Prskavec historicky nejmladším kanoistou roku

Prskavec historicky nejmladším kanoistou roku

Přestože tradičnímu vyhlašování Kanoisty roku hrozilo, že se letos vůbec neuskuteční, nakonec byly vyhlašování hned dvě. Během čtvrtečního večera, který byl jen pro zvané, byli vyhlášeni kanoisté divoké i hladké vody zároveň. Druhý vyhlašovací večer pátek 16. ledna už patřil všem, klasický Kanoista divoké vody, jak ho všichni známe a máme ho rádi.

V minulém roce se slalomáři Jiřímu Prskavci těsně nepodařilo zvítězit ve vodácké anketě Kanoista roku, letos už mu ale prvenství mezi kajakáři a kanoisty divoké vody nikdo nevzal. Titulem mistra Evropy ve vodním slalomu, ale i dalšími medailovými úspěchy, si Prskavec získal sympatie i uznání široké veřejnosti a právem byl zvolen kanoistou roku 2014. Vystřídal tak na pomyslném trůně loňského mistra světa Vavřince Hradilka. „Radost mám velikou a beru to jako třešničku na dortu po celé sezoně. Nevím, jestli jsem vítězství tak úplně čekal, ale doufal jsem v to. Sezona se mi moc povedla a myslím, že jsem za to byl spravedlivě odměněn,“ radoval se Prskavec ze svého vůbec prvního vítězství v anketě.

Na druhém místě skončili mistři světa ve sjezdu na divoké vodě Marek Rygel a Petr Veselý, třetí místo si na své konto může připsat kajakář Vít Přindiš, vicemistr Evropy ve vodním slalomu.

V rámci slavnostního večera se jako každoročně vyhlašovaly také rafty. Nejúspěšnějším raftem roku 2014 byl za ženy zvolen raft TR Teva a za muže TR Hiko, který zároveň zvítězil celkově.

Vodácká událost Kanoista roku ale nepatří jen oceňovaným sportovcům. Do Olomouce se tradičně v polovině zimy stahují vodáci ze všech koutů České republiky i Slovenska, aby se uprostřed dlouhé zimy setkali s přáteli vodáky, zatancovali, popili i poklábosili o nadcházející sezoně. Sám čerstvý král divoké vody Jiří Prskavec na akci dorazil spolu s desítkami dalších lidí tradičně vlakem z Prahy: „Rád se potkám s ostatními závodníky, jak ze sjezdu, tak z raftingu a prohodím pár slov. Celkově bych řekl, že je to krásné ohlédnutí za předchozím rokem a start do nové sezóny.“ Jako každý rok, i letos byl celý slavnostní večer obohacený nejrůznějším doprovodným programem, jako jsou vystoupení samotných závodníků, trenérů někdy dokonce i rozhodčích. „Kanoista byl jako každý rok uspořádán pěkně a já osobně jsem si ho moc užil,“ dodal nadšeně Prskavec.

„Klasickému“ Kanoistovi roku pro širokou veřejnost letos nově předcházel ještě jeden oficiálnější večer v atriu olomouckého BEA centra, kam byli zváni jen oceňovaní závodníci a novináři. Už ve čtvrtek se vyhlašoval kanoista roku divoké i hladké vody zároveň. Odborníci z řad trenérů a funkcionářů Českého svazu kanoistiky v anketě zvolili jako celkového vítěze kajakáře Josefa Dostála, člena olympijského čtyřkajaku v rychlostní kanoistice. Ten si své prvenství vysloužil zejména titulem mistra světa v olympijské disciplíně na 1000 metrů. „Bylo příjemné vyhrát, mám z toho radost. Překvapený jsem ale moc nebyl, spíš bych byl trochu zklamaný, kdybych nevyhrál,“ řekl právem oceněný Dostál.

Kompletní výsledky:

Kanoista roku:
1. Jiří Prskavec (vodní slalom)
2. Marek Rygel, Petr Veselý (sjezd na divoké vodě)
3. Vít Přindiš (vodní slalom)

Vodní slalom – senioři:
1. Jiří Prskavec
2. Vít Přindiš
3. Kateřina Hošková

Sjezd na divoké vodě – senioři:
1. Ondřej Rolenc
2. Marek Rygel, Petr Veselý
3. Kamil Mrůzek

Vodní slalom – junioři:
1. Martina Satková
2. Michael Matějka, Jan Větrovský
3. Amálie Hilgertová

Sjezd na divoké vodě – junioři:
1. Martina Satková
2. Michal Šmoldas
3. Adama Neubert

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: