Pět dni ve Skotsku, cestou nejmenšího odporu

Pět dni ve Skotsku, cestou nejmenšího odporu

Ve Skotsku na farmě Kemes na jihovýchodě Lochu Melfort se nás sešlo sedm. Sedm seakajakářů na týdenní pobyt. Naší skupinu tvořilo pět kajaků – dva debly a tři singly. Zkušenostmi jsme byli velmi různorodí, od začátečníka po držitele 4*BCU.

Složení skupiny určovalo, kam, a za jakých podmínek se pojede. A tak jsme minuli jak Cuan Sound, tak Corryvreckan a Falls of Lora (na ty jsme se alespoň podívali z mostu).

[b]Náš první výlet[/b] měl kopírovat pobřeží Lochu směrem na jih, přejet na na nejjižnější bod ostrova Shuna, objet ho a vrátit se zpět domů. Ostrov Shuna nemá nijak zajímavé pobřeží, ani žádné velké osídlení, na mapě jsou vyznačeny jen dva domy Shuna House a Shuna Cottage. Zastavujeme na jihozápadní straně u Shuna Cottage a po obědě odtud pokračujeme směrem na sever skrz Shuna Sound. Během dne začalo pršet a viditelnost se zhoršila tak, že jsme museli pádlovat zpět k farmě podle kompasu.

Ujeli jsme 27 kilometrů.

Ujeli jsme asi 6 kilometrů z malé a malebné přístavní vesnice Appin, ze které je také možno jet na ostrov Lismore.

To jsme našli u hradu Achadun na jihozápadě ostrova. Tento hrad byl postaven na konci 13 století MacDougallem nad přílivovým ostrovem Bernera. Později přešel do majetku Bishopa z Argyllu a nakonec byl v druhé polovině 15. století opuštěn.

Doufáme, že se nám zítra ráno podaří mezi tímto ostrovem a pevninou proklouznout.

Celkově jsme ujeli 47 – 48 kilometrů.

[b]Cuan Sound[/b] – úzký tunel mezi ostrovy Seil a Luing skrz který se valí příliv ze Sound of Jura (na JV) do Firth of Lorn (na SZ) rychlostí až 15 km/h.

[b]Corryvreckan[/b] (v gaelštině Coire Bhreacain „hrnec kropenatého moře“ ), nebo taky Strait of Corryvreckan – úzký průliv mezi ostrovy Jura a Scarba, kde díky nerovnostem podmořského dna (podmořské věže a díry) vznikají silné víry a stojaté vlny. Corryvreckan je třetí největší mořský vír na světě. Proudění tu dosahuje rychlosti až 16 km/hod a vlny jsou vysoké až devět metrů.

Zkušenosti čtenářů

Zandula

super clanek, moc se mi libil. Dekuji.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: