Rafting na řece Arno – sjezd přehrady San Niccolò i symbol renesanční Florencie, most Ponte Vecchio

Rafting na řece Arno – sjezd přehrady San Niccolò i symbol renesanční Florencie, most Ponte Vecchio

Přemýšlíte o návštěvě Florencie a lámete si hlavu, co by tady rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti? Máme pro vás jeden tip na opravdu originální zážitek. Díky raftingu na řece Arno se vám naskytne unikátní pohled na Florencii, kolébku renesance, který se vám zaručeně vryje do paměti.

Řeka Arno s délkou 248 km pramení v Toskánskoemiliánských Apeninách a ústí až do Ligurského moře. Před Florencií protéká úzkou dolinou, kterou níže vystřídá kopcovitá krajina. Největším lákadlem je na řece Arno jedna z hlavních historických památek celé Florencie a symbol města – most Ponte Vecchio. Přes den se most hemží davy turistů, a proto jistě oceníte, že si jej můžete užít jen v malé skupince své raftařské posádky.

Dnešní most z roku 1345, jenž je dílem architekta Neriho di Fioravante, má tři hlavní oblouky a z obou stran krajních oblouků ho velice originálně dotvářejí malé krabicové domky, které v sobě ukrývají zlatnické obchůdky ve spojení s dílnami a pocházejí ze 16. století. Právě obchůdky, které jsou laděny do teplých žluto-oranžových odstínů a jejich omítky krásně kontrastují s pestrobarevnými okenicemi, dodávají mostu jeho osobitý ráz.

Nad prostředním obloukem je malé náměstíčko s kašnou a nabízí se odsud krásný výhled na Arno a ostatní mosty na ní. Právě tento výhled zachránil během druhé světové války mostu Ponte Vecchio pomyslný krk – jako jeden z mála mostů ve Florencii nebyl zničen nacisty, údajně snad na výslovný příkaz Adolfa Hitlera, kterému výhled natolik učaroval, že se rozhodl stavbu ušetřit. A není divu, právě tady po setmění zažijete tu pravou italskou romantiku perfektně dotvořenou hudebním vystoupením místních pouličních umělců.

Most Ponte Vecchio je vyvrcholením plavby po řece Arno ve Florencii / F: OutdoorTrip
Most Ponte Vecchio je vyvrcholením plavby po řece Arno ve Florencii / F: OutdoorTrip

Nad zlatnickými krámky se klene takzvaná Vasariova chodba (Corridoio Vasariano) postavená na žádost vévody Cosima I. Medicejského. Chodba mu měla zaručovat zastřešený a bezpečný průchod přes řeku Arno. Je také důvodem, proč dnes na mostě najdeme krámky zlatníků – původně totiž sloužili řezníkům, ale aby vévoda při svém přecházení nebyl rušen zápachem masa, byli řezníci nahrazeni zlatníky. Součástí Corridoio Vasariano je také Gallerie degli Uffizi, světoznámá galerie výtvarného umění.

Přestože zlatým hřebem splutí Arna ve Florencie je bezesporu most Ponte Vecchio, vedle historie si užijete také vzrušující sjezd z přehrady San Niccolò. Celou plavbou vás provedou kvalifikovaní raft guidi a vedle vaší maximální bezpečnosti se vám svými anekdotami a kuriozitami o řece Arno i o Florenicii jako takové postarají také o zábavu. Jediné, co potřebujete, je pohodlné sportovní oblečení.

Když už jste ve Florencii, určitě nezapomeňte navštívit gotickou katedrálu Santa Maria del Fiore, 82 metrů vysokou Giottovu zvonici, radnici Palazzo Vecchio, Palazzo Pitti, kostel Santa Maria Novella nebo chrám Santa Croce.

https://www.hedvabnastezka.cz/uploads/gallery/detail/ffafda.pngOutdoorTrip je globálním agregátorem na outdoorové zážitky a novým hráčem na poli travel tech startupů, který vznikl v České republice. Prostřednictvím své platformy pomáhá sbližovat agentury nabízející právě outdoorové zážitky kdekoli na světě a outdooristy, kteří hledají různé druhy venkovních aktivit a nová dobrodružství. Zaujal vás rafting na řece Arno ve Florencii? Podívejte se na kompletní nabídku raftových aktivit od OutdoorTrip. Vybírat můžete z různých destinací od snadných sjezdů až po náročnější.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: