Přípravy expedice homeSEAhome 2012

Přípravy expedice homeSEAhome 2012

Tak, expedice byla ohlášena, volno na ni zařízeno a přípravy mohly začít. Mnoho lidí, se mě během těch pěti měsíců ptalo, co vlastně připravujeme, proč na to potřebujeme tolik času. Někteří si mysleli, že se snad cvičně jednou týdně balíme a vybalujeme. Kéž by to bylo tak jednoduché. Ani jeden z nás si vlastně neuměl představit, co budeme během těch pěti měsíců dělat. Vždyť předtím jsme se vždy jen sbalili a vyrazili.

Jak jsme zjistili, i naše představy se od reality lišily. Zatímco Michal spřádal nápady a myšlenky na všechny tréninkové plavby a výjezdy, které bychom měli podniknout, já se vrhla na to, co je mi nejbližší, na plánování jídla. Začala jsem si hledat, kam se cestou stavíme, které smoke housy a destilérky navštívíme. Jaké menu mají v kafé na Cape Wrath a jestli se nám to vyplatí se tam zastavovat. Taky jak se vaří ta a ta mořská řasa, a jestli je to dobrý nápad sebou vozit outback oven.

Naštěstí jsem alespoň na konci svých podzimních prázdnin stihla třídenní surfovací kurz v Corwallu. S Davem, který mě trpělivě odučoval panickému strachu z vln a následné pračky v mořském kajaku. Povedlo se, a já už se těším na naší plavbu podél jihovýchodního pobřeží, kde vyplutí a hlavně přistávání v surfu bude na denním pořádku.

[b]A jaké představy měl Michal?[/b]

Je to přesně jak Natálka píše. Naivně jsem si myslel, ze naše příprava bude spočívat především v pádlování. Když pominu již zmíněny surfovací výlet, tak nejblíže k lodím jsme se dostali během naší dlouhé anabáze s výběrem a vyzvednutím nových kajaků, ta by mohla vydat na samostatný článek.

Naštěstí jsem byl ze svého omylu vyveden poměrně rychle hned ve svých začátcích. Jako nejlepší místo, kde si ověřit funkčnost výpočtů v reálu, se nám zdál přejezd mezi Cornwallem a ostrovy Scilly. Délka vlastního přejezdu, pouhých 42 km, je značně umocněna převládajícími podmínkami a hlavně mořskými proudy. Ty zde běžně dosahují rychlostí 5 km/hod a navíc mění průběžně svůj směr. Hlavní výzva není „ujedu to“ nýbrž, kterým směrem se ve skutečnosti pohybuji a kam nakonec dojedu. Počasí nám přejezd nakonec umožnilo jen zpátečním směrem, a já si asi budu do konce života pamatovat, že protivítr může být výrazně silnější než slibuje předpověď.

Každopádně moře není rybník, a tak bylo na čase se začít seznamovat s ovládáním mořského kajaku v rychle tekoucí vodě.

Naše příprava během minulého roku nás přesvědčila, že tak často slýchaný názor, převážně od majitelů krátkých lodí, že jízda na mořském kajaku je nudná, je velice vzdálený od pravdy.

text a foto: Natálie a Michal Maděrovi

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: