Opravdu skládací kajak

Opravdu skládací kajak

Skládací kajaky známe všichni. Vyrábí se již desítky let a nejdete je v nabídce řady výrobců. Takže jakápak novinka. Nebo, že by přece…?

Opravdu skládací kajak

Koncem ledna jsme měli možnost navštívit veletrh sportovních potřeb ISPO v Mnichově. Jde o největší přehlídku sportovního vybavení v Evropě. Pokud jde o outdoorové sporty, vystavují zde výrobci především modely, které budou v nabídce pro příští zimní sezónu. Proto nás dost překvapilo, když jsme mezi oceněnými výrobky objevili kajak.

Nejen, že jsme o tomto výrobci – Oru Kayak´s – nikdy předtím neslyšeli (ikdyž, kdysi se už objevila zmínka na internetu), ale i oceněný kajak (dvě ocenění: „Product of The Year“ a „Brand New“) v prospektech výstavy vypadal trochu jinak než je běžné.

Opravdu skládací kajak

Takže o co jde? Oru kajak je v podstatě origami, akorát v o trochu větším měřítku než je u papírových origami běžné. Skládá se nikoli z papíru, ale ze starého dobrého polyetylénu.

Rozměry:
délka: 366 cm
šířka: 63,5 cm
výška: 33 cm
hmotnost: 11,8 kg.
cena: 1025 USD

Tady postup jak se kajak skládá: www.youtube.com. Složit se to prý dá za 5 minut, ze začátku ale budete potřebovat déle.

Zajímavý je také příběh, který stojí za vznikem kajaku. Když se autor projektu, kalifornský návrhář Anton Willis, přestěhoval do San Francisca, neměl v novém bytě prostor pro svůj laminátový kajak a musel shánět místo k uskladnění. Ve stejnou dobu narazil na článek o tom, jaké zajímavé věci se dají vyrábět s využitím techniky origami, a napadlo ho, že by mohl zkusit navrhnout skládací kajak.

Opravdu skládací kajak

Aby získal peníze na rozjezd projektu, zkusil crowdfunding na specializovaném serveru Kickstarter. Na Kickstarteru to ve stručnosti funguje tak (tedy pokud se nepletu), že přestavíte svůj projekt a kolik byste na něj potřebovali. Zájemci vám mohou poslat peníze a pokud se jich sejde požadované množství, tak jsou vaše a můžete se do toho pustit. Anton požadoval 80 000 dolarů a částka se mu sešla za pět a půl hodiny!

Po několika letech úsilí (a cca 20 různých funkčních prototypech) je nyní Oru Kajak na světě.

Pádlovat (i eskymovat) se na „tom“ dá:

Tak jak se vám líbí?

foto převzato z www.orukayak.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: