Asi největší z nich je pocit zadostiučinění poté, co váš jedoucí kamarád dostane při průjezdu peřejí nakládačku. Vy ho odlovíte a při vytahování na břeh ho pokáráte větou: „Já ti to říkal.“ Hned nato můžete udýchaného přítele přesvědčit o své pravdě o přenášení, a získat tak další spřízněnou duši. Kujte železo, dokud je žhavé, a na další obnášení nebudete sami. Další nespornou výhodou obnášení je, že si vlastně můžete udělat čárku za sjetou řeku – páč to se taky počítá – a pak se bezostyšně vychloubat cizím peřím. A v neposlední řadě nepotřebujete zas až tak dobré a dravé vybavení – i když, samozřejmě, dobrý hadry dělají lepší image, což se pak hodí při zmiňovaném vychloubání.

Hlavně s rozmyslem

Pro přenášení jsou samozřejmě důležité dobré boty. Oblečení volíme podle náročnosti okolního terénu přenášené řeky. Například na Korsiku se nevyplatí teplé, nové a dobře vypadající hadříky. V machii stejně nejsme moc vidět a hrozí roztrhání textilie. Navíc tu bývá dost teplo a věřte, že se při prodírání pichlavými křovisky dost zapotíte. V Piemontu jste naopak na hladkých skalách dost viditelní a nastavíte-li se do záběru fotografa, který snímá projíždějícího pádlistu, přihřejete si v luxusním hydru svou vytouženou polívčičku. Omylem začínajících obnašečů je snaha vybavit se na obnášení nějakými pomůckami, jako jsou karabiny, osmičky, lana či smyce. Omyl. Při lehkém přenášení byste tahali velmi těžkou loď plnou nepotřebných krámů. Dojde-li na extrémní šestkové přenášení, půjčíte si „železa“ a lana od těch, co jezdí po vodě a váha lodi je až tak netrápí.

Dlouhohrající deska

V závěru si pojďme přiblížit nejdůležitější dovednost obnašeče – umění nasadit správnou dlouhohrající desku. Odůvodnění (pozor, neplést s výmluvou) pro přenášení vybraného místa. Už při prohlížení jasně a zřetelně hovoříme o peřeji v superlativech. Používáme často slova brutální, masakr, nářez, klidně i tekutá smrt. Tím pěkně podryjeme morál skupiny a je pravděpodobné, že v obnášení nezůstaneme bez parťáka. Takto psychologicky působíme hlavně na slabší jedince, kteří se prozradili například kousáním nehtů nebo lehkým třesem a kroucením hlavou či vystrkováním spodního rtu. V žádném případě neříkám nikomu, že na to nemám. Tím se akorát shodím. Vhodné je odůvodnění formulovat jemněji. Dobře zní věty typu „Dneska se na to necítím, sakra!“, s tím že kladu důraz na slovo dneska a sakra. Slovem sakra navíc vyjádřím lítost nad tím, že „musím“ obnést. Mezi odůvodňovací favority patří také prohlášení „Nejsem tady naposled.“

Fyzická příprava

Nemyslete si ale, holenkové, že přenášení je nějakej relax nebo snad dokonce srabárna! Obnášení peřejí je skoro vždy fyzicky mnohem náročnější než jejich prostoduché proplouvání, kterému se tak bezostyšně oddávají vaši kamarádi. Na přenášení musíte mít nejen rozum a morál, jak jsem už vysvětlil, ale taky vynikající fyzičku! Zatímco se bezmozci vrhají vstříc nejistému osudu do peřejí, nadnášeni vodou a chráněni svou lodí, obnašeči musí vyrazit po svých, a ještě k tomu táhnout celý svůj majetek na bedrech.

Správná a všestranná sportovní příprava špičkového obnašeče by tedy neměla plýtvat časem na pádlování, a místo toho se zaměřit na trénink zvedání těžkých břemen, dlouhé pěší túry a určitě neškodí ani bouldrování či horolezecká průprava. Zvládnete-li dobře techniku obnášení, určitě tomuhle sportu taky propadnete, a hlavně – nebudete už vůbec potřebovat žádnou ze zbytečných bezpečnostních rad a pouček, které najdete v tomhle HYDRU.

Článek byl otištěn v HYDROmagazínu 2/2009.

Zkušenosti čtenářů

tomas

stotoznujem sa s tebou….

najlepsi clanok za posledne mesiace.

Oskar

…moc pěkně napsáno…vzpomněl jsem si při čtení na spoustu přátel hihi…dokonce i na sebe.

Lenička

Ty si ale šikula. Moc hezky píšeš, nejlíp z celýho vesmíru.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: